Урок - проект. "Олекса Стороженко. "Скарб"

Про матеріал
Цей матеріал містить елементи проєктної діяльності, які вчитель може використати на уроці української літератури.
Перегляд файлу

Тема: О. Стороженко . Короткі відомості про автора,  його гумористичні твори. «Скарб». Морально – етичні проблеми твору.

Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Олекси Стороженка; дослідити фольклорну основу, коло проблем , порушених у творі; розвивати навички дослідницької роботи учнів, усного мовлення, виразного читання; удосконалювати вміння аналізувати прозові твори; сприяти вихованню кращих рис  характеру на основі загальнолюдських моральних цінностей.

Цілі уроку.                                                                                                                           Учні знатимуть:

• коло проблем, які будуть розв’язуватися протягом теми;

• основні відомості про Олексу Стороженка;

• зміст , тему, основну думку оповідання.

Учні вмітимуть:

• розповідати про життєвий шлях Олекси Стороженка, зокрема дитячі роки, початок творчої діяльності;

• характеризувати письменника як знавця народної творчості;

• проводити дослідницьку роботу над твором;

• характеризувати образ Павлуся;

• висловлювати думки про значення щастя в житті людини.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Форма уроку: урок з використанням проєктних технологій.

Обладнання: портрет письменника, слайд – презентація «Олекса Стороженко»,

книжкова виставка, ілюстративний матеріал.

 Форми роботи: обговорення в загальному колі, словникова робота,  інтерактивна вправа «Мозковий штурм», проблемні запитання.

Випереджувальні завдання: прочитати оповідання Олекси Стороженка «Скарб», підготувати групові проєкти.

                                              Хід уроку

  1. Мотивація навчання                                                    

                                              Щасливий, хто мав змогу знайти щасливе життя.

                                              Але щасливіший той, хто вміє ним користуватись.

                                                                                                      Г. Сковорода

1.Вступне слово вчителя

  Щастя… Усі найзаповітніші людські мрії і бажання увібрало в себе це слово, усі людські радощі і сподівання.  Багато людей пройшли свій життєвий шлях, і кожен з них прагнув до щастя. Можливо, саме тому люди не могли пояснити його. Одному щастя уявлялося клаптиком землі, другому – купою золота,третій був певний, що щастя – влада і знатність, хтось вбачав його в славі, а хтось у – коханні. Тож люди повсякчас і шукають свій скарб – щастя.

II.Актуалізація опорних знань.

Ви ознайомились з оповіданням О.Стороженка «Скарб». Автор дуже цікаво розповідає про особливості пошуку скарбу, намагаючись звернути увагу  на його символічне (приховане) значення. Що ж таке скарб? Що він символізує? Чи щасливий Павлусь? Щоб дати відповіді на ці запитання, нам потрібно познайомитись з автором твору,  провести дослідницьку роботу над оповіданням, висловити свої думки і розв’язати проблеми, які порушені у творі.

II. Повідомлення теми, мети уроку, цілевизначення.

III.Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

Автор оповідання «Скарб» - людина цікава, освічена, дотепна, знає багато  народних звичаїв та обрядів, легенд та казок. Познайомитися з письменником нам допоможе група «Біографи».

1. Керівник групи. Ми пропонуємо  інтерв’ю з Олексою Стороженком.

Учень. Де і коли ви народилися?

Письменник.  Я народився  24 листопада 1806 року в селі Лисогори Бортнянського повіту на Чернігівщині.

Учень. Розкажіть про свій рід.

Письменник. Моя сім’я належала до старовинного козацького роду ,  відомого ще з XYII  століття. Батько був дрібним поміщиком.

Учень. Де пройшли ваші дитячі роки?

Письменник. Дитинство моє пройшло в містечку Великі Будища Зінківського повіту на Полтавщині.

Учень. Де ви здобули освіту?

Письменник. Початкову освіту здобув удома. Потім навчався у «благородному пансіоні» при Слобідсько – Українській губернській гімназії в Харкові.

Учень. Назвіть свій перший твір.

Письменник. У літературу ввійшов романом «Братья - близнецы» , написав я його в 1857 році.

Учень. Чим ви займалися в житті?

Письменник. Із 1824 року впродовж майже тридцяти років я перебував на військовій службі. Здебільшого служив в Україні, нерідко переїжджав з одної місцевості в іншу.

Учень. Яка тематика ваших творів?

Письменник. Коло порушених мною проблем – український  старосвітський побут, зображений в гумористично – іронічному ракурсі: оселі життя козацтва, побут, звичаї, повір’я селянства ,героїчні сторінки козацької вольниці.

Учень. Які джерела написання ваших творів?

Письменник. Завдяки тому, що я часто переїжджав з місця на місце,  добре вивчив життя та побут селян у різних регіонах, зустрічався з колишніми січовиками , чув легенди та перекази, зібрав багато життєвого матеріалу, який ліг в основу моїх творів.

Учень. Де друкувалися ваші оповідання?

Письменник. Більшість моїх творів друкувалися в журналі «Основа» у 1861-1862 роках, а також у двотомній збірці  «Українські оповідання».

Висновок.  Творча спадщина письменника пов’язана з життям народу, з його

побутом, звичаями та повір’ями .

(Перегляд презентації про Олексу Стороженка).

Учитель. Оповідання,  яке ви прочитали, увійшло до збірки «З народних уст».

Ще з сивої давнини люди шукали свій  скарб – щастя. Скористаємося словником і визначимо значення слів «скарб» і «щастя».                                               Словникова робота

Щастя – почуття повного вдоволення життям, сприятливий збіг обставин, безмежна радість; успіх, удача.

Скарб коштовності, духовні та культурні цінності; щось особливо дороге.

 

2.Група « Дослідники» .  Учасники презентації відшукали засоби комічного, що їх використовує О. Стороженко  в оповіданні.

Просторічні  та лайливі          Телепень, скажена.

               слова

Комічні порівняння,                 Як той пуцьвірінок; як горох з мішка;

 фразеологізми                             буцім з його чортяка лико дере.                              

Гіпербола                                    Не випускає мати сина надвір цілий рік

                                                    – то холодно ,то жарко, то сиро.

Прізвисько                                  Лежень

Комічний портрет                     «Пика широка та одутлувата, як у того 

                                                       салогуба, а руки     білі та ніжні,

                                                       як у панночки».

Комічні ситуації                      «Вийде в садок, ляже під грушею, а

                                                     часом, глянувши угору,

                                                    трошки й розсердиться: « бісові груші,      

                                                    - пробубонить,- які спілі, і над    

                                                     самісінькою головою висять, а ні одна          

                                                      не впаде у рот».

Комічна подія                          Скарб захований у дохлому хорті, якого      

                                                     хлопці жартома вкинули Павлові до

Комічне прислів’я                  «Хвалить шинкар п’яницю, а дочки своєї

                                                     за його не віддасть!»

Висновок: автор висміює людину, котра нічого не зробила у своєму житті доброго, прожила марно  й безцільно.

 

3.Група « Літератори» . Ми склали  план до характеристики образу Павлуся.

             Павлусь

1.Єдиний синок у заможних батьків.

2.Зовнішність і портрет героя.

3.Автор про Павлуся.

4.Риси характеру героя:

    а)ледачий;

    б)примхливий;

    в)байдужий;

    г)егоїстичний.

5.Інші риси Павлуся:

    а)любить смачно поїсти й поспати;

    б)відсутність друзів, самотність;

    в)ставлення до батьків, наймитів, парубків, дружини, дітей.

6.Чи щасливий Павлусь? Значення образу.

 

 4. Група « Психологи». Учасники групи  визначили лінію життя головного героя  - Павла.

Немовля – хлопчик – парубок – чоловік.

Спить на перині, на печі, у просі, у садку під грушею.

Висновок: лінія життя рівна, без подій, без роботи, без інтересів, без друзів, без мети.

5. Група «Фольклористи» . Учасники групи  підібрали народні прислів’я, які пов’язані з оповіданням і життям головного героя.

-         У лінивого піч до спини пристала.

-         Спиш, спиш, а спочити ніколи.

-         Як спить, то не їсть, а як їсть – не дрімає.

-         Хто горя не бачив, той і щастя не знає.

-         Дурень спить, а щастя в головах лежить.

-         Кому щастя, тому й півень несеться.

-         Не роди мене, мати, красного, але щасного.

-         Добре танцювати тому, кому щастя на дудку грає.

-         На чуже щастя не впасти.

-         Де щастя родиться, там і зависть плодиться.

Висновок. Усна народна творчість навчає нас: щастя людини полягає в праці, родині , у дітях. Кожен сам повинен знайти свій скарб.

 

6.Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

             Що символізує скарб?

Скарб – узагальнений образ щастя.

Скарб – добробут, благополуччя.

Скарб – любов.

Скарб – здоров’я.

Скарб – життя.

Скарб – улюблена справа.

Скарб – удача.

IV.Закріплення вивченого.

Проблемні запитання:

 Павлусь – це уособлення щасливої людини чи об’єкт для сміху?

 Чи хотів би я мати таке щастя  як Павлусь?

 Яким ви уявляєте щастя?

 Що необхідно для того, щоб відчувати себе щасливим?

Чи варто боротися за своє щастя?

V.Підсумок уроку

Творче завдання: намалюйте в зошиті квітку-щастя. На кожній пелюстці зазначте, на ваш погляд, складові щастя. Порівняйте власне розуміння квітки- щастя і своїх товаришів.

Слово вчителя.  Скарбом для кожного є його щасливе життя. Отже, кожному надається право вибору щасливого шляху. Упродовж життя люди шукають свій скарб – щастя. Не може бути щасливою та людина, яка безглуздо проживає свій вік.  Хоч і таланило Павлусеві в усьому, але, мабуть, мало хто хотів би такого життя. Нехай кожен досягне свого щастя,  знайде свій скарб у житті.

VI.Оголошення результатів навчальної діяльності учнів

VII.Домашнє завдання:  скласти твір-роздум «Яким я уявляю людське щастя».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                       Урок - проект

            з української літератури

 

 Олекса Стороженко. Короткі 

     відомості про автора, його гумористичні твори. Оповідання     

    «Скарб», морально – етичні     

       проблеми твору                                                     

 

 

                                             Керівник проекту - учитель

 української мови та літератури

 Присташ Оксана Володимирівна

 

 Учасники проектуучні 3(7) класу

 

                            Презентація  біографів

Просторічні  та лайливі          Телепень, скажена.                                                         слова

Комічні порівняння,                 Як той пуцьвірінок; як горох з мішка;

 фразеологізми                             буцім з його чортяка лико дере.                              

Гіпербола                                    Не випускає мати сина надвір цілий рік -

                                                    то холодно ,то жарко, то сиро.

Прізвисько                                  Лежень

Комічний портрет                     «Пика широка та одутлувата, як у того 

                                                       салогуба, а руки     білі та ніжні,

                                                       як у панночки».

Комічні ситуації                      «Вийде в садок, ляже під грушею, а

                                                     часом, глянувши угору,

                                                    трошки й розсердиться: « бісові груші,      

                                                    - пробубонить,- які спілі, і над    

                                                     самісінькою головою висять, а ні одна          

                                                      не впаде у рот».

Комічна подія                          Скарб захований у дохлому хорті, якого      

                                                     хлопці жартома вкинули Павлові до хати.

Комічне прислів’я                  «Хвалить шинкар п’яницю, а дочки своєї

                                                     за його не віддасть!»

Висновок: автор висміює людину, котра нічого не зробила у своєму житті доброго, прожила марно  й безцільно.

                            Презентація літераторів

             Павлусь

1.Єдиний синок у заможних батьків.

2.Зовнішність і портрет героя.

3.Автор про Павлуся.

4.Риси характеру героя:

    а)ледачий;

    б)примхливий;

    в)байдужий;

    г)егоїстичний.

5.Інші риси Павлуся:

    а)любить смачно поїсти й поспати;

    б)відсутність друзів, самотність;

    в)ставлення до батьків, наймитів, парубків, дружини, дітей.

6.Чи щасливий Павлусь? Значення образу.

 

 

 

 

 

 

 

                            Презентація психологів

               Лінія життя головного героя – Павла

Немовля – хлопчик – парубок – чоловік.

Спить на перині, на печі, у просі, у садку під грушею.

Висновок: лінія життя рівна, без подій, без роботи, без інтересів, без друзів, без мети.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                       Презентація фольклористів                                                                                                                         

      -     У лінивого піч до спини пристала.

-         Спиш, спиш, а спочити ніколи.

-         Як спить, то не їсть, а як їсть – не дрімає.

-         Хто горя не бачив, той і щастя не знає.

-         Дурень спить, а щастя в головах лежить.

-         Кому щастя, тому й півень несеться.

-         Не роди мене, мати, красного, але щасного.

-         Добре танцювати тому, кому щастя на дудку грає.

-         На чуже щастя не впасти.

-         Де щастя родиться, там і зависть плодиться.

Висновок. Усна народна творчість навчає нас: щастя людини полягає в праці, родині , у дітях. Кожен сам повинен знайти свій скарб, своє щастя.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
5 вересня 2023
Переглядів
445
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку