Урок - роздум в 11 кл. з т : " What is love? St. Valentine's Day " розвиває в учнів вміння дискутувати, висловлювати свою думку і почуття, розширює знання про свята англо - мовних країн, спонукає їх до відвертої розмови, виховує культуру спілкування та повагу до протилежної статі, вчить учнів естетично оформлювати послання до Дня Святого Валентина.
Урок – роздум в 11 кл. за темою : ‘’ What is love?
St. Valentine’s Day ‘’
Мета: - активізувати вміння та навички учнів в говорінні, читанні та письмі;
- розвивати вміння дискутувати, розвивати пізнавальний інтерес, увагу
пам'ять, мовленнєву здогадку;
Очікувані результати : учень може дискутувати і висловити власну думку та свої почуття; учень може працювати в групах; учень може обговорювати питання щодо закоханості у підлітків; учень вміє презентувати свої листівки до Дня закоханих.
Обладнання : підручник, ноутбук, роздат. матеріал ,символічний мікрофон.
Тип уроку : розвиток мовленнєвих умінь.
На дошці цитата : ‘’ Love is like flowers – it needs the sun and rain ‘’
Хід уроку :
Aim. Повідомлення теми уроку.
T Dear children! I want you to look at the blackboard and read a motto of our lesson ‘’Love is like flowers… ‘’ So, what are we going to talk about? All right, it is love and a very romantic holiday of those who are in love – St.Valentine’s Day.
Warm – up. T What does the word ‘’love ‘’ mean for you?
flowers
I
--- --- life
I
T What is love? It seems there is no thing simpler than love and at the same time there is no thing more complicated than love. Everybody feels love to another person, but it is hard to explain what love is. Life is full of love, but nobody can see that. We love our parents and friends, relatives and pets; we love our homes and our Moterland Ukraine.
The most beautiful feeling is love between a man and a woman. There is an old legend.
Малюнки на дошці
These ancient people were stronger and wiser than Gods.
They could do everything and they were happy.
A nice legend, isn’t it? But love really makes wonders. Large love makes lovers better and kinder.
T : - Do you believe in love at first sight?
T In every country young people have many problems connected with love. In every magazines for the youth there is often a special page called ‘’Problem Page’’. Teenagers send letters to the ‘’problem page’’ asking for advice. Psychologists answer them. Today we have 2 pupils with some problems. Try to advise them.
( Двоє учнів розповідають про свої проблеми, всі радять їм, як бути).
Клас ділиться на 3 групи. ‘’ Round Table ‘’.
Кожна група виписує всі почуті в пісні дієслова. Перемагає та група, яка напише більше дієслів.
T: Q : What is the title of the song? Who is the singer? What is this song about?
Обговорення питання « Що означає бути закоханим?»
T We’ll discuss attitudes to being in love. How would you complete the sentence “ Being in love….’’
( Учні швидко по черзі висловлюють свою думку чи позицію. Говорить той, у кого «символічний мікрофон».
Pre-reading Q: 1. When do the people celebrate St. Valentine’s Day?
2. Do you like to receive ( to sent ) Valentine’s card?
Post - reading. Q: 1. What is the main idea of the text?
2. Speak about the heroes of the text.
3. Is it good or bad for lovers to receive Valentine’s card do not write the names on it?
T : Dear children!
Look at the blackboard, please!
We have a big heart on it. It is a heart of love of our pupils. There are 15 small hearts on it. They are symbolize a big love all pupils of our group to their parents, to their teachers, to their friends and at last to their Motherland Ukraine. I want you to write down you wishers devoted St. Valentine’s Day.
Homework. ‘’ Being love is painful ‘’. Написати твір – роздум.
Summarizing. Підсумок уроку. Виставлення оцінок