Мета: розкрити суть періоду застою в СРСР;
закріпити навички аналізу і зіставлення історичного матеріалу,
уміння розглядати історичне явище в конкретних історичних умовах;
висловлювати критичну оцінку діяльності радянських лідерів різних епох;
виховувати учнів в дусі патріотизму, національної свідомості,гідності
Урок- портрет
«Роки брежнєвського застою»
(1964-1985рр)
з курсу всесвітньої історії в 11класі
Славич Лідія Григорівна
вчитель історії та правознавства
Очаківської загальноосвітньої школи
І-ІІІ ступенів№4
Очаківської міської ради
Миколаївської області
Мета: розкрити суть періоду застою в СРСР;
закріпити навички аналізу і зіставлення історичного матеріалу,
уміння розглядати історичне явище в конкретних історичних умовах;
висловлювати критичну оцінку діяльності радянських лідерів різних епох;
виховувати учнів в дусі патріотизму, національної свідомості,гідності
«У того, хто забув історію своєї країни, - немає серця;
у того, хто сподівається повернутися в цей час, -немає розуму»
Хід уроку
I Вивчення нового матеріалу
Проблемне питання: Чому командно-адміністративна система виявилась неефективною? Чи можна було уникнути кризи радянської моделі розвитку?
Що знаємо? |
Що хочемо дізнатися? |
Що дізналися? |
|
|
|
В ході уроку клас поділяється на 3 групи:
1група –прихильники доби застою;
2гррупа –противники доби застою;
3 група -експерти
План
1. Формування анти хрущовської опозиції.
2 .Застій (1964-1985)
3.Л. Брежнев
4 Зниження темпів економічного розвитку.
5. Наростання соціально-економічної і політичної кризи
6 Дисидентський рух
1.Формування антихрущовської опозицїї
Бесіда:
Основні етапи застою (робота з таблицею)
Етап, роки |
Характеристика |
I етап (1965 -1970рр) |
Спроба економічних реформ,які могли б упорядкувати економіку СРСР після реформаторської гарячки хрущовського періоду (реформи О.Косигіна) |
II етап (1970-1982) |
Наростання кризи,консервація існуючої системи в СРСР |
III етап (1982-1985) |
Зміни в партійному керівництві,усвідомлення кризового стану
|
Керівництво СРСР в період застою
Генеральний секретар ЦК КПРС |
Голова Президії Верховної Ради СРСР |
Голова Ради Міністрів СРСР |
Л.Брежнев (1964-1982) |
А.Мікоян (1964-1965) |
О.Косигін(1964-1980) |
Ю.Андропов(1982-1984) |
М.Підгорний(1965-1977) |
М. Тихонов(1980-1985) |
К.Черненко (1984-1985) |
Л.Брежнев(1977-1982) Ю.Андропов (1982-1984) К.Черненко(1984-1985) |
|
3 Л.І.Брежнев (повідомлення,робота з документами)
Бесіда:
«Брежнев… перебував на вищій посаді у країні 18 років. Притому,в період коли потрібно було здійснювати радикальні зміни у всіх сферах життя суспільства .Але на це Брежнев був органічно нездатним. У нього не було ні уявлення про глибокі зміни,яких потребує країна,ні вміння розібратися у плані таких змін,нехай і підготовленим іншими,вірно оцінити і втілити в життя. Це був лідер,який дивився назад,не здатний піднятися над старим.» (Із спогадів Г.Арбатова) Чи погоджуєтесь ви з думкою автора?
4 Зниження темпів економічного розвитку
(робота в групі з документами)
Дискусія
«Якщо раніше не працювали через те, що знали –усе одно не дадуть,то тепер не працюють,тому що знають -- усе одно дадуть»
«Досить швидко виявилося ,що господарча система відповідає на зміни не так,як очікувалось,і реформа без галасу була згорнута ,пізніше стверджували, що реформу придушили консерватори,але їх консерватизм можна розглядати і як почуття відповідальності. Побачивши, що орієнтація на прибуток викликала підвищення цін, консерватори не стали доводити справу до краху економіки» (С Кара-Мурза «Радянська цивілізація»
Порівняйте реформи 50 - 60рр
Реформи М.Хрущова |
Реформи О.Косигіна |
Розширено права місцевих органів влади та компетенцію рад в питаннях планування,здійснено поділ партапарату за виробничим принципом; Ліквідовано МТС ,а техніка передавалась колгоспам,вводилось щомісячне авансування праці колгоспників ліквідовувались податки на присадибні ділянки,селяни отримали паспорти, запроваджено п'ятиденний робочий тиждень,розпочалось освоєння цілини,розширялись посівні площі під кукурудзу; Здійснювалось поєднання централізованного планування з самостійністю колгоспів; Замість міністерств створювалися раднаргоспи,скоротився управлінський апарат |
Удосконалення системи планування і надання більшої самостійності підприємствам; Посилення економічного стимулювання і підвищення матеріальної зацікавленості; Зменшення обов'язкових поставок зерна,установлення твердих планів закупівлі продукції на 5років; Підвищення закупівельних цін,запровадження обмежень щодо підсобних господарств,запровадження гарантованої оплати праці колгоспників, зміцнення матеріально-технічної бази колгоспів і радгоспів; Ліквідація раднаргоспів та відновлення міністерств |
5.Наростання соціально-економічної і політичної кризи
(робота в групі з підручником,документами,додатковою інформацією)
Бесіда:
Показники |
VIII п'ятирічка |
IX п'ятирічка |
X п'ятирічка |
XI п'ятирічка |
Валовий суспільний продукт |
6,7 |
5,6 |
3,4 |
3,5 |
Національний дохід |
6,7 |
4,6 |
3,4 |
3,7 |
Капіталовкладення |
6,8 |
6,4 |
2,1 |
3,1 |
Продуктивність праці |
6,1 |
4,1 |
3,0 |
3,8 |
Промислова продукція |
8,4 |
7,2 |
3,9 |
3,5 |
сільгосппродукція |
3,2 |
3,0 |
1.6 |
0,5 |
(Заповніть таблицю)
криза |
прояви |
економічна |
Дефіцит товарів,відмова від нових технологій, продовольча криза,прихована інфляція,криза сільського господарства,екстенсивний шлях розвитку,енергоємність і матеріалоємкість виробництва,тіньова економіка |
політична |
Нездатність вищого керівництва реагувати на зміни в світі,корумпованість вищого керівництва,воєнні авантюри і нездатність з них вийти(Афганістан,Ангола,Ефіопія),репресії проти інакомислячих |
ідеологічна |
Розчарування в правильності обраного шляху,розходження між ідеологічними догмами і реаліями життя,нереальність досягнення мети –побудови комунізму,зростання дисидентського руху,посилення ідеологічного тиску на суспільство |
екологічна |
Бездумна експлуатація природних ресурсів, велика кількість об'єктів атомної енергетики,забруднення водоймищ,атмосфери,скорочення народжуваності,генетичні зміни, зростання хронічних захворювань, дитячої смертності |
моральна |
Виникнення подвійної моралі,зростання престижності професій ,які дають змогу отримати нетрудові доходи,прагнення досягти мету незаконним способом, споживацькі настрої,поширення пияцтва і алкоголізму,зростання побутових злочинів |
А) Письменник Ф.Абрамов писав:
«Сп'янені перемогою,ми вирішили,що наша система ідеальна… і не тільки стали її поліпшувати, а навпаки ще більше її догматизувати.»
Яке ваше ставлення до вислову відомого письменника?
Б)Після усунення М.Хрущова з посади першого секретаря ЦК КПРС,його місце посів Л.Брежнев. Тоді було висунуто гасло «За стабільність кадрів!»
Обміркуйте,у зв'язку з чим було висунуто таке гасло. Що воно означало для правлячої партійної еліти?
6 Дисидентський рух
А) Відомо,що в 30рр Й.Сталін висунув гасло,що в міру просування до соціалізму загострюватиметься «класова боротьба». У 70 рр було висунуте інше гасло - «на шляху будівництва комунізму буде загострюватись ідеологічна боротьба»
1. Порівняйте що було спільного у цих двох понять?
2. Чому,на вашу думку у керівництва СРСР існували постійні перепони на шляху до кращого життя?
Періодизація дисидентського руху
I період (1961-1968) Становлення руху |
Самовидав .перші неформальні організації,написання листів- протестів. А,Сахаров ,А,Амальрик,О.Гінзбург |
II період (1968-1970)Міжнародне визнання |
Розширення географії дисидентського руху,протести проти подій 1968р в Чехословаччині,проти порушення прав людини,формування правозахисного та національного руху. О.Солженіцин,О.Марченко |
III Гельсінський період (1976 -1982) |
Діяльність УГС , Вислання А.Сахарова |
II Закріплення
Чому командно-адміністративна система виявилась неефективною?
Чи можна було уникнути кризи радянської моделі розвитку?
Що знаємо? |
Що хочемо дізнатися? |
Що дізналися? |
|
|
|
Експерти підводять підсумки уроку
Д\З § 16
Повідомлення «Прихід до влади М.Горбачова»
«Спроба державного перевороту в СРСР»