Тема. Представлення результатів навчальних проектів.
«Хімічні явища в природному довкіллі», «Хімічні явища в побуті», «Використання хімічних явищ у художній творчості й народних ремеслах», «Речовини і хімічні явища в літературних творах і народній творчості»
Мета уроку: поглибити знання учнів про хімічні явища, їх практичне значення та
використання; розвивати пізнавальні інтереси учнів, формувати вміння самостійно
і аргументовано висловлювати свої думки; сприяти розширенню кругозору,
вдосконалювати практичні навички роботи з ІКТ; розвивати пізнавальний інтерес
до природничих наук та інтелектуальні здібності учнів, виховувати почуття
відповідальності й уміння працювати в колективі.
Тип уроку: урок проектної діяльності
Форма уроку: урок-захист навчальних проектів
Технології навчання: випереджувальне навчання, проблемне навчання,
проектна діяльність
Обладнання: комп’ютер, презентаційний матеріал
Основні поняття і терміни: хімічні явища, хімічні реакції, ознаки хімічних реакцій
Структура уроку
№ |
Етап уроку |
Прийоми і методи |
Зміст діяльності |
|
Організація початку уроку
|
Практична підготовка до уроку |
Перевірка готовності учнів до представлення результатів роботи над проектом |
|
Мотивація навчальної діяльності |
Постановка проблемного питання
|
Оголошення теми і мети, підведення до проблемного завдання |
|
Підготовка учнів представлення проектів
|
Фронтальна бесіда, складання узагальнюючої таблиці |
Згадуючи факти з життєвого досвіду підвести учнів до усвідомлення ролі хімічних явищ у сучасному світі |
|
Представлення результатів навчальних проектів |
Презентація проектів |
Кожна група представляє свої напрацювання з досліджуваної теми |
|
Первинна перевірка засвоєння знань |
Фронтальна бесіда |
Відповіді на запитання |
|
Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
|
Вправа «Мікрофон» |
Учні по черзі дають відповіді на запитання: «Сьогодні на уроці я довідався…» |
|
Домашня робота |
Оголошення домашнього завдання |
Повторити §§. Написати есе на тему: «Хімія майбутнього моїми очима»
|
Хід уроку
І. Організація початку уроку
Перевірка готовності учнів до представлення результатів роботи над проектом
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Оголошення теми і мети, постановка проблемного завдання
ІІІ. Підготовка учнів до представлення проектів
Слово вчителя. Розповідь за схемою:
IV. Представлення результатів навчальних проектів
Готуючись до сьогоднішнього уроку, клас було поділено на
4 групи, кожна з яких отримала завдання.
,
V. Первинна перевірка засвоєння знань.
Фронтальна бесіда
VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.
Вправа «Мікрофон».
Учні дають відповіді на запитання: «Сьогодні на уроці я довідався…»
Оцінювання роботи учнів на уроці.
VII. Домашнє завдання.
Повторити основні поняття та терміни з вивчених параграфів.
Написати есе на тему: «Хімія майбутнього моїми очима»
Проектні роботи для груп
«Хімічні явища в природному довкіллі»
«Хімічні явища в побуті»
«Використання хімічних явищ у художній творчості й народних ремеслах»
«Речовини і хімічні явища в літературних творах і народній творчості»
Можна використати на уроці….
Художня література на уроках хімії
Уривки з творів …..
«Показують мені найрізноманітніші речі: прозору кулю, що виблискує на сонці чистотою холодної джерельної води, гарний агат із барвистим малюнком, яскравої гри різнокольоровий опал, чистий пісок на березі моря, тоненьку, немов шовкову, нитку з розплавленого кварцу або жаростійкий посуд з нього, добре відшліфований гірський кришталь, таємничий малюнок фантастичної яшми, грубо оброблений наконечник стріли стародавньої людини....Це все одна й та ж сама хімічна сполука елементів Оксигену та Силіцію».
«...А зараз нам пора відправитися в довгу подорож по країні, яку називають Хімією. Адже хімія зараз - одна з найважливіших наук. Без її допомоги не можуть обійтися ні фізики, ні біологи, ні океанологи, ні лікарі, ні будівельники, ні творці нових машин. Шлях у космос, між іншим, значною мірою, прокладений також хімією... Я запрошую в цю подорож по Хімії ще й тому, що це просто-напросто цікаво. Скільки разів ти будеш зустрічатися з чудесами, фантазією наяву, несподіванками! І може статися, ти вирішиш стати чарівником-хіміком?...»
«- Яке паливо замінить вугілля?
- Вода, - відповів інженер.
- Вода? - перепитав Пенкроф...
- Так, але вода, яка розклалася на складові частини, - пояснив Сайрес Сміт,- без сумніву, це буде робитися за допомогою електрики, яка в руках людини стане могутньою силою...Так, я впевнений, що настане день, і вода замінить паливо: водень і кисень, з яких вона складається, будуть застосовуватися й окремо: вони стануть таким могутнім джерелом тепла і світла, що вугіллю до них далеко»
- Ану, скажіть, Всесловський, чим з’єднують камені?
- Зрозуміло, цементом.
- Браво! А що таке цемент?
- Так, щось подібне до мазанини... Ні, замазки, - викликаючи загальний сміх, сказав Всесловський
«Різне є скло, - сказав він. - Є грубе, пляшкове й віконне. А є тонке, свинцеве скло. По-нашому, воно називається флінтглясс, а по-вашому, кришталь. У нього блиск і дзвін дуже чисті. Він грає веселкою, як алмаз... Ось і з цього кришталю я і задумав відлити свій рояль»
6. Ж. Верн, «20 тисяч льє під водою»
- Вам відомий склад морської води. На 1000 г припадає 96,5 % чистої води, 2%хлористого натрію. Далі в невеликій кількості хлористий магній і хлористий кальцій, сірчанокислий магній, сульфат і вуглекальцієва сіль. Ви бачите, що хлористий натрій міститься в морській воді в значній кількості. Ось цей-то натрій я виділяю із морської води і живлю ним свої елементи.
- Хлористим натрієм?
- Так, пане. В сполуці з ртуттю він утворює амальгаму, яка заміняє цинк в елементах Бунзона. Ртуть в елементах не розкладається. Використовується тільки натрій, а мені його дає море. І потрібно сказати, що натрієві елементи в крайньому випадку вдвічі сильніші від цинкових
Творить хімія нам речі,
Що і в снах не снились.
Ось, приміром, як матраци
В нас колись родились?
Технологія в цім ділі
Всім була відомою:
Набивайте їх травою,
Стружкою, соломою.
Весь цей мотлох пінопластом
Нині заміняється, що не треться
І не мнеться, і не осипається