Тема: Запрошую на гостини. Моя кімната. 4 – Б клас.
Мета: активізація та систематизація лексичного запасу за темою «Мій дім», навчити учнів на слух розуміти та вживати у мовленні ЛО для розмови про свій будинок, формувати та розвивати основні мовні та мовленнєві навички, розвивати навички аудіювання, читання, письма, мовлення, розвивати пам'ять, мовну здогадку, логічне мислення, виховувати любов та повагу до вивчення англійської мови, любов до свого будинку та будинку родичів.
Обладнання: підручник, комп’ютер з мультимедійним екраном, дидактичні картки, роздатковий матеріал.
Обладнання: схема будинку на дошці, тематичні картки «Будинок», презентація речей “House”, роздавальний матеріал: вірш “Little Mouse”, діалог для читання, тренувальні вправи, підстановчі таблиці, слова по темі.
Технічні засоби: комп’ютер.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.
1. Привітання.
T: Good morning, boys and girls! Let’s sing our Greetings Song.
https://www.youtube.com/watch?v=gghDRJVxFxU
2. Повідомлення теми і мети. Знайомство із героями з мультфільму.
T: Let’s start our lesson. Today we have a guest, which came to our class. He invited us and his friend Eyore to his house. You know him! His name is …
P: Winnie!
3. Фонетична розминка. T: Who is this? P: This is a Mouse. T: Let’s ask her what she is looking for? Учні читають вірш за вчителем. Читання хором.
Вірш “Little Mouse”
I’m looking for a house
Says the little brown mouse.
With one room for breakfast,
And one room for tea.
One room for supper
And that makes three.
One room to dance in
When I give a ball.
A kitchen and a bedroom
Six room in all.
T: What is Mouse looking for? How many rooms are there in this house?
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ.
1. Аудіювання. Активізація ЛО.
T: OK, children, let’s take Mouse with us to Winnie. Do you agree ? The Mouse will join us! You also must do all the tasks.
We came to Winnie. Look at the board. This is Winniie's. House. Let’s play the game “Guess the Room”.
.Схема будинку на дошці. Гра «Вгадай кімнату». Учні відгадують назви кімнат і по черзі виходять до дошки, щоб прикріпити їх на схему.
(living-room)
guests there. What room is this? (hall)
Бесіда
T: What things have you got in the bedroom?... living-room?...kitchen?
2. Лексична вправа.
Children! Look at the blackboard. You can see words. Put the words in the list into your bedroom, living –room, bathroom, kitchen.
Bedroom |
Living - room |
Bathroom |
Kitchen |
Words: bookcase, armchair, fridge, chair, sofa, carpet, cooker, shower, TV set, vase, bed, dining – table, bath, shelf, mirror, lamp, computer, picture, toothpaste.
3. Подання діалогу для читання
T: Look at the board! You can see three pictures of different places. What is it? Do you live in the town or in the city? Where does Winnie live? Our characters are talking now. Let’s read their dialogue.
3) Читання діалогу хором за вчителем. Роздавальний матеріал.
- Hello, Mouse! Nice to meet you!
- Hello, Winnie! Nice to meet you too! Do you live here?
- Yes, I do. I live here. Where do you live? Is it a house or a flat?
- I live in the house.
- Is it big or small?
- It is small. There are one bedroom, a kitchen and a bathroom.
- Do you like your house?
- Yes I do.
- Ok, come into my house.
4) Читання за ролями.
5) Бесіда. Перевірка розуміння прочитаного.
1. Where does Mouse live?
2. What rooms are there in her house?
3. Is it big or small?
4. Does she like her house?
4. Фізична розминка.
T: It’s time to have a rest. Відео “Clap Your Hands”.
https://www.youtube.com/watch?v=C3c8fzbsfOE
5. Розвиток навичок читання
You can see mini – texts and fill the table. Take your card.
1. There is a desk in this room. There are textbooks and exercise – books on the desk. You can see toys on the floor.
2. There are two beds in the room. In the room you can see a wardrobe, a small table, and two chairs. There is no TV set, no cupboard.
3. There is a TV set in this room. We can see a big table in the middle of the room. There are two armchairs and a sofa in this room.
4. There is a cupboard and a big table in the room. You can see plates soup on the table. There are 6 chairs at the table.
5. This room is very small. There is no TV set, no sofa, no armchairs, no beds, no bookshelves. There is a table. On the table you can see cups, plates, and knives. There is water and gas in this room.
Rooms
|
Kitchen |
Dining - room |
Sitting room |
Bedroom |
Children’ s room |
Text
|
|
|
|
|
|
6. Розвиток навичок монологічного мовлення.
1) Бесіда за малюнком кімнати Вінні.
T: Now it’s time to describe Winnie's House. Look at the picture on the board. What is it? Is it big or small? What can you see in this room?
2) Повторення граматичного матеріалу «Прийменники місця». Перегляд навчального відео. T: You’ll watch the video about prepositions of place that will help you to do the next task.
https://www.youtube.com/watch?v=H0R6Q1Z4cUQ
Відповідають 4-5 учнів.
7. Міні проекти.
Some pupils prepare mini projects. They invite us to their rooms. Let’s listen to them. Choose whose room would you like to visit.
8. Письмо.
Роздавальний матеріал. Вправа на прийменники місця.
Write the correct preposition.
9. Let’s do crosswords. Find the words and write them down.
b |
s |
b |
e |
d |
a |
c |
h |
f |
o |
o |
x |
m |
l |
a |
m |
p |
r |
o |
f |
m |
b |
c |
o |
u |
g |
i |
k |
a |
l |
u |
t |
s |
c |
k |
d |
s |
t |
m |
l |
r |
r |
o |
r |
g |
h |
h |
g |
a |
r |
d |
e |
n |
e |
e |
a |
r |
m |
c |
h |
a |
i |
r |
l |
x |
c |
c |
t |
a |
b |
l |
e |
f |
m |
T |
V |
s |
e |
t |
e |
m |
Key: bookshelf, sofa, bed, lamp, fridge, mirror, armchair, table, TV set, garden.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.
1. Домашнє завдання. Скласти короткий опис будинку Вінні.
T: Make a short story about Winnie’s house. You may draw the picture
Ніжинська гімназія №3
Welcome to my room!
Урок-реклама
Запрошую на гостини.
Моя кімната.
Учитель Василенко І.К.