Цікаво!Одним з найвидатніших досягнень людства називають не житло, не одяг, не предмети побуту, не варену їжу, а ХЛІБ. Перші три місця серед найважливіших хлібних рослин для людини посідають пшениця, кукурудза та рис. Які особливості будови їхнього насіння є основою такого значення?
Номер слайду 3
Найзагальнішими ознаками насінних є: 1) переважає нестатеве покоління, яким є доросла рослина; статеве покоління дуже спрощується (чоловічий гаметофіт – це пилок, а насінний зачаток – жіночий гаметофіт); 2) справжні листки, що мають розвинені провідні тканини та ростуть з боків або верхівкою;
Номер слайду 4
Найзагальнішими ознаками насінних є: 3) насінні зачатки містять яйцеклітини, з яких утворюється зародок усередині насінини;4) запилення – це перенесення пилку, утвореного чоловічими гаметами, до насінного зачатка, у якому є яйцеклітини; Самозапилення. Перехресне запилення
Номер слайду 5
Найзагальнішими ознаками насінних є: 5) насіння, що містить зародок майбутньої рослини, запас поживних речовин і насінну шкірку, яка захищає зародок від несприятливого впливу середовища; 6) внутрішнє запліднення, незалежне від води, під час якого гамети зливаються всередині насінного зачатка.
Номер слайду 6
Рослини + Казки «Раптом прилетів той самий лелека, яку він вилікував, і кинув на землю три кавунові насінинки. Підняв бідняк кавунове насіння і посадив їх у землю». А з чого утворюються насінини у кавунів?
Саговники– насінні рослини тропіків та субтропіків, дуже схожі на пальми. Їхній стовбур дерев’янистий, заввишки до 20 метрів і майже ніколи не розгалужується. Зверху багато великих, інколи колючих листків. Одним із представників є Саговник пониклий.
Номер слайду 11
Гінкгові- представлені лише одним реліктовим видом – Гінкго дволопатеве. Цей вид зберігся в природному стані лише в горах Східного Китаю. Гінкго – це дерево до 30–40 м заввишки з гладкою сірою корою й дволопатевими листочками, які опадають щороку.
Номер слайду 12
Гнетоподібні- від інших насінних відрізняються особливостями провідних тканин. Цікавою рослиною з цієї групи є вельвічія дивовижна, яка росте в африканській пустелі Наміб. Її стовбур короткий і товстий, корінь завдовжки до 3 м та всього два великі листки, що розриваються на окремі стрічки, за що отримала назву «рослина-восьминіг».
Номер слайду 13
Рослини + Геральдика Державний герб Республіки Сейшельські Острови містить щит, посередині якого Сейшельська пальма. До якої групи насінних належить ця рослина?
Номер слайду 14
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА 9. Будова насінини (на прикладі насінини квасолі) Переглянути відео:https://youtu.be/Agrp0kfk2 As?si=yhqp. Kopi4w. ZAbm. K5 Виконати онлайн-вправу:https://wordwall.net/uk/resource/82442632 Зробити висновок:https://wordwall.net/uk/resource/82443926
Номер слайду 15
Насінина квасолі
Номер слайду 16
Коротко про головне. НАСІННІ РОСЛИНИ (або Сперматофіти) – це наземні судинні рослини, які розмножуються та розповсюджуються за допомогою насіння. Насінина (лат. semen) – орган розмноження насінних рослин, що містить насінну шкірку, зародок майбутньої рослини та запас поживних речовин для його розвитку. Основними групами насінних рослин є Голонасінні (Саговники, Гінкгові, Гнетоподібні, Хвойні) та Покритонасінні (Квіткові).