Конспект уроку з розвитку мовлення в 4 класі на тему "Текст-міркування «Чому важливо бути доброю людиною».

Про матеріал

Дана розробка уроку допоможе закріплювати навички учнів правильно будувати текст-міркування; розкривати абстрактно-загальні поняття; розвивати зв'язне мовлення, увагу, пам'ять, мислення, вміння логічно й послідовно викладати думки на папері, словесно передавати свої почуття й переживання; виховувати людяність, гуманізм у стосунках, великодушність та самопожертву, скромність.

Перегляд файлу

                         Конспект уроку_______                                                        Дата_________

Тема: УРЗМ.  Текст-міркування «Чому важливо бути доброю людиною». (с.22-24)

Мета: закріплювати навички правильно будувати текст-міркування; вчити учнів розкривати абстрактно-

           загальні поняття; розвивати зв’язне мовлення, увагу, пам’ять, мислення, вміння логічно й послідовно

           викладати думки на папері, словесно передавати свої почуття й переживання; виховувати людяність,

           гуманізм у стосунках, великодушність та самопожертву, скромність.

Обладнання: таблиця  «Будова тексту-міркування», пам’ятка, зошит із розвитку мовлення М.С. Вашуленко,

             С.Г.Дубовик «У світі рідного слова»

Тип уроку: Урок-дослідження, урок формування умінь і навичок

Хід уроку:

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Розгадування зашифрованого слова

- Щоб з’ясувати про що піде мова сьогодні на уроці розшифруйте закодоване слово:

 

р

б

о

ц

д

1

2

3

4

5

 

                  5 3 2 1 3     (добро)

2. Вправа «Передбачення»

- Діти, то ж про що піде мова сьогодні на уроці розвитку мовленння? (про добро)

2. Слухання вірша Любов Забашти:

- Діти послухайте уривок з вірша Л.Забашти. Візьміть до уваги цю пораду. Поясніть, як ви розумієте останні рядки вірша:

                                  (слайд 1)

Сказав мудрець:

- Живи, добро звершай!

Та нагород за це не вимагай...

Хай оживає істина стара:

людина починається з добра!

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

 - Сьогодні у нас незвичайний урок, а урок дослідження. Ми як науковці будемо досліджувати найдосконалішу істоту на землі – людину, а точніше її вчинки, поведінку, бажання. Як  людина пов’язана з добром.  І напишемо про свої дослідження твір-міркування н атему «Чому важливо бути доброю люди-ною».  Згодні?

- А для чого нам це потрібно?

- Тож у нас завдання:

                                                                         (слайд 2)

                  1. Дослідити істоту – людину.

                  2. З’ясувати: «Чому важливо бути доброю людиною?»

ІV. Робота по темі уроку. Колективна робота учнів у групах.

1. Складання асоціативного куща групами

   1 група: Складання асоціативного куща зі словом людина

   2 група: Складання асоціативного куща зі словом добро

2. Обмін асоціативними кущами груп

3. Презентація записів

(По закінченні роботи групи обмінюються роботами і дописують іншим кольором своє бачення із запропонованої теми, усно обґрунтовують його і повертають назад. Завдання власників: довести доцільність або недоцільність дописаного судження іншою групою.Презентують створені асоціативні кущі.)

 4. Виявлення спільних ознак

- Які спільні ознаки ви помітили у двох словах? (видіділяю ці слова зеленим кольором)

 

 

                                 радість    добро    правда    добрі вчинки    батьки    співчуття

5.  Виконання завдання 2.

 -  Запишіть ці слова в зошит на с. 22 з.2.

 - Доберіть  спільнокореневі слова до іменника добро.  (добрий, добробут, добродушний, добродій)

- Запишіть спільнокореневі слова до іменника добро.

- Які добрі риси притаманні людині? (чесність, порядність, доброта, милосердя)

- Що доброго протягом всього життя творить людина?

- Як почуваються у суспільстві люди, які роблять погані вчинки?

- Який ми можемо зробити висновок із нашого дослідження: за життя людина робить багато вчинків –  

  добрих і поганих. Але добро завжди перемагає зло.

(слайд 3)

- Із запропонованих прикметників оберіть ті, якими ми можемо охарактеризувати людину ту  що робить

   добро? (байдужа, хороша, чуйна,черства, доброзичлива, жаліслива)

(слайд 4)

6. Виконання завдання 4.

  - Зазначте, на якій фотоілюстрації у з.4 зображено доброзичливу людину. Поясніть свої міркування.

3. Робота в групах. Виконання завдання 5.

  - Об’єднайтесь в дві групи і попрацюйте разом.  Поміркуйте і скажіть, чому так говорять: у людини добре

    серце, у людини добра душа. За потреби скористайтеся словничком «Слово про слово» на с.24

4. Робота в парах. Виконання завдання 6.

 - Попрацюйте в парах.  Дайте відповіді на запитання до з.6.

5. Самостійна робота. Виконання завдання 7.

 - Поясніть зміст поради у з.7 і візьміть її до уваги.

6. Робота в групах. Виконання завдання 8.

  - Попрацюйте разом. Поміркуйте і скажіть, чому важливо бути доброю людиною. Під час висловлювання

    своїх міркувань користуйтеся схемою у з.8 або таблицею «Будова тексту міркування».

    Фізкультхвилинка

7. Усна побудова тексту-міркування за схемою. Виконання завдання 9.

8. Самостійна робота. Виконання завдання 10.

 - Запишіть за абеткою подані у з. 10 прикметники, які можна використати в тексті-міркуванні. Поставте

    наголос у записаних словах.

9.  Робота за пам’яткою.

                       ПАМ’ЯТКА

   1. Кожну частину тексту писати з абзацу.

   2. Речення будувати невеликі.

   3. Послідовно викладати свої думки.

   4. Наводити приклади, докази.

   5. Стежити за мовою.

   6. Уникати повторів слів.

   7. Під час написання складних слів користуватися орфографічним словником.

10. «Спроба власного пера». Самостійна робота учнів.

 - Ми у світ приходимо, щоб добро творити, учитись світ любити, доки ще малі. Про це і напишіть у своїх

   творах-міркуваннях.

(в ході роботи надаю індивідуальну допомогу учням)

11. Перевірка виконаної роботи. Зачитування 2–3 робіт.

V. Підсумок уроку.

 1.Збір зошитів

 2. Підсумкова бесіда. Рефлексія.

  - Даруйте людям добро, радість, не чекайте віддачі. Робіть добро тим, із ким ви, можливо, зустрінетесь

    лише раз у житті. Пам’ятайте, що все повертається як бумеранг.

Я вірю в силу доброти.

Добро завжди сильніше злого,

Дає наснагу, щоб цвісти

І світлу обирать дорогу.

Я вірю в силу доброти,

Що має долю роботящу.

Що хоче, щоб і я, і ти,

І все було у світі кращим.

                                          В. Крищенко  

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. парубец ирина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
26 грудня 2017
Переглядів
18630
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку