Урок 39-40. Птахи на крилах весну несуть. К. Сен-Санс «Зозуля в глибині лісу», «Лебідь». Українська народна пісня «Щебетала пташечка». Створення витинанки із силуетом птахів.

Про матеріал
Ознайомити учнів із першими вісниками весни, із музичними творами, які передають образи птахів у музиці; вчити аналізувати і слухати музичні твори, відтворювати характерні особливості силуету птахів; розвивати навички працювати за зразком та певним алгоритмом, дрібну моторику рук, вокально – хорові навички, вміння «дивитися і бачити» навколишню красу, музичний слух, пластику рухів, творчі здібності учнів, фантазію; виховувати інтерес до мистецтва, естетичне сприйняття навколишнього світу, продовжувати виховувати любов до тварин, бережливе ставлення до природи.
Перегляд файлу

Урок 39-40

Тема. Птахи на крилах весну несуть. Слухання: К. Сен-Санс «Зо­зуля в глибині лісу», «Лебідь» (уривки із сюїти «Карнавал тварин»). Виконання: українська народна пісня «Щебетала пташечка». Витинанки. Робота з папе­ром. Створення витинанки із силуетом птахів.

Мета. Ознайомити учнів із першими вісниками весни, із музичними творами, які передають образи птахів у музиці; вчити аналізувати і слухати музичні твори, відтворю­вати характерні особливості силуету птахів;  розвивати навички працювати за зразком та певним алгоритмом, дрібну моторику рук, вокально – хорові  навички, вміння «дивитися і бачити» навколишню красу,музичний слух, пластику рухів, творчі здібності учнів, фантазію; виховувати інтерес до мистецтва, естетичне сприйняття навколишнього світу, продовжувати виховувати любов до тварин, бережливе ставлення до природи.

Обладнання: мультимедійний комплект, дзвіночок, цеглинки  LEGO, цеглинки  LEGO із словами, стікери листочки, віночки, квітка, дерево очікування, голуб, лист, чисті білі аркуші, ілюстрації пташок.

Хід уроку

І Організація класу

Створення позитивно-психологічного клімату класу. Музичне привітання

  1. Вхід учнів до класу під музику.
  2. Привітання

День дзелень дзвенить дзвінок,

 Вже почався в нас урок.

Добрий день! Добрий день!

Бесіда

  •          Який настрій викликала  музика, під яку ви зайшли до класу?
  1. Який настрій у вас зараз? (Вправа «Настрій» стікери віночки) 
  2. (стають у коло)
  •          Подивіться один на одного, посміхніться, передайте частинку свого гарного настрою іншому.

Від ваших посмішок стало  світліше в класі. Я бажаю вам, щоб після сьогоднішнього уроку у вас залишились найкращі враження та нові знання.

  1. Перевірка готовності класу до уроку.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

  1. Відгадати загадку

Привітанням журавля
Я пробуджую поля,
Наповняю ручаї
Та заквітчую гаї.
Кожен з вас мене впізна.
Відгадали? Я – …

  •          Які місяці весни ви знаєте? Що спливає вам на думку, коли ви чуєте це слово.
  •          Давайте відредагуємо речення і дізнаємося хто є вісниками весни. Для цього  за допомогою цеглинок розмістіть слова у правильному порядку.

Птахи весну крилах несуть. на (LEGO)  (Робота в групі)

 

  1. Тож тема нашого уроку

Птахи на крилах весну несуть. Слухання:КамільСен-Санс «Зо­зуля в глибині лісу», «Лебідь» (уривки із сюїти «Карнавал тварин»). Виконання: українська народна пісня «Щебетала пташечка». Витинанки. Робота з папе­ром. Створення витинанки із силуетом птахів  (за шаблоном чи власним задумом).

  •          Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (Написати на стікерах листочках).
  •          Я очікую, що ви будете активними, уважними, допоможете мені проаналізувати музику, зрозуміти, що ж таке витинанка і як її виготовляти.(квітка)

ІІІ. Актуалізація знань.

  1. Розповідь вчителя

Ми вже визначили, що вісниками весни є птахи. Тож які птахи першими повертаються з вирію. Так буває, що пташки повернулися, а тут знову морози, сніг. Тому багато гине від голоду. Тож потрібно підгодовувати пернатих, берегти.

  •          А зараз розгадуючи ребуси ми дізнаємося які птахи є символами нашого народу. (Ребусис.67(робота в парі)).

- Чи знаєте, ви народні традиції, пов’язані із зустріччю птахів?

- З давніх-давен існував  на Україні обряд закликання весни– зустріч перелітних птахів. Вважали, що тепло приносять на своїх крилах саме вони.

  Обряд цей влаштовували 20 березня, на день весняного рівнодення. Напередодні випікали 40 фігурок у вигляді птахів. Їх називали «жайворонками» чи «голубами». Рано вранці діти брали частину цього печива і підвішували його на фруктових деревах. Решту тримали до обіду, а потім виходили на вулицю і приказували:

«Жайворонки, прилетіть!

Весну красну принесіть!»

  •          То коли будемо зустрічати пташок?
  •          Якими словами закликатимемо їх прилетіти?

Не тільки в Україні чекають весни, зустрічають птахів. В усіх країнах, де відлітають пернаті друзі у теплі краї, всі з нетерпінням чекають  на їх повернення. Це відбувається і в Франції.  І відомий нам уже французький композитор Каміль Сен-Санс у своїй сюїті мовою музики зобразив пташок.

ІV. Основна частина

1Слуханнямузики 

Щоб дізнатися, про яких птахів слухатимете музику, треба відгадати загадки.

Хто гнізда свого не має,

Яйця іншим підкладає,

А у лісі в холодку

Все кує, мудруля,

Хто вона?

– Так. Зозуля – лісова пташка. Багато хто з нас чув її в лісі. Напевне, мало хто знає, що зозуля співає із закритим дзьобом, у неї роздувається лише гор­ло. Від цього й виходитьтаке дивне «ку-ку». (Кажуть діти)

 

 

– Послухайте, як композитор за допомогою музичних звуків створив портрет зозулі. Які картини ви уявляли, коли слухали музику-

  •          (Слухання «Зозуля в глибинілісу» із циклу «Карнавал тварин» К. Сен-Санса.)
  •          Яку картину уявляли, слухаючи музику.
  •          Який настрій музики?
  •          Який темп?
  •          Чи знаєте ви, за допомогою якого музичного інструменту виконано спів зозулі? (Кларнет.)

Гра «Ехо».

– А тепер пограємо із зозулею в музично-ритмічну луну.

 

Ку-ку! Ку-ку! – чути в ліску.

 

– Діти, на вас чекає ще одна загадка про дуже красивих птахів.

Білосніжні, гарні птиці

Дім будують на водиці,

Дуже схожі на гусей,

Обережні до людей! (Лебеді.)

– Прослухайте п’єсу «Лебідь».

– Звернітьувагу на те, як мелодія передає переливи хвиль, якими плавно по-королівськи пливе лебідь.

 

– Яка за характером мелодія п’єси?

– Який музичний інструмент виконує тему лебедя? (Віолончель.)

 

Руханка «Лебеді».

– Уявімо себе лебедями. Пластикою тіла відтворіть рухи лебедів, їхній настрій і характер.

  1. Вокально-хорова робота

Ось прийшов час поспівати.

Але,  щоб нам було легко це робити, спочатку  потрібно розспіватися

Розспівування

Сів шпак на шпаківню

Робота над піснею.

Коли зустрічали весну, то дорослі і діти  одягали святкові вишиванки, виходили на край села чи міста, водили хороводи, співали  пісні, у яких закликали прийти весну. Такі пісні називали веснянками.

Сьогодні одну із них ми почнемо  вивчати. Це українська народна пісня «Щебетала пташечка».!

  •          Послухайте пісню.
  •          Чого чекала пташечка?

Слухання, аналіз пісні

Розучування пісні «Щебетала пташечка»

Хоровод

  1. Художньо-практична діяльність
  1.    Розповідь учителя

Не тільки композитори зображають у своїх музичних творах птахів, їх красу. Художники, скульптори також часто звертаються до цієї теми. (Перегляд ілюстрацій)

Сьогодні ми  почнемо створювати красивих птахів. Але не малюватимемо, і не ліпитимемо. А ознайомимося з новою технікою – витинанками.

  •          А допоможе нам лист від голуба. Який підкаже, як з’явилася в Україні витинанки. Послухайте казочку і скажіть як виникла ця краса.

Казка про те, як з’явилася витинанка

Якось увечері, в одному українському селі, сиділа під хатою дівчинка і мріяла про свого братика, який давно пішов у далеку країну і не повернувся. Раптом затріпотів біля неї голуб і сів на коліна. Дівчинка не злякалася, бо то був їхній голуб. Він прилетів здалеку. Його брав із собою братик  у дорогу. Приніс голуб на клаптику паперу звісточку. Вона сповіщала, що хлопець живий-здоровий і незабаром повернеться в село.

Дівчинка довго думала: “Яку б відповідь дати?” Потім зайшла до хати, взяла ножиці та папір і почала витинати узор. І як розгорнула папір, то побачила гарну-прегарну витинанку. Вона прив’язала витинанку-звісточку до голуба, і він понісїї в далекий край братику. Коли ж хлопець повертався додому, він мав цювитинанку з собою, і як заходив у села, то всім показував її. Люди дивувались чарівному узору. І там, де хлопець проходив, усі почали витинати таку ж красу.

Так в Україні з’явилися витинанки.

 

- Як в Україні з’явилися витинанки?

- Як вона її створила? Хто з вас зрозумів, що ж таке витинанка?

 

Висновок: Назва витинанка походить від слова «витинати», тобто «вирізати». Це прикраси, які вирізають ножицями з білого та кольорового паперу.

Робота над витинанкою

  •          Розглядання й аналіз зразка.
  •          Поетапне виконання роботи  за вчителем.
  •          Демонстрація учнями своїх робіт (Вправа «Крісло автора)

V. Рефлексія

 

Бесіда

 

Інтерактивна вправа

 

Вправа «Очікування»

- Чи справдилися ваші очікування? Якщо так, то прикріпіть свої листочки на наше дерево, щоб у нашому класі настала весна, принесла тепло і радість.

 

- Оцініть свою роботу на уроці (цеглинки  LEGO)

 

«Дзень дзелень дзвенить дзвінок.

Вже закінчився урок.

До побачення, до побачення.

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Мистецтво, 2 клас, Розробки уроків
НУШ
Додано
22 березня 2025
Переглядів
637
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку