Урок №6 "Виготовлення розчину з заданою масовою часткою розчиненої речовини"

Про матеріал

Розробки уроків складені відповідно нової програми з хімії. Дані матеріали можна використати для підготовки і проведення занять з хімії у 7 класі по темі «Вода».

Перегляд файлу

    7 клас      Тема «Вода»     Урок №6

 

Тема:  Виготовлення розчину з заданою масовою часткою розчиненої

             речовини.

Мета:  Сформувати вміння проводити розрахунки за формулою для масової частки; сформувати практичні навички приготування розчинів із заданою концентрацією.

Тип уроку:  застосування набутих  знань, умінь і навичок.

Обладнання: підручники, зошити, вода, кухонна  сіль; хімічні стакани, терези, мірні циліндри,скляні палички.

 

Хід уроку

 

I. Організація класу

II. Перевірка домашнього завдання

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

  • Чи є склад розчину постійним?
  • Чи обов’язково проводити чіткі розрахунки мас компонентів розчину?

(Так. Особливо коли це стосується приготування лікарських препаратів, косметичних виробів, продуктів харчування та ін.)

 

ІV. Узагальнення і систематизація знань

    Виконання лабораторних дослідів

       Інструктаж з техніки безпеки

 

  Правила поводження з реактивами

  1. Виконуйте лише ті досліди, які узгоджені з вчителем, під наглядом вчителя.
  2. Уважно читайте етикетку на посуді з виданою речовиною
  3. Відкривайте обережно кришечку ставте на підставку верхом вниз.
  4. Реактиви використовуйте лише в малих кількостях, вказаних в інструкції до роботи.
  5. Надлишок реактиву не зливайте назад в ємкість, де він знаходився.
  6. Відразу ж закрийте посуд, з якого взято реактив і поставте його на місце.
  7. Не пробуйте ніколи хімічні реактиви на смак.
  8. Використані реактиви зливайте в спеціальний посуд і попереджуйте вчителя.
  9. Наведіть порядок на робочому місці.

 

Правила поводження зі скляним посудом

 

  1. При роботі зі склом будьте обережні.
  2. Не роздавіть пробірку, закріплюючи в тримачі чи лапці штативу.
  3. Розмішуючи рідину в склянці, не тріть скляною паличкою по дні та стінках.
  4. Не нагрівайте речовини в скляному посуді, коли не певні, що він виготовлений із вогнетривкого скла.
  5. Нагріваючи речовини в скляному посуді не змінюйте положення вогню, бо різка зміна температур призведе до розтріскування посуду.
  6. Миючи посуд використовуйте лише пристосовані для цього засоби.
  7. Не виконуйте досліди в тріснутому, щербатому скляному посуді.

 

         Правила поводження з вимірювальними приладами (терезами)

 

  1. Перед зважуванням треба перевірити, чи зрівноважені терези. Якщо ні, то на одну з шальок досипають потроху сухого піску або кладуть дрібненькі папірці доти, доки коромисло терезів не займе положення, при якому стрілка, погойдуючись, відхилятиметься від нульової поділки на однакову кількість поділок ліворуч і праворуч.
  2. Тіло, масу якого треба виміряти, кладуть на ліву шальку. Щоб уникнути забруднення шальки, під тіло можна покласти підкладку, попередньо зрівноваживши її.
  3. На праву шальку терезів кладуть важки, виймаючи їх з комплектної коробки спеціальним пінцетом. Починають від важка, маса якого близька до маси тіла. Якщо маса цього важка більша за масу тіла, замінюють його важком меншої маси, поставивши попередній важок у гніздо коробки.
  4. Класти гирки і наважки солей треба лише при закритому аретрі терезів.
  5. Зважувані тіла і важки треба класти на шальки обережно, не кидаючи. Терези мають деталі, які легко зруйнувати. Від грубого поводження терези втрачають чутливість.

       

             Інструктаж з проведення лабораторної роботи

  1. Одержати у вчителя варіант із завданнями;
  2. Розрахувати масу солі і масу води;
  3. Зважити на терезах необхідну кількість солі;
  4. Виміряти мірним циліндром необхідний об’єм води;
  5. Перемішати взяту наважку з відміряним об’ємом води.

 

Лабораторна робота

І варіант

Приготувати 15 г розчину кухонної солі з масовою часткою 5%

ІІ варіант

Приготувати 20 г розчину кухонної солі з масовою часткою 15%

 

 Учні в групах виконують досліди і показують вчителеві.

 

 

 

 

Самостійна робота 

Зробіть розрахунки і заповніть таблицю

 

І варіант

Варіант

m(речовини), г

m (води), г

m (розчину), г

ω, %

1

30

170

 

 

2

50

100

 

 

3

5

95

 

 

4

 

 

150

15

5

 

 

400

25

6

 

 

200

18

 

 

ІІ варіант

Варіант

m(речовини), г

m (води), г

m (розчину), г

ω, %

1

100

100

 

 

2

70

130

 

 

3

25

175

 

 

4

 

 

120

5

5

 

 

200

12

6

 

 

300

7

 

V. Підбиття підсумків уроку

Учитель підбиває підсумки уроку, оцінює роботу учнів. Збирає зошити для перевірки самостійної роботи

 

 

         VІ. Домашнє завдання.

1.Опрацювати параграф

2. Розв'язати задачі

 1) Обчисліть масову частку розчиненої речовини. Якщо для приготування розчину взяли 20 г калій нітрату і 140 г води.

2) Обчисліть масову частку розчиненої речовини. Якщо для приготування розчину взяли 70 г сульфатної кислоти та 110 г води.

 

 

 

 

 

 

 

1

 

doc
Пов’язані теми
Хімія, 7 клас, Розробки уроків
Додано
16 липня 2018
Переглядів
5480
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку