Конспект уроку з літературного читання
Дата: 19.02. 2019
Тема. А дружити треба вміти!
Мета уроку: освітня: Вдосконалення навичок повноцінного читання, вміння усвідомлювати та самостійно визначати тему та головну думку твору, обґрунтовувати вчинки героїв та їх мотиви, висловлювати до них своє ставлення;
розвиваюча: розвивати навички мовленнєвого вміння;
виховна: виховувати любов до історії свого народу, мови.
Обладнання: портрет В. О. Сухомлинського, відеопрезентація, картки з завданнями для роботи в групах, складові таблиці
Тип уроку: урок позакласного читання
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Мовленнєва розминка
а). Робота за складовими таблицями
|
а |
о |
у |
и |
і |
е |
д |
да |
до |
ду |
ди |
ді |
де |
др |
дра |
дро |
дру |
дри |
дрі |
дре |
дрн |
дрна |
дрно |
дрну |
дрни |
дрні |
дрне |
дрнж |
дрнжа |
дрнжо |
дрнжу |
дрнжи |
дрнжі |
дрнже |
дрнжб |
дрнжба |
дрнжбо |
дрнжбу |
дрнжби |
дрнжбі |
дрнжбе |
б). Робота над скоромовкою
Павло і Пилипко
Поливали липки.
Виросли липки
У Павла і Пилипка.
ІІІ.Актуалізація знань учнів. Перевірка домашнього завдання
а).«Вилучи зайве»
Акласдрукласжиклас тикластркласебакласвмікласти
в). Фронтальна бесіда
- Які твори про дружбу ви готували дома?
- Хто їх автор?
б). Вправа «Гронування» (Робота в групах)
Справедливість Повага Відданість Вміння знайти компроміс Небайдужість
дружба |
Правдивість Безкорисливість Чуйність Чесність Взаємопідтримка
в). Перевірка домашнього завдання
- Прочитайте фрагменти з творів, в яких стосунки між людьми відповідають переліченим рисам.
- Чи в усіх творах змальовано справжню дружбу і справжніх друзів?
- Як ви можете охарактеризувати Славка – героя вірша «Словник Славка»?
- Чи хотілося б вам мати такого друга,як Славко? Чому?
- Які слова слід вживати, щоб спілкування приносило задоволення?
- Чого вчать нас вірші Анатолія Костецького?
а) Постановка проблемного завдання:
- Як ви думаєте, з якою інтонацією слід читати заголовок оповідання? Чому? (Передбачення)
- Чому могла трапитися така ситуація?
б). Словникова робота (слайди на екрані)
Похнюпити голову
в) Читання оповідання вчителем
Завдання перед читанням:
дружбу?
г) Робота в групах
Завдання для груп:
1 група
Прочитати оповідання в особах.
2 група
Прочитати оповідання і дати відповіді на запитання.
3 група
Прочитати оповідання і скласти характеристику головних героїв – Павлика і Зіни – за допомогою опорної схеми
4 група
Прочитати оповідання. Висловити своє ставлення до вчинків головних героїв. Сформулювати головну думку твору.
5 група
Прочитати оповідання. Пофантазувати, як на вашу думку склалися подальші відносини між Павликом і Зіною.
д). Підведення підсумку. Формулювання головної думки оповідання.
а). Словникова робота (слайд на екрані)
Кострубата
б) Самостійне читання твору мовчки
Завдання перед читанням:
в). Читання «Передай естафету»
г). Аналіз змісту з елементами вибіркового читання
- Які уроки згадує автор у творі? Що учні робили на кожному з них?
- Який настрій мали хлопці на уроці рідної мови?
- Прочитайте, які лінійки вийшли у хлопців.
- Як змінився їх настрій?
д). Розвиток зв’язного мовлення
- Продовжте це оповідання кількома реченнями. (Наприклад, про те, як хлопці допомогли один одному підвищити свої оцінки з того предмета, який викликав у них певні труднощі).
е). Різновиди читання
У Миколи найкраща оцінка, а в Романа – одиниця. (-)
Написала вчителька: «Треба краще працювати». (+)
У Романа лінійка дуже гарна. Йому ставлю найвищу оцінку.(-)
- Скільки разів в тексті зустрічається слово Роман? (9)
є). Робота над виразом (с. 114)
- Прочитайте фразу на с. 114. Як, на вашу думку, вона підсумовує зміст прочитаного оповідання?
(На дошці – два кола, які ніби частково накладаються одне на одне так, що усередині утворюється вільний простір).
Читати і переказувати оповідання на с. 11
(Звучить мелодія про дружбу. Діти пишуть листівки і дарують їх один одному).