Урок англійської мови 6 клас My Family

Про матеріал
План-конспект уроку з англійської мови на заявлену тему, мета якого – активізувати та закріпити лексику за темою “Сім’я”; формувати навички аудіювання, читання; практикувати учнів у письмі; учити учнів розповідати ро свої родини; поглиблювати знання учнів про різні сімейні цінності та традиції; розвивати навички усного мовлення, творчі здібності учнів; виховувати любов до сім’ї, повагу до членів родини.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Перегляд файлу

Комунальний заклад «Новгородківський навчально-виховний комплекс

«Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» Новгородківської селищної  ради Кіровоградської області

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конспект уроку англійської мови

на тему “My Family”

(6 class)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                           Підготувала

                                                                                           Вчитель англійської мови

                                                                                           Трахановська Валентина Іванівна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема.                    “Моя сім’я”

Мета:

Навчальна: активізувати та закріпити лексику за темою “Сім’я”;

формувати навички аудіювання, читання;

практикувати учнів у письмі;

учити учнів розповідати ро свої родини;

Освітня: поглиблювати знання учнів про різні сімейні цінності та традиції;

Розвивальна: розвивати навички усного мовлення, творчі здібності учнів;

Виховна:  виховувати любов до сім’ї, повагу до членів родини.

Тип уроку:  комбінований

Обладнання:  підручник О.Д.Карпюк “English 6”; мультимедійна дошка; картки для парної роботи та роботи в групах; картки з текстом для читання; відео пісень “Do the Boogie Woogie”, “I love my family”; фотографії членів родини; картки з літерами “I“, “love“, “my“, “family“; “магічний мішечок” з запитаннями; презентація.

 

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

   1. Привітання

T: Good morning, children!

Ps: Good morning, teacher!

T: I am glad to see you!

Ps: We are glad to see you , too!

T: How are you, children, today?

Ps: We are fine, thank you

T: Are you ready for the lesson?

Ps: Yes, we are.

T: Are you ready to start our lesson?

Ps: Yes, we are.

 

 

 

2. Повідомлення теми і мети уроку

T: It’s а pity but I don’t really know what a topic of our lesson is. But I have my magic bag, I hope it will help us. Oh, it has some guestions , let’s answer them. (вчитель дістає питання з торбинки, зачитує їх, а діти відповідають).

 

Questions:

  1. Who usually cooks breakfast for you?
  2. Who helps you  to do your hometask?
  3. Who usually plays with you?

Ps: (відповіді учнів)

 Now look at the screen. You can see a lot of pictures there. What are they connected with? Any ideas? You are welcome. Ps: (відповіді учнів). (Слайд 1-3)

Yes, they’re connected with the theme “My Family”. So, the topic of our lesson  today is “My Family”. (Слайд 4)

 We’ll speak about your families. It’s very important topic. Everything begins in the family and every child has to live in the family with his mother and father, sister and brother, grandmother and grandfather. At this lesson we”ll revise all we know about the family. We are goin to read and listen to the texts, do the crossword puzzle, write the words, act out the dialogue, sing a song and others. Your task is to be active and give a good mood.

 

 3. Мовна розминка

a) T: By the way, do you know what the word “family” mean?

Учні виходять до дошки і на кожну літеру слова “family” пишуть слова

F-father

A-and

M- mother

I- I

L- love

Y- you

 

b) T: I want our lesson to be merry and bright. Let’s recite the poem about family

(Унаочнення на дошці – слайд 5)

This is my father, this is my mother,

This is my brother, this is my sister,

Father, mother, sister, brother,

Hand in hand with one another.

I love my father, I love my mother.

I love my sister and my big brother.

 

ІІ. Основна частина уроку

  1. Аудіювання

T: Our first task. Listen to some short stories and guess what member of a family it is about.

We”ll make Mind-map.

 

  1. She is old. She is 68. Her hair is grey. She doesn’t work. She is a pensioner. She loves her grandchildren. She is my mother’s mother. Who is she? (a grandmother)
  2. Не is not old. He is 34. He works as a driver. He loves his children. He is my mother’s husband. Who is he? (a father)
  3. She is very small. She is only 3 years old. She doesn’t go to school. She likes to play with her toys at home. She is my mother’s daughter. Who is she? (a sister)
  4. He is very young. He is 19. He isn’t a pupil. He is a student at the university. He is handsome. He is my mother’s and father’s son. Who is he? (a brother)
  5. She is young and pretty. Her hair is fair. She has large blue eyes. She works at school as a teacher. She is my father’s wife and my grandother’s daughter. Who is she? (a mother)
  6. She is young and pretty. She works as a doctor in hospital . She looks like my mother, because she is my mother’s sister. Who is she? (an aunt)

 

T: Name the other members of a family.

Ps: grandfather, uncle, son, daughter, niece, nephew, cousin

 

 

  1. Розвиток навичок письма (робота в парах)

T: Give the opposites

Father-

Grandmother-

Uncle-

Sister-

Son-

Nephew-

Grandson-

 

  1. Розгадування кросворду (робота в групах)

T: Let’s do the crossword. Guess who are they?

  1. A sister of my mother.
  2. A brother of my mother
  3. A daughter of my mother
  4. A husband of my mother.
  5. A son of my aunt.
  6. Wife of my father.
  7. A son of my mother

 

 

 

 

 

 

 

 

1 a

2 u

n

t

 

3 s

 

   n

 

 

   i

4 f

5 c

o

u

s

i

n

   s

   a

   l

 

 

   t

6 m

o

   t

h

   e

r

   e

 

   h

 

 

7 b

   r

o

t

h

   e

r

 

   r

 

  1. Фізкультхвилинка. Пісня “Do the Boogie Woogie”

(Учні виконують пісню, супроводжуючи її рухами)

 

  1. Читання тексту

1) Pre-reading Activity. Eтап підготовки  до читання

Бесіда з учнями

T: Look through the  text. What kind of text is it?

Is it a letter or a story or a text?

Who is the author of this letter?

Whom is this letter addressed to?\

 

2) Reading. Eтап читання

Т:Now, let us read the text and answer some questions on it:

Dear Friend,

My name is Jane. I’m 12 years old. I’d like to visit Russia, but first I want to find many new friends in your country.

Look! It’s me and my brother Steve. Also my family consists of father, mother and two my sisters.

My mum’s name is Iris. She is 38. She is a housewife. My dad’s name is Tom. He is a doctor. He is forty.

My elder sister Kathy is a student. My mother says she is a good daughter. My younger sister is a pupil as me. We go to our school. I like Drama, Art, English lessons.

My brother is a baby. He is very funny.

I love my family. We are all friends and we love each other. I help my Mum to clean the rooms. It’s not difficult for me. We spend a lot of time together. We walk, play different games, travel.

With love,

Jane.

 

3) Post-reading Activity. Перевірка розуміння змісту прочитаного

1. What is the girl`s name?

2. How old is Jane?

3. How many persons are there in Jane`s family?

4. What are Jane`s younger sister`s favourite subjects?

5. Does Jane`s brother go to school?

6. Does Jane help her mother about the house?

7. Is Jane`s family happy? Why do you think so?

6. Acting. Рольова гра

Teacher: And now we can see a scene on our topic. Look at our actors, please. They are a mother, a son and a daughter. Listen to the conversation and understand it.

Вечір. Діти дома.В очікуванні мами з роботи, вони малюють… Стук у двері.

Son: It’s mummy!
Daughter: It’s mummy!
Son: Hello, mummy!
Daughter: Hello, mummy!
Mother: Hello, my children! How are you, my sonny?
Son: I’m fine, thanks. I’ve got the five! 
Mother: I’m very glad! Thank you! How are you, my daughter?
Daughter: I am not so good. I’ve got a bad mark.
Mother: Don’t cry, my darling!
Daughter: My mother is so kind! I love my mummy!
Son: I love my mummy too!
Mother: I love you, my dear children, too!

Teacher: Thank you, children. You are good actors. Go to your places, please.

7. Перевірка домашнього завдання

T: Your homework was to prepare stories about your families. So, describe your family photos and tell us about the members of your families, please.

 

Приклад опорного конспекту розповіді

My family

My name is…… My surname is ……. I’m  eleven/twelve. I am a pupil of the sixth form. I study at school number  1. I am Ukrainian. I live in Ukraine. My native village is Novhorodka. I have a family. Let me introduce my family. Му family is... (large, not large). There are ...members in our family: a father, a mother (a sister, a brother, a granny ...) and me. We are a close (loving, hospitable) family. We get on well with each other.

I want to tell you about my…….. Му mother’s (father’s/ sister’s/ brother’s) name is....  She /He is ...years old. She/He  is ... (a teacher, a doctor, a housewife, a shop- assistant). My mother/father …   is ... (kind, loving, sociable, hospitable ...). Her//His hobby is ...I like her/him very much.

I love my family very much

(Учні розповідають про членів своїх родин , відображаючи їх фото на мультимедійній дошці)

 

T: Children, thank you for your stories about your families. You are happy children, you have very good families. So, love and respect your families.

 

8. Виконання пісні “I love my family”

Song

Mummy and daddy

Sister and brother

Grandpa and grandma

My family

 

Mummy and me

Daddy and me

My family

I love my family

 

Sister and me

Brother and me

My family

I love my family

 

Grandma and me

Grandpa and me

My family

I love my family (3 times)

And my family loves me

(діти тримають в руках малюнки)

ІІІ. Заключна частина уроку

  1. Домашнє завдання

Prepare for the lesson of home – reading. Read the fairy-tale “Сinderella”

  1. Підведення підсумків уроку. Oцінювання

T: Did you like our lesson today? What did you do at the lesson?

 Інтерактивна гра “Мікрофон”

Учні відповідають на питання вчителя в уявний мікрофон по черзі.

T: Today I’m satisfied with your work. You worked very hard. Thank you for your work and the atmosphere of mutual understanding. Your marks are……

  1. Завершення уроку

T: The lesson is over. Good-bye. Have a nice day!

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Marko Kostia
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
zip
До підручника
Англійська мова (6-й рік навчання) 6 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
19 серпня 2022
Переглядів
2864
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку