27.02.2020 4-А, Б, В класи.
Тема уроку: On the Farm. (На фермі)
Мета уроку : 1) Навчальна:
2) Розвиваюча:
- розвивати логічне мислення і мовленнєву реакцію учнів.
3) Виховна:
- виховувати доброзичливе ставлення до співрозмовника;
- виховувати скріплення навчального матеріалу з життям.
Обладнання: підручники, дидактичний матеріал, тематичні
картинки.
Хід уроку.
І. Початок уроку.
Підготовка до сприйняття іншомовного матеріалу.
Today is the 27th of February. Is February shorter than January?
Yes, and February is the shortest winter month. In two days we’ll meet spring. The weather in spring is usually warmer and nicer, so we have a possibility of spending more time outside.
You’ll play in the yard, have picnics in the forest with your families, see the first green leaves and first flowers. Our planet is wonderful and we like it very much.
The theme of our previous lesson is
“Our Planet is Our Home”. And the theme of our today’s lesson is “On the Farm.”
The objectives of our lesson are:
А) Учні хором повторюють за вчителем тематичну лексику та розподіляють її на 3 групи:
1- пустеля
2-тропічний ліс
3-полюси
Let’s review our vocabulary. There are words on the blackboard. Your task is to repeat and divide them into 4 groups:
1-desert
2-tropical forest
3-poles
ІІ. Основна частина уроку.
1.Перевірка домашнього завдання.
- вправу 3в) ст.114– закінчують речення згідно змісту прочитаного тексту;
- вправу 4 ст.114 – вибирають правильний варіант згідно змісту прочитаного тексту.
It’s time for checking up your home task.
2.Гра «Вгадай слово».
Учні поділяються на дві команди. Команди по черзі обирають картки і читають значення слів. Суперники повинні вгадати слово згідно його значення.
You are two teams. One of the teams chooses the card and read the definition of the word The members of the other team have to guess the word.
Учні розподіляються на 3 команди. Кожна команда отримує малюнок і запитання до нього. Члени команди обговорюють їх та обирають «спікера», який і буде описувати малюнок.
Make three groups. Choose a picture with some questions, discuss them and choose a speaker. He’ll describe your picture and the other members of the team will help him.
Please stand up. Now, children we have some rest. We’ll sing a song and do the moves.” Head and Shoulders”.
Whose grannies live in the villages? So you were on the farm and saw these animals. You can surprise your grannies when you come to the villages and name these animals in English.
ІІІ. Закінчення уроку.
Your home task is to learn the words of Ex.1,2 p.116 and write down them into your vocabularies. You have to read the dialogue of Ex 3 p.117 and complete the sentences of Ex 4 p.117.
We have done a lot of exercises. Our main tasks were:
We have fulfilled them. What is your mood? Choose one of the smiling faces according to it.
ІV. Виставлення оцінок, їх мотивування