Тема. Вільний час
Мета: закріпити лексику за темою «Вільний час»; активізувати пізнавальну діяльність та допитливість; розширити кругозір учнів; формувати духовний та інтелектуальний розвиток особистості на уроках англійської мови; розвивати критичне мислення та креативність; удосконалювати навички усного мовлення, читання, аудіювання за темою «Вільний час»; практикувати учнів у читанні тексту з вилученням необхідної інформації; повторити вживання Present Simple,
практикувати вимову закінчення –s в 3-й особі однини; розвивати навички аудіювання, читання, письма, монологічного та діалогічного мовлення, фонематичний слух, лексичну здогадку, пам'ять, уяву; виховувати вміння організовувати свій вільний час, поважати інтереси однолітків; виховувати прагнення розвивати свій кругозір
Тема. Захоплення та хобі моїх друзів
Мета: повторити та активізувати лексичний матеріал теми «Захоплення та хобі»;
навчити та практикувати учнів вживати ЛО теми в граматичних
структурах; розвивати навички аудіювання, монологічного та
діалогічного мовлення; удосконалювати навички читання та письма;
розвивати логічне мислення; виховувати увагу, культуру спілкування;
заохочувати учнів до вивчення іноземної мови, розвиваючи їх творчий
потенціал.
Обладнання: мультимедійна презентація, аудіозапис тексту, роздавальний
матеріал для роботи в групах.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
T: Good morning, dear children. I’m glad to see you. Today we’ll speak about different hobbies and leisure. We’ll discuss your interests and your friends’ hobbies. You’ll work in pairs, groups, develop your listening and speaking, and improve your writing skills.
But first let’s practice our tongues.
T: Read the poem after me:
I like playing the piano.
I like cooking cakes.
My friend likes running and jumping
During his school breaks.
I
|
like am fond of am interested in |
reading books playing games drawing/ painting playing football/ basketball/ tennis travelling going to the cinema/ theatre playing the piano/ guitar fishing cycling |
(in my free time). |
My friend He She
|
likes is fond of is interested in |
reading books playing games drawing/ painting playing football/ basketball/ tennis travelling going to the cinema/ theatre playing the piano/ guitar fishing cycling |
(in his/ her free time). |
|
T: Open your textbooks on page 66. Look at the pictures of exercise 1.
T: Divide into groups of 4-5. Listen to the text, then put the interview from Emily’s school magazine “Super J” in the right order.
KEY: 1- a, 2- f, 3- g, 4-b, 5- c, 6- d, 7- e, 8- k, 9- h, 10- i, 11- j, 12- l.
T: Act out the interview in pairs. (Each group presents one pair who acts)
T: I’ve got a letter from Emily. She writes to her new pen-friend.
T: Read Emily’s letter and correct the sentences below:
14 Windsor Road York UK 15 October Dear friend, My name is Emily. I’m from the UK, and I’m ten years old. My home is in York. It’s in the north of England. I live with my parents, my brother and my cat. I like all sports, but my favourite sport is tennis. I’m fond of reading. My brother is crazy about rap and playing computer games. We are interested in cycling and travelling. What are you interested in? Please, write me back. Best wishes, Emily |
T: Complete the letter to answer Emily’s one:
……………Street M-Pohorilove Ukraine 15 November Dear ….., Thank you for your letter. My name is … . I’m from … , and I’m … years old. I live in … . It’s in Mykolayiv region. I live with my parents, my … and my … . I like … . I’m fond of … . My parents are interested in … . Please, write me about your family traditions. Best wishes, … |
T: Thank you for taking an active part in today’s lesson. It was a great pleasure to listen to you. Many pupils have got excellent marks today. Take your day-books and write down your home task for the next English lesson.