Тема заняття: «Апаратне забезпечення ПК. Периферійні пристрої: введення-виведення інформації».
Мета заняття: Повторити основні периферійні пристрої персонального комп’ютера, закріпити вивчений матеріал за допомогою практичної роботи.
Навчальна:
Виховна: виховання любові до предмету, живої цікавості до знання інформатики, виховання уваги .
Забезпечення заняття (наочності, технічні засоби навчання:
Устаткування: Комп’ютер вчителя, комп’ютери студентів, локальна мережа, Internet.
Обладнання: ПК з операційною системою MS Windows ХР, принтер, сканер, колонки, дротики напруги, сітьові фільтри, носії інформації: флеш-пам’ять, CD та DVD диски, HDD, дискети тощо.
Методичне забезпечення: наочності, презентація.
Тип уроку: комбінований, закріплення знань.
ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Організаційний момент.
Перевірка готовності студентів до уроку та присутності на уроці
2. Актуалізація опорних знань.
1. Що таке пристрої введення-виведення інформації?
2. Які ви знаєте пристрої введення інформації?
3. Які ви знаєте пристрої виведення інформації?
4. Які ви знаєте види сканерів?
5. Розкажіть про пристрої друкування?
3. Повторення пройденого матеріалу.
План заняття
Обчислювальна система – це сукупність програмної та апаратних засобів, що забезпечують автоматизацію збору, накопичення, опрацювання, систематизація, зберігання, подання, передачі інформації.
Програмне забезпечення – це сукупність всіх програм і документації.
Апаратне забезпечення — це сукупність усіх пристроїв, з яких складається комп'ютер, або які можуть додаватися до нього за необхідності.
До основних пристроїв комп'ютера належать:
Додатково до комп'ютера можна підключити:
• принтер — пристрій для виведення інформації на паперовий аркуш
або на спеціальну термостійку плівку. Принтери бувають матричні, струминні, лазерні, світлодіодні. Характеристикою принтера є швидкість (кількість сторінок за хвилину) та якість друку. Роздільна здатність матричних принтерів — 244 точки на дюйм (dpi) або 360 dpi, струминних — 1440х720 dpi, лазерних — 1200х1200 dpi;
Маніпулятори – це пристрої введення, що забезпечують природний спосіб спілкування користувача з комп’ютером. Найбільш розповсюдженим маніпулятором є миша (відеоролики), але є й інші маніпулятори: трекбол, джойстик, графічний планшет.
• маніпулятор «миша» — пристрій для керування положенням курсора на екрані дисплея та для роботи з програмами;
• сканер — пристрій для введення з паперових носіїв у комп'ютер графічних зображень і тексту. Характеристика — роздільна здатність (1200х2400, 2400х2400 dpi); розрядність кольору, який обробляється (42 або 48 бітів); швидкість попереднього перегляду (4 с.); час розпізнавання повної сторінки тексту (25 с.) або рисунка (20 с.);
• пристрій для роботи з лазерними та цифровими дисками (CD-RW, DVD-ROM);
• пристрій для роботи з JAZ-накопичувачами ємністю 1 або 2 Гбайт;
• пристрій для роботи з накопичуваними великих обсягів інформації (ZIP) ємністю 100 або 250 Мбайт;
• пристрої мультимедіа. Мультимедіа —це спеціальна технологія, яка за допомогою програмного забезпечення і технічних засобів дає змогу використовувати на комп'ютері інформацію у вигляді звуків та рухомих зображень (відео). Апаратними складовими мультимедіа є акустичний адаптер, мікрофон, акустичні колонки;
• модем — пристрій для обміну інформацією між комп'ютерами за допомогою каналів зв'язку (телефонні лінії, виділені канали);
• стример — пристрій для резервного копіювання великих обсягів інформації (до 10 Гбайт) на магнітній стрічці;
• плотер — пристрій для виведення графічної інформації на спеціальну плівку або пластик. Застосовується при виконанні проектно-конструкторських робіт, виготовленні рекламних проектів тощо;
• джерело безперебійного живлення — пристрій, який протягом певного часу забезпечує комп'ютер електростумом при його зникненні в електромережі. Він дає змогу коректно завершити всі працюючі програми комп'ютера. Залежно від потужності цього пристрою та потужності комп'ютера робота може тривати кілька годин;
• відеопроектор — пристрій для передачі зображення з екрана комп'ютера на настінний екран або на спеціальну відеостіну. Використовується у навчальних і диспетчерських центрах транспортних підприємств, виставкових, концертних, презентаційних залах;
• ТВ-тюнер — пристрій для перегляду на екрані комп'ютера телевізійних передач;
• Web-камера — застосовується при проведенні відео-конференцій в мережі Internet;
• графічний планшет — пристрій для створення і роботи з графічними зображеннями (маніпулятором є багатокнопкова миша або перо для чіткішого позиціювання курсора на екрані дисплея);
• мережний фільтр — пристрій для захисту від перепадів напруги електроструму, а також для послаблення завад.
У текстовому режимі на екран виводяться тільки символи (25 рядків, у кожному — 80 символів). Поточне місце екрана для введення символів позначається блимаючим значком, який називається курсором.
У графічному режимі на екран виводяться зображення, що складаються із точок (пікселів). Кількість точок характеризує роздільну здатність дисплея. У свою чергу, роздільна здатність залежить від ємності відео-пам'яті, яка може становити 16, 32, 64 Мбайт. Роздільна здатність дисплея може мати такі значення: 640х480, 1024х676 точок/дюйм та ін.
Кількість кольорів дисплея — 65 536 (High Color), 16 млн (True Color). Розмір екрана дисплея виражається в дюймах (1 дюйм = 2,54 см). Використовуються 14, 15, 17, 19, 21, 2 7-дюймові екрани.
4. Закріплення нового матеріалу.
5. Повідомлення домашнього завдання.
Гаєвський А. Ю. Інформатика 7-11 клас
Гл. 2, §10, 11, конспект уроку вивчити.
6. Підведення підсумків уроку, виставлення оцінок.
Отже, сьогодні на уроці ми закріпили знання про пристрої введення - виведення інформації. Я вважаю, що ціль уроку була досягнута. Виставляння оцінок.