Урок підготовлено відповідно до авторської програми факультативного курсу з англійської мови “Social English Studies” ( “Навчання ситуативного спілкування” ) для учнів 6 класів загальноосвітніх навчальних закладів, укладеної за новим Державним стандартом ( I семестр), спрямований на навчання усного діалогічного мовлення в тематичних рамках.
Тема: Гуляючи містом.
Підтема: Як запитати дорогу.
Мета :
1. Освітня: ознайомити учнів з новою лексикою теми, активізувати ії.
2. Практична: оволодіти знаннями та особливостями спілкування в незнайомому місті, на екскурсії за кордоном. Вміти уточнити інформацію.
3. Розвиваюча: розвивати мовну здогадку, творче мислення, включати нові лексичні одиниці в мовленнєву ситуацію, розвивати навички діалогічного мовлення, а також техніку читання та аудіювання.
4. Виховна: виховувати повагу до розмовної мови різних країн, вивчити правила спілкування з незнайомими людьми.
Обладнання: дошка, ноутбук, телевізор, картки з діалогами.
Хід заняття :
T: Good afternoon, dear students!
Ps: Good afternoon!
T: Glad to see you!
Ps: We are glad to see you too.
T: Today we are going to speak about asking the way and places in town.
oa |
ea |
ai |
ay |
boat |
meat |
train |
say |
soap |
neat |
pain |
|
|
beat |
rain |
|
|
dream |
brain |
|
|
|
plain |
|
T: Listen and translate the dialogue.
Woman: Excuse me, can you tell me the bus to the Air Terminal?
Man: I’m sorry, I can’t help you. You’d better ask the policeman over there.
He’ll give you all the information you want.
(A Bridge to Spoken English, p.85)
T: We’ll begin our lesson with practising the dialogue speech.
Is everybody ready for the lesson? Well, so we’ll begin.
T: First of all I’d like to explain you all the unknown words from the text you are going to listen to.
Directions |
Як пояснити дорогу |
It takes me (10 minutes, half an hour) to get… |
Щоб дістатися до… мені знадобиться (10 хв., півгодини). |
Go (walk) down/ up/ along/ across/ past/ straight (on). |
Ідіть вниз/ вгору/ вздовж/ через/ повз/ прямо. |
Turn to the right/ left. |
Поверніть праворуч/ ліворуч. |
Take the first/ second turning to the right/ left |
Перший/ другий поворот направо/ наліво. |
Can/ could you tell me the way to…? |
Чи можете Ви сказати мені, як пройти до |
How do/ can I get to…? |
Як мені дістатися до…? |
2) Listening Activity. Етап прослуховування. Диск Lesson 9. English on Tour Unit 11-1 Places in my town.
T: Let’s listen to the pop group ABCs.
Turn left, turn right,
Go straight ahead,
Up the street, then back town,
Past places in my town.
3) Post-Listening Activity. Етап перевірки розуміння діалогу.
T: Here are the missing words. How many did you get right?
Turn____, turn_____,
Go _________ahead,
Then back______,
Past places in ___town.
There’s a ______office
next to the ________,
There’s a museum, a________
and a ______,
There’s a ________, a ________
and a library,
These are all the places in my ______.
There’s a park _________
the high school,
And ______the mall
and drugstore,
There’s a _________,
_________’s a bus station ______
To the ___ _______,
These ____all the _______
In my town.
1) Reading Activity. Етап читання.
T: Let’s read and translate the dialogues.
Asking Directions
Marilyn: Excuse me. Could you tell me which way Dobson’s bookstore is?
Nancy: Yes, it’s that way. You go two blocks, then turn left. It’s at the corner, opposite the post office.
Marilyn: Thanks. I’ve only been in town a few days, so I really don’t know my way around yet.
Nancy: Oh, I know how you feel. We moved here a year ago, and I still don’t know where everything is.
( Dialogs for Everyday Use, d. 15, p.31)
Asking the Way
Visitor to London: Excuse me, could you tell me where Paddington Station is?
Gentleman: I’m sorry, I can’t. I’m a stranger here myself.
Victor: Sorry, to have troubled you. Perhaps that lady over there will be able to help me. … I’m sorry to trouble you, but can you tell me the way to Paddington Station, please?
Lady: The Underground Station, you mean?
Victor: Yes, I think so.
Lady: It’s just round the corner. I’m going in the same direction myself, so if you come with me, I’ll show you.
Victor: That’s very kind of you.
Lady: There it is, that building over there.
Victor: Thank you very much.
Lady: Don’t mention it.
( A Bridge to Spoken English, p.90 )
2) Post- Reading Activity. Етап перевірки розуміння тексту.
T: Translate the phrases.
Чи можете Ви сказати мені, як пройти до метро?
Can you tell me the way to the Underground Station?
Could you tell me where the Underground Station is?
Як мені дістатися до автобусної зупинки?
How can I get to the bus stop?
Can you tell me the way to the bus stop?
A policeman: Take bus № 10 and go along Palm Street to the car park.There turn to the right and you’ll see Queen Avenue.
A stranger: Thank you very much.
Ann: Do you know how to get there on foot?
Mike: First, go down Lane Street to the Pub and you’ll see the Art Gallery.
Nick: Yes, on our way we’ll go to the Chemist’s and Music shop. It will take us about 15 minutes.
Peter: After that we’ll turn to the right and go across the school yard. It will save our time.
Nick: Ok.
3. Заключна частина уроку.
1). T: Put down your homework. Learn by heart the dialogue “Asking Directions”.
2). T: Today we spoke about asking the way and places in the town. Now you are ready asking the way.
You learned it right. I am proud of you.
Good-bye. That will do for today. The lesson is over. You may have a rest.