Урок підготовлено відповідно до авторської програми факультативного курсу з англійської мови “Social English Studies” ( “Навчання ситуативного спілкування” ) для учнів 6 класів загальноосвітніх навчальних закладів, укладеної за новим Державним стандартом ( I семестр), спрямований на навчання усного діалогічного мовлення в тематичних рамках.
Тема: Гуляючи містом.
Підтема: Визначні місця Лондона.
Мета :
1. Освітня: ознайомити учнів з новою лексикою теми, активізувати ії.
2. Практична: оволодіти знаннями про визначні місця Лондона.
3. Розвиваюча: розвивати мовну здогадку, творче мислення, включати нові лексичні одиниці в мовленнєву ситуацію, розвивати навички діалогічного мовлення, а також техніку читання та аудіювання.
4. Виховна: виховувати цікавість та повагу до визначних місць іншої країни.
Обладнання: дошка, ноутбук, телевізор, тексти діалогів.
Хід заняття :
T: Good morning, pupils!
Ps: Good morning, teacher!
T: How do you feel today?
Ps: Just fun, thank you.
T: The subject of our today lesson is Sightseeing in London. We shall go around the capital of Great Britain and learn some useful words and expressions.
[ei] Tune: The Farmer in the Dell
The captain said, “[ie]-[ie]!”
The captain said, “[ie]-[ie]!”
“Stand up straight! Don’t be late!”
The captain said, “[ie]-[ie]!”
[th] Tune: Did You Ever See a Lassie?
Did you ever hear a rude clown
make this sound and that sound?
Did you ever hear a rude clown say
[th]-[th], [th]-[th]?
[ng] Tune: If You’re Happy and You Know It
If you’re strong and know it, say “[ng]!”
If you’re strong and know it, say “[ng]!”
If you’re strong and know it, and you really want to show it,
If you’re strong and know it, say “[ng]!”
David: Did you say you’re going to take a vacation next month?
Ruth: Yes, my family and I are going to New York for a week. We want to visit the museums and see some plays.
David: I envy you. I haven’t had a vacation for a long time. I wish I could get away for a while.
Ruth: You can take a vacation some time soon, can’t you?
David: No, there’s too much work to do. Maybe next year.
2) T: Answer the questions, please.
Who is going to New York for a week?
What do they want to visit?
Why can’t David take a vacation?
T: What was your hometask for today?
a) T: Listen to the dialogue. Try to catch the meaning of the text. Диск Lesson 10. Английский для путешественников.
-Excuse me. Have you ever been to London ?
-No, I have never been to London.
-Is this your first time here?
-Yes, this is my first time here.
-How do you like it here?
-Oh, I like it here very much.
-And what about you? Have you ever been abroad ?
-Yes, I have been abroad many times . I have been once to France, and twice to Germany.
b) T: London – Top Ten Sights. Let us see what you remember about London. Look at the pictures. Match the pictures with their names.
A)
B)
C)
D)
E)
F)
G)
H)
J)
K)
1)Big Ben & the Houses of Parliament
2)Shakespeare's Globe Theatre
3)Tower Bridge &the Tower of London
4)The Buckingham Palace
5)St. Paul’s Cathedral
6)Trafalgar Square & Nelson’s Column
7)Westminster Abbey
8)The London Eye
9)Piccadilly Circus
10)Whitehall
c) T: Let’s revise the vocabulary.
Диск Lesson 10.This is London 3.
A train station, a taxi, a sightseeing bus, a ticket, a boat, a tube map.
The song “Let’s take a trip”.
Let’s take a trip, take a trip, let’s travel,
Let’s take a trip, take a trip, let’s go.
Let’s take a trip, take a trip, let’s travel,
I have my suitcase, I’m ready to go.
I’m ready to go.
T: We shall watch the video “This is London”. Диск Lesson 10. This is London 1.
3) Post-Listening Activity. Етап перевірки розуміння діалогу.
a) T: Answer the questions:
b) T: Let’s practise this part of the dialogue in pairs. Диск Lesson 10. This is London 2.
1). T: Put down your homework. Make up your own dialogue based on the one we have practised.
2). T: Today we spoke about sightseeing in London.
A big hug. Well done. You make me laugh.
The lesson is over. You may have a rest.