Урок At the Restaurant

Про матеріал
План-конспект уроку для 4 класу розроблений як урок узагальнення та урок захисту учнівських групових проєктів
Перегляд файлу

  Англійська мова 4 клас

Тема : «At  My Restaurant»

Мета:

навчальна: формувати предметні компетентності з іноземної мови:

фонологічну-відпрацювати правильну вимову іншомовних слів  та виразів з теми «У ресторані»;

граматичну- повторити та закріпити вживання структури would like;

лексичну- відпрацювати вживання у мовленні вивчених лексичних одиниць з теми, удосконалювати навички читання учнів, навчати застосовувати отримані знання на практиці під час діалогічного мовленя;

розвиваюча: розвивати ключові компетентності учнів:

спілкування іноземними мовами – розвивати культуру спілкування учнів, уміння висловлювати свої думки англійською мовою, вести діалог в умовах комунікативної ситуації;

ініціативність та підприємливість – ініціювати усну взаємодію іноземною мовою для розвязання конкретної проблеми;

уміння вчитися впродовж  життя – уміння учнів самостійно шукати інформацію та розвивати мовну здогадку;

інформаційно-цифрова компетентність – вивчати іноземну мову з використанням спеціальних програмних засобів, ігор;

екологічна грамотність і здорове життя- пропагувати здоровий спосіб життя засобами іноземної мови , відповідального ставлення до власного здоров’я та безпеки;

виховна: виховувати культуру спілкування учнів,

                 позитивне, толерантне ставлення до інших людей.

Наскрізні змістові лінії:

  Громадянська відповідальність- формування учня як відповідального члена громади; розвивати вміння учнів працювати в групах.

Здоров’я і безпека – виховання учня як фізично повноцінного члена суспільства, який дотримується здорового способу життя.

Тип уроку: урок засвоєння знань, умінь та навичок

Технології: інтерактивні, проєктні, технології співробітництва

Методи: ігрові, метод монологічного висловлювання, практичного використання знань, складання міні-проектів, бесіда

Прийоми: виконання завдань з роздатковим матеріалом, взаємооцінювання, створення ситуації успіху

Форми роботи: індивідуальна, фронтальна, групова

Обладнання: підручник, картки із завданнями, тематичні картинки

Очікувані результати: Учні  повинні уміти вживати вивчені лексичні одиниці  в діалогічному та монологічному мовленні та вміти вести діалог в умовах комунікативної ситуації

 

 

                                                     ХІД УРОКУ

І. Привітання

T. Good morning, guys. I’m glad to see you. How are you today?

Уведення в іншомовну атмосферу

What do you usuallly have for breakfast? What fruit do you like? How much water do you drink every day? How many bars of chocolate do you eat every week? What food is good for you? What food is bad for you? 

Повідомлення  теми  та  мети  уроку

T. The topic of today’s lesson is At my restaurant. You’ ll be working  in 3 groups. By the end of the lesson you’ll be able to make a short presentation of your restaurant, to speak about food , to order  food.

ІІ. Основна частина уроку

Актуалізація опорних знань.

1) Робота з картинками.Matching the words with the pictures.

T. Look at the blackboard, please.You can see some important things about restaurants. Let’s read the words and find the correct pictures for them.

2)Перевірка домашнього завдання.  Захист групових проєктів.

T.You have plans for your presentation on your desk. Today I think you are ready to present your projects ” My Restaurant”

Let’s start.

Group 1

Welcome to our restaurant ….

We want to tell you about it.

We work from Monday to Sunday .

You can phone and reserve a table .

Our restaurant is in…..

We have got a street parking.

There is an air conditioning and it isn’t hot in summer  and not  cold in winter.

We have got outdoor seats. And you always feel comfortable with your friends in summer.

Food  prices are cheap and reasonable.

We have got salads, main courses, drinks:…….,…… and desserts…….,…… in our menu.

Fruit and vegetables are usually fresh.

We have got a(…your idea…).

So,  visit us and enjoy your meal!

 

 

Group 2

We named our restaurant …….. and we think it’s realy good.

Why? Let us speak about it.

Our restaurant is in …... We start working at 7 a.m.  every day.

There is a street parking, so you can go by car.

We have got outdoor seats and  a conditioner.

There is a (…your idea…). You can visit the restaurant with your friends and families.

The food is not expensive. We’ve got not only fast food, but sea food and healthy food.

Our pizza  and… is very delicious. We have got lemonade,juice, black and green tea,coffee.

You can enjoy strawberry and vanila ice cream.

There is some information on the menu  in our website.

You can reserve a table if you want. Call, please, 098…..

Come in. We have got a tasty present for you!

 

Group 3

Welcome to…….in  Kyiv..Visit us on Sunday,…

Healthy breakfast, lunch and dinner for you and your friends.

Parties and everyday meals for cheap prices.

There are a lot of tasties in our menu:….,….,…..

We have got fresh sea food, fresh meat , fruit and vegetables.

The best service: a street parking, outdoor seats, air conditioning is for you!

We have got a(…your idea…)

Phone us and reserve a table or write an e-mail on the website.

Our motto is Great food for great people!

 

 

4)  Самооцінювання.Peers  assessment.

T.Thank you for your presentation. What restaurant would like to go?Let’s vote. So, the winner is…In some minutes we’ ll go to the restaurant but now we are going to sing a song.

5) Relaxation minute.Sing  a song. “Stop eating that!”

6) Reading  Ex. 3, p.55(Smart Junior 4)

7)Рольова гра «У ресторані». Role-play.

W: Good morning.

C: Good morning. A table for 3.

W: Sit down, please. Here is the menu.

C: Thank you.

W: Ready to order?

C: Yes. A sandwich. What sandwiches do you have?

W: We have sandwiches with….

С: 1 sandwich, please ,and the special pizza,  ….. and the compote.

W: Ok. ….,….,….. Wait a minute, please.

W:  Enjoy your meal!

С: Thank you.

C: Bill, please.

W: Thank you. Good-bye.

ІІІ. Заключна частина уроку

Підведення підсумків.

T. Did you like today’s lesson? What can you do now?

Домашнє завдання. Homework. Write a dialogue «At the restaurant»

 

 

https://www.liveworksheets.com/w/en/english-language/574311

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ігри з ліхтариком

                                                                                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stop eating that! Stop eating that!Sugary food!

Stop eating that! Stop eating that!Fatty  food!

It’s bad for you ! It’s bad for you! Sugary food!

It’s bad for you ! It’s bad for you! Fatty food!

Too much sugar is bad for you.

Cake, Soda and lollipops too.

Milk and dairy are good for you.

I like cheese and youghurt too.

Meat and fish are good for you.

Start eating healthy food.

Bread and cereals are good for you.

Start eating healthy food!

Stop eating that! Stop eating that!Sugary food!

Stop eating that! Stop eating that!Fatty  food!

It’s bad for you ! It’s bad for you! Sugary food!

It’s bad for you ! It’s bad for you! Fatty food!

Fatty food is bad for you.

Pizza, donuts and hamburgers too.

Fruit and vegetables are good for you.

Cabbages, broccoli and apples too.

Meet and fish are good for you.

Bread and cereals are good for you.

Milk and dairy are good for you

Fruit and vegetables are good for you.

 

 

 

 

 

 

       

 

 

        

 

 

 

 

 

             Look and read. Put a tick  or a cross in the box.                                                    

                                                 

 

                                 

 

         

fresh fruit and vegetables                 fresh meat                               frozen food

                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (підручник для загальноосвітніх навчальних закладів) 4 клас (Павліченко О.М., Доценко І.В., Євчук О.В.)
Додано
9 січня
Переглядів
124
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку