Літературне читання 4 клас
Тема. Байка вчить, як на світі жить. Езоп «Собака та м'ясо»
Мета: розширити знання учнів про байку як жанр твору;
Обладнання: мультимедійна презентація, схеми, додаткова література: байки Езопа, різнокольорові капелюхи.
Хід уроку
I.Організаційний момент
Слайд 2.
Встаньте, діточки, рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Посміхніться і до себе,
Привітайтесь:
«Добрий день!»
Слайд 3.
Емоційне налаштування «Екран настрою»
Позначити свій настрій.
II. Мовна розминка
Слайд 4. Робота з чистомовкою
Слайд 5. Робота зі скоромовкою
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1.Підготовча робота до вивчення нової теми.
Слайд 6. Асоціативний кущ «Жанри літератури»
Слайд 8. Відкрийте підручники на с.112. Прочитайте назву нового розділу.
Слайд 9. Робота з деформованим реченням.
Відновіть визначення, що таке байка.
айБак – венеликий, найтішечас вашовірний твір чаповнольго змісту.
Слайд 10. Доповнення знань учнів про особливості байки
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
1.Слово вчителя
У розділі «Байка вчить, як на світі жить» ми прочитаємо байки, які написали автори, що жили і творили у різні часи. А почнемо із знайомства з байками Езопа. Будемо вчитися давати характеристику героям, аналізувати їх вчинки; попрацюємо над вдосконаленням навички читання.
Слайд 11. Ми перенесемось з вами до Стародавньої Греції де жив Езоп. Кого з видатних греків того часу ви пам’ятаєте. ( Геродот, Гіппократ, Аристотель, Архімед, Піфагор).
Слайд 12.
2.Повідомлення учнів про автора
- Ви отримали домашнє завдання підготувати матеріал про Езопа. Презентуйте свої дослідження.
1 учень Про історичні факти з його життя прочитає _______ .
За легендами, основоположником байки вважають Езопа, який жив у VI ст. до н. е. Езоп був рабом і не міг говорити вільно, відверто, тому звертався до форми байки. Згодом близько II ст. до н. е. байки Езопа були записані, їх використовували як навчальний посібник у риторичних школах.
2 учень Про складне життя байкаря підготував ___________.
За переказами Езоп не був греком, а чужинцем, рабом відомого рабовласника Ксанфа, який вважав себе вченим-філософом, а насправді був нерозумною людиною. Від народження Езоп був горбатим і потворним. Зовсім, здавалось, негарний на вигляд, цей раб був надзвичайно розумним. Про його мудрість ходили легенди.
3 учень Про трагічне в житті Езопа повідомить ________.
Пізніше Езоп здобув волю, став радником царя Крези. Зазнавши принижень, він як ніхто розумів інших принижених, повчав людей своїми байками. У подальшому Езопа було несправедливо звинувачено у крадіжці золотого кубка із храму Аполлона, засуджено і вбито. Він був скинутий з високої скелі у безодню.
4 учень Про творчість байкаря прочитає _______.
Авторству Езопа приписують 426 прозових байок. Вони вирізняються надзвичайною простотою будови і лаконічністю. Він розповідав людям короткі байки, які навчали їх розрізняти добро і зло, замислюватися над своїми вчинками і словами.
Слайд 13. Робота в парах . Складання сенкану про Езопа за планом. ( 2 хв).
Слайд 14
V. Опрацювання змісту байки Езопа «Собака та м'ясо»
1. Читання байки.
Слайд 15
- Прочитайте назву байки Езопа на с. 112.
- Як ви думаєте, про що піде мова у байці, якщо вона має таку назву?
Слайд 20
Значення слова ятка прочитайте на с. 113 внизу.
Левада - присадибна ділянка землі з городом та плодовим садом або іншими деревами.
Стегно- верхня частина ноги .
— Доберіть синоніми до слів скочив (забіг), шаснув (швидко побіг), невдовзі (незабаром), поцупив ( вкрав), стрімголов ( швидко), шубовснув ( стрибнув), недотепа (нерозумний).
Слайд 21
- Чи справдилися ваші передбачення щодо змісту байки?
- В якій формі вона записана: прозовій чи віршованій?
- Яка тема байки «Собака та м’ясо»
4. Питання на первинне сприйняття. Тест ( лего).
Слайд 22
Слайд 23
Слайд 24.
Слайд 25
Слайд 26
Слайд 27
Фізхвилинка
Слайд 28.
4. Робота в парах. Виберіть пояснення до кожного вислову 1 хв.
Слайд 29.
5. Вибіркове читання.
- Прочитайте уривок, як собака вкрав м’ясо.
- Прочитайте, кого побачив собака в річці.
- Прочитайте, як собака вирішив отримати бажане стегно.
- Знайдіть рядки, які описують малюнок на с. 113.
Слайд 30.
6. Читання за особами. Розмова собаки з сорокою.
- Як на вашу думку, з якими емоціями потрібно читати слова собаки? А слова сороки?
Слайд 31.
7. Інтерактивна вправа. Характеристика героїв байки.
- Оберіть, які риси виявили в байці собака, а які сорока.
Слайд 32
8. Аналіз змісту байки. Розкриття ідейної спрямованості байки
Інтерактивний метод Капелюхи де Боно
Ми маємо шість капелюхів різного кольору. Один капелюх я залишу для домашнього завдання , а інші 5 отримаєте ви. Разом з капелюхом ви отримаєте завдання, яке повинні виконати за 5 хв. Уявіть, що ви одягли капелюх і почали мислити по-особливому.
Білий капелюх. Надання інформації.
Червоний капелюх. Почуття.
Чорний капелюх. Критичне мислення.
Жовтий капелюх. Логічний позитив.
Синій капелюх. Життєвий урок, який можна винести з байки.
- Знайди в байці і прочитай слова, у яких висловлено її мораль. Поясни, як ти розумієш зміст цього вислову.
VІ. Підсумок уроку
Слайд 33
![]()
Слайд 34.
Слайд 35
VІІ. Самооцінювання. Чек – лист.
Оцінювання
Слайд 36
VIІІ. Домашнє завдання
1 група. С. 112-113, чит., переказ.
2 група Зелений капелюх. Нові ідеї.