Урок "Без води немає життя. Вода в природі. Властивості води. Три стани води. Кругообіг води в природі."

Про матеріал

Урок з природознавства, мета якого формувати поняття "вода ", закріпити і розширити уявлення про роль води в природі, три стани води, властивості води; уявлення про кругообіг води в природі, про шляхи забруднення води в природі та способи її охорони і збереження, про цінність води для людей; формувати вміння планувати способи виконання окремих дослідів за аналогією, виконувати безпечні досліди, продовжувати формувати навички дослідницької роботи; узагальнювати й робити висновки про способи виконання дослідів; виховувати бережливе ставлення до води, пізнавальний інтерес, самостійність, прагнення берегти й охороняти природу, зокрема воду.

Перегляд файлу

Білозерська загальноосвітня школа № 18 Добропільської міської ради

 

 

 

 

 

Вода в природі.

Властивості води.

Кругообіг води в природі

 

 

 

                          урок вчителя поч. класів

Зіняр О. В.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2015 рік

Урок природознавства в 3 класі

 

Тема :  Без води немає  життя. Вода в природі. Властивості води. Три стани води. Кругообіг   води в природі.

 Мета:  формувати поняття "вода ",закріпити і розширити уявлення про роль води в природі, три стани води, властивості води; уявлення про кругообіг води в природі, про шляхи забруднення води в природі та способи її охорони і збереження, про цінність води для людей; формувати вміння планувати способи виконання окремих дослідів за аналогією, виконувати безпечні досліди,  продовжувати формувати навички дослідницької роботи; узагальнювати й робити висновки про способи виконання дослідів; виховувати бережливе ставлення до води, пізнавальний інтерес, самостійність, прагнення берегти й охороняти природу, зокрема воду.

 Обладнання : презентація “Без води немає життя”, підручник, зошит з друкованою основою, індивідуальні картки, плакати, малюнки дітей, ІКТ.

Тип уроку: урок-подорож

 

Хід уроку

                                                    На дошці напис

"Водиця — всьому цариця... "

І.Організаційний момент  (2 хвилини)

1. Привітання

            Нумо, діти, підведіться,

            Одне одному всміхниться.

            Чули, вже дзвенів дзвінок -

            Починаємо урок.

 2. Психологічний момент.

- Привітайтеся з гостями. Усміхнімося один одному, нашим гостям, щоб урок пройшов у теплій, дружній атмосфері, адже: «Якщо хочеш, щоб життя тобі усміхнулося – спочатку усміхнися сам життю».

II.  Актуалізація опорних знань (5 хвилин)

1. Ведення календаря спостережень

-Який сьогодні день?

-Які число і місяць?

-Який стан неба?

-Чи був вітер, коли йшли до школи? Які опади?

-Як змінилась погода за цей тиждень?

2. Рубрика “Синоптики повідомляють”

 "Українські прикмети "

Сьогодні добре знають люди,

яка погода завтра буде,

бо теле й радіопрогноз

підкаже — спека чи мороз.

В старі ж часи, і це знаменно, —

діди й бабусі наперед

прогнозували достеменно

погоду з безлічі прикмет:

Як місяць гострий — на непогоду,

як рівний — на ясну блакить,

щербатий — то відомо зроду,

що незабаром задощить.

— Коли буває пора дощів? 

Якщо дізнатися належить,

така погода чи така –

старе й мале уважно стежать

за виглядом молодика.

Якщо з рогами він крутими,

то знай — невдовзі дощ ітиме;

з положистими заяснів –

чекати слід погожих днів...

3. Складання куща  “ Вода в природі”

ІІI. Оголошення теми і мети уроку та очікуваних результатів  (3   хвилини)

(Вчитель демонструє малюнок Капітошки.)   Слайд № 1

1. Вступна бесіда

- Діти, погляньте, до нас прийшов гість.

(Вчитель читає віршик.)

- Капітошка я весела,

Хоч не маю я оселі,

Та росла я на хмаринці,

Дощик я ношу в торбинці.

  І сьогодні на урок

  Я прийшла, звичайно, в срок.

  Розкажу про чарівничку,

  Мою родичку водичку.

- Хто це, дітки, завітав до нас на урок?

(Капітошка)

- Так, це вона. І прийшла вона з чарівною блакитною торбинкою.

А в торбинці тій краплинки.

Вони зовсім не прості,

Вони ніби чарівні.

Та води вони не мають,

Цікавинки зберігають.

(Вчитель вивішує на дошці ребус, зображений на папері у вигляді краплинки.)

- І ось перша непроста, бачу на ній ребуса.

- Розгадайте, дітки, цього ребуса.— Щоб дізнатись яка тема уроку, відгадайте загадку:

"Хто вік біжить і не втомиться? "   (Вода)

- Отож, розмова не нова,

Про воду буде, зокрема.

Збереження, повторення,

Чарівні перетворення.

Про круговий краплинки біг

Без транспорту і без доріг.

- Як ви гадаєте, про що буде йти мова на сьогоднішньому уроці?

(про воду, та все, що з нею трапляється) Слайд № 2

2. Очікування результатів.

(Вчитель роздає маленькі листочки-краплинки дітям).

- Напишіть, про що ви хотіли б сьогодні почути та дізнатися.

(Учні пишуть свої побажання, а вчитель їх прикріплює на дошці біля Капітошки).

- В кінці уроку ми перевіримо – чи виконані ваші побажання. Якщо в когось – не виконано, то Капітошка забере їх у свою чарівну торбинку, і виконає на наступний раз.

IV. Вивчення нового матеріалу (15 хвилин)

1. Читання вірша вчителем. Вступне слово вчителя.  Слайди  № 3-6

-  Ми дізнаємося на уроці:

-  Для чого нам потрібна вода? Яка вона?

- Чому йде дощик, сніг? Яка це джерельна вода? Чому вода різного смаку в колодязях, річках, морях, водопроводі?

- До якої частини природи відноситься вода?

- Чи багато її на Землі?

- Що таке вода? Яка вона? Який колір, смак, запах?

- Які її властивості?

2. Довідкове бюро. Відомості про воду. Слайди № 7-14

3. Розгадування загадок.

(Вчитель дістає із торбинки нову краплинку з завданнями)

- Відома з віку рідина, усяк її вживає.

Буває хмаркою вона, пушинкою буває.

Бува, як скло, крихка, тверда – звичайна (підкажіть)…

(Вода)

- Мене частенько просять, ждуть,

А тільки покажусь – ховатися почнуть.

(Дощик)

- Величезний шматок скла

Хутко щезнув від тепла.

(Лід)

- Що росте догори коренем?

(Бурулька)

- Про що говориться в усіх цих загадках?

(Про воду, дощ, лід, бурульку)

- Які це стани води? Слайд № 15

(Рідкий і твердий)

- Наведіть приклади води у твердому стані, що зустрічається в природі?

( Сніг, крига, бурульки, айсберг,  іній)

- Наведіть приклади води в рідкому стані, що зустрічається в природі?

(Дощ, туман, роса)

- Як одним словом ми можемо назвати зображення на цих картинках?

(Опади)

- Про який стан води не згадувалось у загадках?

(Газоподібний)

4. Засіданння ради вчених.

Досліди:

Лаборанти:  змішати сіль, цукор, крейду, марганцевокислий калій з водою.

(Пісок, глина).

1. Понюхай воду. Чи має вона запах?

Експерти : дослідити, що сталося в результаті змішування.

  1. Налий води на скло.
  2. Опусти ложку в склянку з водою.

Науковці : виступити з висновком: що розчиняється у воді, а що ні.

  1. Які властивості води виявлено при наливанні на скло?
  2. Який колір має вода?
  3. Чи видно ложку?

Висновки.   Слайди № 16-18

-Який це стан води? А який ще буває?

-З якого в який переходить?

-Пара — це газоподібний стан води, її не видно, як і будь—який газ. Як довести, що такий стан води існує?

-Що робити, коли кипить чайник?

- У який стан вода переходить? При якій умові?

-Коли ви взимку гуляєте на вулиці, то на комірці з "являється іній, а перед обличчям туманець. Чому?

-З якого стану вода, яку людина видихає при диханні перетворюється на іній та туманець?

-Чому вода виливається, коли кипить? Яка це властивість?

5.Робота за підручником. Науковці пропонують попрацювати з літературою: с. 75—76.    Слайд № 19

Кругообіг води в природі. Вода — вічна мандрівниця. Чому її так називають?

Ознайомлення з казкою «Чому сонце ніяк не нап'ється»  с. 71 ("Твоя планета Земля ").

6. Релаксаційна пауза  “ Я- хмаринка” під супровід аудіозапису «Звуки дощу».

(Вчитель вмикає запис і притихшим голосом звертається до учнів.)

- Закрийте всі очі і уявіть, що ви  - хмаринка . А потім, що ви стоїте під теплими краплями літнього дощику.

Ось пливе товста хмаринка,

А везе вона сніжинки,

Їм набридло так сидіти,

Закортіло полетіти.

Почали вони кружляти,

Ніби танець танцювати.

Вітерець із ними грав,

Сніжну віхолу підняв

Та сніжинки покрутились

І на землю опустились.

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань   (10 хвилин)

1. Робота з прислів’ями  та загадками про значення води . Слайди № 20-31

Без води і ні туди, і ні сюди.

Щоб спрагу вгасити, треба води попити.

Без води й каші не звариш.

Куди водиця тече, там травиця росте.

2. Робота  групах . Якою буває вода? Слайди № 32-36

(Кожна група надає відомості про те, якою буває вода.)

3. Слухання і обговорення казки “ Про чарівну Краплинку   ” Слайд № 37

Була собі чарівна  Краплинка. Вона жила високо в небі на хмаринці. Була вона там не сама, а зі своїми сестричками. І кожна з них дуже швидко росла...

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія  (4 хвилини)

1. Гра “ Так чи ні?” Робота з сигнальними картками.

  • Значну частину поверхні земної кулі займає вода.
  • Зовсім без води на Землі можуть існувати деякі живі істоти.
  • Океани - частина Світового  океану.
  • Світовий океан поділяють на три океани.
  • Не всі моря й океани належать до Світового океану.
  • На земній поверхні існує багато різних водойм.
  • Моря не є частинами океану.

2. Рефлексія. Читання вірша вчителем. Слайд № 38

3. Висновок. Слайд № 39

— Що нового ви дізнались на уроці?

  Що треба робити, щоб дбати на Землі про чистоту?

 — Для чого людина п'є воду?

— Де є вода? (у повітрі, у ґрунті, в овочах, у тілі людини).

— У яких станах є вода?

— Як схематично зобразити кругообіг води в природі?

Вчитель.

Пам`ятаймо, люди, назавжди,

Неможливо жити без води.

Це життя колиска, це дощі,

Це роса і квітка на межі.

Це тумани, ріки і моря,

Джерело у спеку – це життя.

Це кришталь озер і джерела,

Це хмарки у небі, це село

У тополях й вербах над ставком.

Це криниця, квітка під вікном,

Шурхіт хвиль і шторму дикий рев,

Це струмок у травах між дерев,

Зелень трав, веселки кольори,

Пам`ятайте, люди, назавжди.

VII. Домашнє завдання (1 хвилина)

Опрацювати статтю підручника  с. 75—78, у зошиті закінчити виконання завдання, підготувати календарі природи, намалювати малюнки на тему            “ Вода- багатство Землі”

Творче завдання:

-Ви маєте право відкрити фірму по продажу води. Як ви її назвете? («Чисті води», «Краплинка»?).

 

doc
Додано
14 квітня 2018
Переглядів
1137
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку