Урок "Безпека і статева культура" 11 клас (нова програма)

Про матеріал
Матеріал дозволить розширити знання учнів про статеву культуру та безпеку статевого життя; продовжити вивчення основних принципів та засад здорового способу життя; розвине вміння логічно мислити та обґрунтовувати судження про важливість дотримання статевої безпеки в особистому житті;допоможе виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я та розуміння необхідності дотримуватись принципів здорового способу життя.
Перегляд файлу

Урок № ___________

Тема. Безпека і статева культура

Мета уроку:

  • освітня: розширити знання учнів про статеву культуру та безпеку статевого життя; продовжити вивчення основних принципів та засад здорового способу життя;
  • розвивальна: розвивати вміння логічно мислити та обґрунтовувати судження про важливість дотримання статевої безпеки в особистому житті;
  • виховна: виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я та розуміння необхідності дотримуватись принципів здорового способу життя.

Обладнання і матеріали: листівки, буклети, плакати, пам’ятки з рекомендаціями щодо безпеки статевого життя та статевої культури, роздатковий матеріал, анкета для учнів.

Базові поняття і терміни: репродуктивне здоров’я, статева культура,

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Ключові компетентності: спілкування державною мовою, основні компетентності у природничих науках і технологіях, екологічна грамотність і здорове життя, уміння вчитися впродовж життя.

 

                                             ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний етап.

 

ІІ. Актуалізація опірних знань і мотивація навчальної діяльності учнів.

  1. Анкета для учнів - «Статева культура» (додаток 1)
  2. Питання до бесіди
  • Чому для підлітків важливо знати засади безпеки статевого життя?
  • Які наслідки можуть бути за недотримання цих засад?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь учителя з елементами бесіди

    Статева культура – це сукупність знань, умінь, навичок, цінностей, норм поведінки, що визначають формування статі та визначають взаємовідносини між чоловічою та жіночою статей.

    Статева освіченість формується на рівні: суспільства, соціальних груп та  особистості. На її формування впливають: інтернет, телебачення, друзі й ровесники, сім’я, освітні заклади й викладачі і спеціальна література.

Статева культура залежить від взаємодії біологічних, психологічних, соціально-економічних, етичних, правових, історичних, релігійних та політичних чинників і є важливим компонентом життя людини.

Структурні компоненти статевої культури:

  • ПІЗНАВАЛЬНИЙ (наукові знання про фізіологію й анатомію статевої системи людини, статеві відносини, контрацепція, планування сімї, небезпеки ранньої вагітності та ІПСШ і т.д.
  • ПРАКТИЧНО – ДІЙОВИЙ (уміння й навички: особистої гігієни статевих органів, спілкування з протилежною статтю, прийняття рішень і розуміння власної відповідальності за них. Розуміння різниці між еротикою та порнографією і між сексуальністю та репродукцією.)

 

  • ЦІННІСНО – ЕМОЦІЙНІ (Вищі емоції та почуття якими є: моральні (вияв самоповаги та поваги до протилежної статі), інтелектуальні (уподобання й пізнавальні інтереси, новий досвід), естетичні (сімейна гармоні, почуття краси тіла), практичні (сексуальне задоволення чи незадоволення від статевої ролі).ГЄ

 

2. Шифрограма. Виділіть у рядах літери, що не повторюються. Прочитайте назви захворювань, що передаються статевим шляхом. Що ви знаєте про них? (додаток 2)

 

ФТСГОМГИФОТМ

ФЛЇЄМІОМОЇЛЄ       (сифіліс)

ФЄМЛОМІМФЄОС

 

ЄФПСГЄЕСПСФР

ЄЛПОФСЕОЄФСЛ     (герпес)

ЄОПФЕЄФЕПОЄС

 

ГСОЯРНТРСЯНТ

ГТСЄЯНСОГТЄЯ      (гонорея)

ГВРЄОЄЕЄОЯВГ

 

ВБХРШЛШЛХБРШ

ВБФЛШІЛШФРВЛ     (ВІЛ)

ВПХРБВПХЛВРБ

 

3. Розповідь учителя з елементами бесіди

    Отже, ранній початок сексуального життя, часта зміна партнерів, не використання презервативу збільшує ризик ранньої або незапланованої вагітності та призводить до зараження ІПСШ, ких на сьогодні відомо понад 30.

- Користуючись підручником заповніть таблицю

Захворювання, що передаються статевим шляхом та їх збудники (додаток 3)

- Прослухати та оговорити доповіді учнів на тему: «ВІЛ, СНІД»; «Гепатити»; «Гогорея, хламідіоз»; «Сифіліс».

    Аби запобігти небажаним наслідкам слід використовувати контрацептиви.

Методи контрацепції

  • Фізіологічні – засновані на визначенні днів у менструальному циклі коли ймовірність настання вагітності мінімальна (не рекомендуються використовувати, тому що вони малоефективні і не захищають від ІПСШ).
  • Перерваний статевий акт - він дуже ненадійний, варто подумати про більш ефективні методи.
  • Бар’єрні (механічні) методи – Найбільше широко представлені презервативами, які попереджують проникнення сперматозоїдів. Для більшості підлітків, які мають, як правило, нерегулярне статеве життя, ідеальним методом контрацепції є презерватив. Він надійно охороняє не тільки від зачаття, але й від зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом. Презерватив найкращий метод для безпечного сексу, якщо він правильно
  • Хімічні методи – їх дія заснована на використанні засобів, які сприяють загибелі сперматозоїдів. Сперміцидні засоби захищають від вагітності та від інфекцій, які передаються статевим шляхом.
  • Гормональна контрацепція – є найбільш надійним методом оборотного попередження вагітності практично з 100% ефективністю. Серйозним недоліком протизаплідних таблеток є те, що вони не захищають від інфекцій, що передаються статевим шляхом. Також слід пам’ятати, що дані препарати можна застосовувати лише після консультації з лікарем.
  • Екстрена (невідкладна) контрацепція Всі підлітки повинні знати про невідкладну контрацепцію. Вона застосовується в наступних випадках: - якщо відбувся незахищений статевий акт без використання яких-небудь засобів контрацепції; - якщо під час статевого акту порвався або зіскочив презерватив; - якщо пропущено прийом протизаплідних таблеток. Засоби для “пожежної” контрацепції – це, найчастіше, препарати, що містять високі дози гормонів, які перешкоджають імплантації в порожнину матки заплідненої яйцеклітини. Ефективність їх досить висока – до 98% при застосуванні упродовж перших 72 годин після незахищеного статевого акту. Тому головне – це своєчасне звернення за допомогою до лікаря. Оскільки таблетки містять високі дози гормонів, вони можуть викликати ряд побічних реакцій, але для дівчини прийом їх важливіший, ніж переривання незапланованої вагітності. Необхідно пам’ятати, що це метод невідкладної контрацепції, і використовувати його постійно категорично не рекомендується. У юних допускається його застосування не більше 4-х разів на рік, і він, на жаль, не захищає від ІПСШ.

ІV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів

 Створення пам’ятки для підлітків «Правила, що підвищують безпеку статевих стосунків» (додаток 4)

V. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника.

Випереджальне завдання – доповідь на тему: «Вплив алкоголю, паління та наркотиків на організм людини»

Анкета для учнів 11 класу «Статева культура».

1. Що Ви розумієте під словосполученням "статеві стосунки"?

- залицяння

- поцілунки

- секс

- інше ____________________________________________________________

2. Про статеві відносини я дізнався

- з телепередач

- з читання спеціальної літератури

- з розмови з однолітками

- від батьків

- від вчителів

- вкажіть інші джерела_______________________________________________

3. Чому сучасна молодь починає раннє статеве життя?

- з цікавості (інтерес пізнання чогось нового)

- від неробства

- випадково

- бути як інші

- здаватися дорослішими

- під впливом алкоголю, наркотиків, токсичних речовин

4. Чи вважаєте Ви, що раннє статеве життя може заподіяти шкоду і чому?

 Свій варіант відповіді:______________________________________________

__________________________________________________________________

5. Як Ви вважаєте, з якого віку слід починати статеве життя?

- 16 - 17 років

- 18 років

- ваша думка ______________________________________________________

6. Які види контрацептивів Ви знаєте?

 Свій варіант відповіді: _____________________________________________

__________________________________________________________________

7. Що зроблять ваші батьки якщо знайдуть у вас презервативи?

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________ 

8. Що ви зробите якщо дізнаєтесь, що ви (ваша дівчина) вагітні?

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

9. Що ви зробите якщо дізнаєтесь, що ви (ваша дівчина) хворі на (І П С Ш)

________________________________________________________________

________________________________________________________________

10. Як Ви вважаєте, чи потрібен в школі спеціальний курс з цієї теми?

- так, потрібен

- не потрібен

 

Додаток 2

ФТСГОМГИФОТМ

ФЛЇЄМІОМОЇЛЄ      

ФЄМЛОМІМФЄОС

 

ЄФПСГЄЕСПСФР

ЄЛПОФСЕОЄФСЛ    

ЄОПФЕЄФЕПОЄС

 

ГСОЯРНТРСЯНТ

ГТСЄЯНСОГТЄЯ     

ГВРЄОЄЕЄОЯВГ

 

ВБХРШЛШЛХБРШ

ВБФЛШІЛШФРВЛ    

ВПХРБВПХЛВРБ

 

 

(додаток 3)

Вірусні захворювання

 

Бактеріальні захворювання

    збудник

   захворювання

 

    збудник

захворювання

ВІЛ

 

 

 

 

Гонорея

 

Герпес

 

 

Бліда трепонема

 

Папіломавірус людини

 

 

 

Хламідіоз

 

Гепатит В

 

 

Хемофіліс

 

Вірус гепатиту С

 

 

 

 

Мікоплазмоз

 

Контагіозний молюск

 

Уреаплазма

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 4

                                         Пам’ятка для підлітків

           «Правила, що підвищують безпеку статевих стосунків»

  • Вступати в статеві відносини лише розуміючи наслідки цих відносин
  • Уникати випадкових контактів або контактів з ненадійними партнерами
  • Дотримування вірності одному неінфікованому партнеру
  • Правильно використовувати засоби контрацепції
  • Регулярно проходити обстеження на ІПСШ
  • Навіть за умови взаємного кохання, вагітність і народження дитини у підлітковому віці небажані, оскільки підлітки є не тільки фізіологічно, а й соціально незрілими і самі ще потребують опіки батьків

Пам’ятайте, ваше майбутнє і майбутнє ваших дітей у ваших руках!

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 9
Оцінки та відгуки
  1. Левченко Світлана Анатоліївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Ярошевська Світлана Ярославівна
    Чудовий урок! Є все що треба. Дякую що поділтлись досвідом
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Мітіна Світлана Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Резнік Олена Сергіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Парфілко Ольга Анатоліївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  6. Прокопець Наталія Олексіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  7. Горбаченко Наталія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  8. Горбаньова Ольга Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  9. Лобач Ольга Вікторівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 6 відгуків
doc
Додано
28 березня 2020
Переглядів
17116
Оцінка розробки
5.0 (9 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку