Очікуваними результатами уроку є формування навичок використовувати отримані раніш знання на практиці, пояснювати за допомогою фізичних законів явища, з якими стикаємося в повсякденному житті, розв'язувати задачі практичного спрямування.
8 клас
Тема: Безпека людини під час роботи з електричними приладами і пристроями.
Мета уроку:
Повторити знання про електрику. Систематизувати знання з техніки безпеки при роботі з електричними приладами. Ознайомити з дією електричного струму на організм людини.
Розвивати уміння застосовувати знання, отримані на уроці в ситуаціях повсякденного життя, чітко і зрозуміло висловлювати власну думку, робити висновки.
Формувати соціальну компетентність, розвивати критичне мислення.
Виховувати ввічливість та уважність у спілкуванні, вміння плідно співпрацювати з однокласниками для досягнення мети, адекватність і виваженість у своїх твердженнях і інтерес до отримання нових знань.
Очікувані результати. Використовувати отримані раніш знання на практиці, пояснювати за допомогою фізичних законів явища, з якими стикаємося в повсякденному житті, розв’язувати задачі практичного спрямування.
Тип уроку. Урок закріплення та застосування знань, умінь, навичок.
Обладнання. Презентація «Безпека людини під час роботи з електричними приладами і пристроями», відео-фрагменти, тексти, картки з умовами задач, картки самооцінки, картки оцінки роботи групи, листи А-3, картинки, маркери, запобіжники.
Хід уроку.
Діяльність учителя |
Діяльність учнів |
Слайд 1
Доброго дня, шановні учні! Маю велику надію, що ці хвилини буду корисними і пізнавальними, ви зможете проявити себе і дізнатися щось нове. Кожен з вас - частинка класного колективу. Але сила кожної частинки в об'єднанні і взаємодії. Учитель - це лише зовнішній іонізатор. Який тип самостійного розряду ви зможете сьогодні створити в своїй групі залежить від вас. |
Діти налаштовуються на роботу. |
Слайд 2
Працюючи в групах, потрібно пам'ятати правила роботи в групах, вони на слайді. Зверніть увагу на перший і останній пункти і виберіть координатора групи, який керуватиме роботою і спікера, що буде виступати від вашої групи. Представтесь будь ласка …. |
Діти повторюють правила роботи в групі, визначають координатора та спікера, які представляються всьому класу. |
Для початку давайте визначимося, про що сьогодні піде мова. Мах - 1 б |
Діти отримали завдання. Протягом 2 хвилин кожна група методом ПРЕС готує аргументи на задану тезу. Виступ спікерів. |
Слайд 3
Дякую за ваші висловлювання і аргументацію. Як ви думаєте, про що ж піде мова? Чому ми можемо навчитися на цьому уроці? Третя група звернула нашу увагу, що крім безумовної користі і необхідності, електричний струм небезпечний. Про цей бік досліджуваної теми ми сьогодні з вами і поговоримо. А для початку давайте переглянемо відео. Як знання з фізики нам потрібні, щоб запобігти виникненню ситуацій, які ми зараз побачимо? |
Діти висловлюють гіпотези. Отримавши питання, переглядають відео. |
Слайд 4
Відео ТСН.
Питання: - чому в епоху космічних подорожей і нанотехнологій людину елементарно може вдарити струмом у тролейбусі? |
Діти відповідають |
Слайд 5
Давньогрецький трагік Есхіл сказав: «Мудрий не той, хто знає багато, а той, чиї знання корисні». Як ви розумієте цей вислів? |
Діти відповідають |
Слайд 6
Сьогодні кожен з вас доведе самому собі, що він не тільки отримує знання на уроках фізики, а й вміє їх використовувати на практиці, вміє пояснювати за допомогою фізичних законів явища, з якими ми з вами стикаємося в повсякденному житті. Відкрийте зошити запишіть сьогоднішнє число - |
Діти записують число, класна робота |
Слайд 7
Число
Класна робота
Безпека людини під час роботи з електричними приладами і пристроями
Слайд 8
Протягом 3 хвилин викресліть на картці відповіді на питання |
Діти у групах отримали картки з запитаннями та відповідями та спільно працюють |
Слайд 9
- А тепер давайте перевіримо чи правильно ви відповіли на питання. За кожну правильну відповідь - 0,1. Максимальна кількість балів - 2 |
Діти перевіряють. Правильні відповіді на слайді |
3.Опрацювання
А які елементи ви не викреслили? |
Діти відповідають. (Ділянка кола з паралельним з'єднанням провідників, сила струму при паралельному з'єднанні, закон Ома для ділянки кола, закон Джоуля-Ленца). |
Учитель надає інформацію на картках та завдання групам. |
Учні працюють у групах. Завдання групам: створити за 7 хвилин рекламу інформації по заданій темі і презентувати її. Мах - 4б Слайди 10-21 на допомогу учням |
Физкультхвилинка на розвиток пам’яти.
Якщо людина перебуває в зоні на відстані менше 8-ми метрів від місця дотику до землі обірваного проводу, то необхідно пам'ятати про небезпеку напруги кроку - це напруга між двома точками кола розтікання струму, які розташовані на відстані кроку один від одного. Якого правила треба дотримуватись, щоб уникнути удару струмом. |
Учні дають відповіді: Без засобів захисту із зони розтікання струму необхідно йти, переміщаючи ступні ніг по землі, не відриваючи один від одного. |
Слайд 22
В Україні різко зростає кількість травм в результаті небезпечного селфі. Чому вони небезпечні? Спробуйте пояснити це з точки зору фізики після перегляду відео. (Відео-новини) |
Діти переглядают відео та дають пояснення. |
Розподіліть рішення задач в групі. Необхідно вирішити будь-які 2 завдання із запропонованих |
Учні розв’язують задачі |
Слайд 23
Середній рівень 1 б (по 0,25 б)
1. Смерть людини може наступити при силі струму 0,1 А. +
2. Тяжкість ураження електричним струмом однакова при будь-яких станах людського тіла. -
3. Безпечна напруга в сухих і в сирих приміщеннях однаково. -
4. Фраза «Не підходь, вб'є» відноситься до сили струму. +
Достатній рівень 2 б
Розрахувати силу струму, яка проходить через людину. Напруга в проводах на залізниці 27 кВ, середнє опір людини 50кОм. Оцінити дію струму на людину (стор. 108). * (540 мА - фібриляція, смертельний результат)
* Високий рівень 3 б (не обов'язково)
Пташка сидить на дроті лінії електропередач, через яку проходить струм 1800А. Опір проводу 20мкОм на кожен метр довжини. Відстань між лапками пташки 2,5 см. Під якою напругою перебуває пташка?
R = 2 * 10-5 * 2,5 * 10-2 = 5 * 10-7 (Ом)
U = 1800 * 5 * 10-7 = 9 * 10-4 = 0,9 мВ
Слайд 24
Пора підбити підсумки нашого уроку.
Коментування і виставлення оцінок:
Тліючий розряд - при низькому тиску, в рекламних трубках. Якщо група була малоактивна.
Дуговий розряд - потужне джерело світла, при низькій напрузі. Хороші результати при спокійній роботі.
Коронний розряд - у гострих частин провідника. Яскрава і активна робота групи.
Іскровий розряд - при високій напрузі. У групі сперечалися, активно обговорювали завдання.
Слайд 25
6.Завдання додому.
Вчити параграф 26. Відповідати на питання після параграфа.
* Підготувати пам'ятку 1 група - в кабінет фізики, 2 група - для учнів 1 класу, 3 група - для домогосподарок, 4 група - в разі обриву проводу на вулиці.
Пам'ятка в будь-якій формі - буклет, постер, презентація, відео.
Слайд 26
7. Рефлексія
Подивіться на екран і продумайте відповіді на питання:
- Що на сьогоднішньому уроці вас напружувало?
- А які форми роботи викликали у вас опір?
- А що надавало вам сили виконувати завдання уроку?
Слайд 27
Закони фізики універсальні - (на екрані закон Ома) без опору і напруги сили не буде.
Слайд 28
Чи справдилися наші очікування?
Слайд 29
Дякую за вашу роботу і сподіваюсь, що сьогодні ми з вами ще раз підтвердили справедливість слів Есхіла.
Дякую за урок.