Урок біології у 6 класі на тему «Водорості (зелені). Лабораторне дослідження. Будова зелених водоростей»

Про матеріал
Урок містить сучасні методи та методичні прийоми для роботи учнів на уроці, що спонукають до розвитку пізнавальної активності учнів, критичного мислення. Конспект уроку містить систему вправ для повторення теоретичного матеріалу, завдання для відпрацювання вмінь і навичок, завдання для контролю знань учнів та рефлексії.
Перегляд файлу

Урок біології у 6 класі на тему: Водорості (зелені). Лабораторне дослідження. Будова зелених водоростей»

 

МЕТА:  -  ознайомити із загальною характеристикою водоростей, осо­бливостями

                   їхньої будови, процесами життєдіяльності, способами роз­множення;

- звернути увагу на поширення, значенням у природі і житті людини;

  • вчити застосовувати знання на практиці, уміння пояснювати результати, робити висновки;  розвивати  пам’ять, увагу, мислення;
  • формувати бережне ставлення до природи.

 

ТЕРМІНИ ТА ПОНЯТТЯ: водорості, зелені, бурі, червоні, діатомові водорості,

                                                 слань, пігменти, хроматофор.

 

ОБЛАДНАННЯ: схеми, малюнки, таблиці, мультимедійна презентація.

 

МЕТОДИ І МЕТОДИЧНІ ПРИЙОМИ: інформаційно-рецептивний: словесні 

         (розповідь, бесіда, розповідь з елементами бесіди, повідомлення учнів); наочні  

         (демонстрація таблиць та зображень); репродуктивні (бесіда) та проблемко-

         пошуковий (проблемні питання); інтерактивні  (мультимедійна презентація); 

         самостійна робота з  підручником.

 

МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВ’ЯЗКИ: біологія тварин, медицина

 

ТИП УРОКУ: Урок засвоєння нових знань

 

ХІД  УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

Підготовка учнів до уроку, організація уваги, налаштування.

 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ.

Усне опитування учнів

Вправа «Біологічний ланцюжок»

          Учні упродовж 1-2 хв готують запитання, які записують на листочок і передають по ланцюжку доки вчитель не зупинить. Учні відповідають на запитання, які тримають в руках. 

 

III. МОТИВАЦІЯ  НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ  ДІЯЛЬНОСТІ  УЧНІВ.

  Вчитель.  На кожному уроці ми прагнемо досягти успіху. Сьогоднішній урок не виключення. Тож, для початку, посміхніться один одному і побажайте успіху. До речі, успіх, це важливо в житті людини? Ви хотіли б бути людьми успішними? А що потрібно щоб досягти успіху в житті?

 На дошці викреслюється схема (учитель пише на дошці, а діти називають.)

Успіх                  Здоров’я                 Праця              Знання                Бажання

  • А де все це можна здобути?

     Отже, кожен день, проведений в школі, кожен урок наближає вас до  

великого  успіху. І сьогоднішній урок біології - це ще один крок до нього.

     Все розмаїття рослинного світу не обмежується тільки рослинами у вигляді дерева чи чагарника, чи травянистою рослиною - у природі досить широко представлені й інші рослини.    

      Сьогодні ми ознайоми­мося з найдавнішою і надзвичайно різноманітною групою рос­лин - водоростями.

(учні висловлюють свої  судження, проводиться аналіз цієї інформації, формулюються висновки)

 

 Повідомлення теми уроку   

      Сьогодні на уроці ми маємо з`ясувати.           

    Пояснення учителя. В ході розповіді учитель прикріпляє  на дошці завдання, поняття і терміни, що розглядаються.

Запам'ятайте такі ключові поняття і терміни:   водорості, зелені, бурі, червоні,    діатомові водорості, слань, пігменти, хроматофор.

 

    IV.  ВИВЧЕННЯ   НОВОГО   МАТЕРІАЛУ.           

        тап узагальнення і систематизації знань - перевірка знань учнів  з використанням слайд презентації  та  виконання  тестових завдання за програмою «ТEST-w»)).

    Урок супроводжується мультимедійною презентацією слайдів  Microsoft Power Point до теми (як пояснення учителя, так і випереджальні завдання учнів; програма «TEST-w» для перевірки знань).

 

1. Класифікація рослин за їхньою будовою.

  • нижчі рослини -  позбавлені справжніх тканин і органів (водорості);
  • вищі рослини  мають справжні органи і тканини (спорові: мохи, папороті, хвощі, плауни, насінні: голонасінні й покритонасінні).

Пояснення учителя.  Таблиця.           (Слайди)

  (розповідь   учителя). По ходу вивчення матеріалу роблять висновки та виконуються диференційовані  завдання в друкованому зошиті.

       2. Особли­вості будови водоростей.

 (розповідь з елементами бесіди, демонстрація таб­лиць, живих водоростей)

  • життєві форми: одно-, багатоклітинні, колоніальні;
  • автотрофне жив­лення;
  • зелений пігмент хлорофіл міститься в хроматофорах;
  • можуть містити інші пігменти, що забарвлюють водорості в різні кольори;
  • розмноження: нестатеве (вегетативне, спорами, зооспорами), статеве.

3. Зелені водорості.

Розповідь з елементами бесіди – діалог.          (Слайди)

а)  особливості будови і життєдіяльності:

- поширені в прісних і солоних водоймах, на вологих субстратах, всередині інших рослин і тварин, в симбіозі з грибами утворюють лишайники;

  • одно-, багатоклітинні, колоніальні;
  • розмноження нестатеве (вегетативне, спорами, зооспорами) і статеве.

б) характеристика представни­ків зелених багатоклітинних водоростей: улотрикса, спірогіри, хари.

 (випереджальне завдання учня: повідомлення учня; бесіда з використанням таблиці та мал.).

в) виконання учнями лабораторного дослі­дження  «Будова зелених водоростей.

Виконання учнями лабораторного дослідження. ідведення підсумків виконання дослідження.

Бесіда.  Поступове заповнення схеми в  друкованому зошиті

1. Яку будову має нитчаста водорість спірогіра?

2. Чому її відносять до багатоклітинних?

3. Яку будову мають окремі клітини спі­рогіри?

 

      Інтерактивна вправа «Метод спроб і помилок». ( припущення, висновки ).

Значення водоростей в природі й житті людини                     (Слайди)

Самостійна робота з підручником за завданням, записи в зошиті).

у природі: - накопичують органічну речовину; входять до ланцюгів живлення;  утворюють кисень; «цвітіння» води і грунту

у житті людини:  -  біологічний метод очищення водойм; сировина для

 виготовлення ліків, вітамінів; добування органічних речовин, барвників, клею;  виготовлення захисних плівок; ламінарія – вживають у їжу; діатоміт – динаміт, фільтри, в будівництві; агар-агар – кулінарія, біотехнологія, замінники крові.

Робота з таблицею. Учні відповідають на запитання. Підвести учнів  до правильної відповіді.

ЦЕ  ЦІКАВО!     

Додаткова інформація для самостійного сприйняття. Висновки. [додаток ]             

 

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ І УМІНЬ. Диференційовані , індивідуальні.

І. Завдання:

1. Органела клітин, в якій відбувається фотосинтез?

2. За допомогою яких органел хламідомонада рухається?

3. Яка органела має зелене забарвлення?

4. Органела, навколо якої відкладаються запасні поживні речовини.

5. Що відмежовує внутрішній вміст одноклітинної водорості від навколишнього

    середовища?      

6. Яка органела орієнтує хламідомонаду за напрямком до світла?

7.  Назвати зелену водорість, яка має стрічкоподібні, спірально закручені

     хлоропласти?

8. Назвати серед перелічених водоростей одноклітинні:

     хламідомонада; хлорела; ульва; улотрикс; вольвокс; спірогіра.          

 

 Бліц-опитування. (фронтально)

  •    Де поширені водорості?
  •    Як живляться водорості?
  •    Назвіть способи розмноження водоростей.
  •    Яку будову мають багатоклітинні водорості?
  •    Які рослини називають водоростями?
  •    Яка ознака є спільною для всіх груп водоростей?
  •    Чому водорості називають нижчими рослинами?
  •    Яке значення водоростей у природі?
  •    Наведіть приклади використання водоростей людиною.

ІІ. Тестування з використанням програми «ТEST-w».  ( учні виконують тестові завдання за програмою «ТEST-w»)

ІІІ. Перевір себе. (з використанням слайдів презентації).       (Слайд)

 ІV.  Повторимо.  Завдання-повторення з використанням слайдів презентації (малюнки,фронтально)       (Слайди)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ.

Фронтальна бесіда.

Учитель   1. РЕФЛЕКСІЯ

Що вам сподобалося на уроці?

Що виявилося складним?

Чи досягли ми  мети уроку? 

Який вид діяльності вам сподобався найбільше?

                Ви сьогодні  для себе довідалися щось нове?

2.  «Метод Прес»:

  1. «Найважливішим з отриманої інформації для мене є відомості про …, тому

 що …».

  1. «Урок допоміг мені зрозуміти, що …».
  2. «Що сподобалося та не сподобалося на уроці…».

Оцінювання.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Обов’язкове: прочитати §, завдання в друкованому зошиті.

Індивідуальне: а)  підготувати повідомлення про мохи.

       б) творче: скласти сенкан на тему «Водорості».

 

 

1

 

doc
Додано
23 січня 2019
Переглядів
5159
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку