Урок біології у 6 класі "Різноманітність та видозміна вегетативних органів"

Про матеріал
Комбінований урок з врахуванням вікових особливостей учнів та вимог тестування ЗНО
Перегляд файлу

Олеський ліцей Вишнівської сільської ради

Учитель: Тетяна Олександрівна Дзей

Урок біології в 6 класі

 

Дата 21.01.2022

Тема: «Різноманітність та видозміни вегетативних органів»

Мета: сформувати поняття про видозміни вегетативних органів, їх походження як результат пристосування рослини до умов існування; ознайомити з значенням видозмін у природі та для людини; розвивати увагу та пізнавальну діяльність у процесі роботи з наочними посібниками та дидактичним матеріалом; виховувати зацікавленість до навчання та практичне застосування знань.

Методи та методичні прийоми: бесіда, розповідь із елементами бесіди, демонстрація малюнків, відео файлу, плакату, складання схеми, таблиці, робота з натуральними об'єктами

Наочність та обладнання:  живі рослини, таблиці, підручники, відео файл, малюнки рослин, цибулини

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I Організаційний етап

II Актуалізація опорних знань та умінь учнів

Вправа «Лоб в лоб» (учитель задає запитання - учень відповідає, консультант виправляє помилки та, при потребі, підказує)

1.Що таке пагін?

2.Які функції виконує пагін?

3.З яких частин складається пагін?

4.Що таке міжвузля, вузол, пазуха листка?

5.Що таке стебло?

6.Чим відрізняються вегетативні, генеративні та змішані бруньки?

7.Що таке брунька?

III. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів

Діти, подивіться, я прийшла до вас на урок у теплій в’язаній кофті. Чому? Правильно, бо на вулиці холодно і я змушена була тепло одягтися, щоб не змерзнути. Тобто, я пристосувалася до відповідних природніх умов. Рослини, тим більше , мусять пристосовуватись до умов, в яких живуть, поскільки ведуть прикріплений спосіб життя. Так появилися видозміни пагона та кореня. Отже , тема сьогоднішнього уроку «Різноманітність та видозміни вегетативних органів»

IV. Вивчення нового матеріалу.

1.Будова надземних та підземних пагонів або його частин (стебла і листків)

На дошці малюю схему

Видозміни вегетативних органів

 

                Пагона                                                                    Кореня

 

Надземні                    Підземні

Робота з відео файлом https://youtu.be/8oGDWbX0Tmo

Враховуючи формулювання запитань ЗНО на відповідність, заповнюємо таблиці. Значення пристосувань з’ясовуємо у бесіді

Видозміни пагона у таблиці розділяємо кольорами, щоб підкреслити їх розташування

Надземні

Підземні

 

Перегляд презентації, заповнення таблиці

Видозміна пагона

Приклади рослин

Вуса

суниця

Вусики

виноград

Бульба

картопля

Цибулина

цибуля

Кореневище

пирій

Колючки (пагін)

терен

Колючки (пагін)

глід

Колючки (листок)

будяк

Колючки (листок)

кактус

 

Видозміни кореня. Заповнюємо окрему таблицю, щоб діти не плуталися з походженням органів

Видозміни кореня

Приклади рослин

Коренеплід

Морква

Бульбокорені

Жоржина

Повітряні корені

Орхідея

Опорні

кукурудза

Щоб закріпити отримані знання, один учень демонструє малюнки рослин, підготовлені учителем, а діти впізнають та називають, використовуючи заповнені таблиці, видозміни органів, їх походження та приклади рослин.

 Орієнтовний перелік малюнків – рослин: пирій повзучий, перстач прямостоячий, картопля, буряк столовий, буряк кормовий, тюльпан, горошок польовий.

V. Узагальнення та систематизація знань учнів.

Лабораторне дослідження № 6 «Будова цибулини»

Вивчення будови підземних видозмінених пагонів в парах використовуючи інструкції практичного зошиту та натуральні обєкти  - цибулини, розрізані навпіл.

Учитель разом з учнями, розбирають цибулину, вивчаючи її складові, підкреслюючи докази, що це пагін. Розглядаємо плакат, де позначені: денце, сухі і соковиті луски – листки, верхівкова та бічна бруньки, додаткові корені. У лабораторному зошиті робимо відповідні позначки.

VI. закріплення вивченого. Гра «Хто зайвий»

Учитель ставить в один рядок 2 хлопчики та дівчинку, запитуючи: хто зайвий? Чому? Зрозумівши правила гри, на роздаткових картках діти вирішують завдання

  1.               Цибулина, колючки, бульба
  2.               Вусики, кореневище, вуса
  3.               Виноград, огірок, слива
  4.               Суниця. глід, слива
  5.               Часник, лілія, пирій
  6.               Півник, тюльпан, конвалія

 

VIIІ. Домашнє  завдання.

Опрацювати § 30 підручника,

Вивчити таблиці в зошиті

 



 

 

 

docx
Додав(-ла)
Дзей Тетяна
Додано
25 січня 2022
Переглядів
921
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку