Тема 1. Різноманітність тварин
Дата: ____________
Тема: Різноманітність риб.
Мета:
Освітня:
Ознайомити з особливостями представників різних рядів хрящових та кісткових риб, вчити характеризувати їх пристосування до способу життя;
Розвиваюча:
розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки, установлювати причинно-наслідкові зв’язки;
Виховна:
формувати екологічну свідомість та відповідальність за збереження тварин.
Цілі:
учні повинні знати:
учні повинні вміти:
учні повинні розуміти:
Обладнання та матеріали:
проектор, екран, ноутбук
Тип уроку: комбінований
Міжпредметні зв’язки: екологія, географія, українська література.
Базові поняття та терміни: безхребетні, хордові, зябра, зяброві кришки, бічна лінія, плавальний міхур.
Етапи уроку, їх зміст |
Час |
Форми і методи навчальної діяльності |
Цільове призначення |
І. Орієнтація, мотивація діяльності |
2 хв. |
Привітання класу, прийом «Причина для гарного настрою» |
Створення позитивної психологічної атмосфери, налаштування на активну роботу на уроці |
ІІ. Цілепокладання |
7 хв. |
Бліц «Відповідаємо швидко» Обговорення вислову відомого вченого та постановка завдань уроку Прийом «Мудрість предків» |
Актуалізація й корекція опорних знань, мотивація навчальної діяльності, визначення теми, мети, завдань, очікувань уроку |
ІІІ. Цілереалізація |
30 хв.
|
Виступи учнів (представлення домашніх напрацювань) Складання і заповнення таблиці Прийом «Впізнай» |
Сприйняття й первинне усвідомлення навчального матеріалу, осмислення зв’язків і співвідношень в об’єктах вивчення; узагальнення й систематизація знань, застосування їх у різних ситуаціях, наближених до життєвих; повідомлення та пояснення домашнього завдання |
ІV. Рефлексивно -оцінюючий |
6 хв. |
Чи виконані завдання уроку?
|
Усвідомлення учнями власного рівня знань; підведення підсумків уроку; рефлексія; оцінювання |
Хід уроку
І. Орієнтація, мотивація діяльності
Після привітання з класом вчитель закликає учнів подарувати один одному посмішку
ІІ. Цілепокладання
1. Актуалізація й корекція опорних знань
1.1. Бліц «Відповідаємо швидко»
Яка риса будови відрізняє хордових від безхребетних?(внутрішній скелет)
До якого типу тварин належить надклас Риби?(Хордові)
Які класи належать до надкласу Риби? (Хрящові, Кісткові)
Яку форму тіла мають риби?(обтічну)
Який орган допомагає утримуватися в товщі води кістковим рибам? (плавальний міхур)
Який орган дихання властивий рибам? (зябра)
Чим вкрита шкіра риб? (лускою та слизом)
Який орган чуття у риб служить для сприйняття течії води? (бічна лінія)
Температура тіла риб залежить від температури навколишнього середовища, отже риби – це …(холоднокровні тварини)
Чому важко тримати в руках живу рибу? (вкрита слизом)
За якими ознаками можна розпізнати хрящових риб? (є зяброві щілини, немає зябрових кришок та плавального міхура, хрящовий скелет, )
Представники класу Хрящові риби – це…(акули та скати)
1.2. Оголошення теми, визначення мети та завдань уроку
Обговорення вислову К. Ліннея: «Якби ви не бачили риб, чи могли б ви повірити, що такі істоти дійсно існують?»
Завдання уроку:
2. Мотивація навчальної діяльності
2.1. Прийом «Мудрість предків»
Поясніть прислів'я: «На те й щука в річці, щоб карась не дрімав»
Поясніть вислови: «велика риба у великій воді сидить» «мовчить як риба»
Які спостереження наших предків зумовили появу таких висловів?
Отже, риби мають ряд особливостей будови та способу життя, що робить їх досить загадковими істотами. Проте серед цієї групи тварин є значна різноманітність, що дозволило вченим виділити у Надкласі Риби кілька рядів.
Деякі з них ви мали завдання прорекламувати.
ІІІ. Цілереалізація
1. Сприйняття й первинне усвідомлення навчального матеріалу, осмислення
зв’язків і співвідношень в об’єктах вивчення.
Учні представляють підготовлену вдома рекламу. Основну інформацію фіксують у таблицю
Ряд |
Особливі ознаки |
Представники |
Значення |
Осетроподібні |
Рогові пластинки на поверхні тіла, асиметричний хвостовий плавець |
Осетер, білуга, севрюга, стерлядь |
З них добувають чорну ікру |
Оселедцеподібні |
Видовжене тіло сплюснуте з боків, промені плавців м’які, утворюють косяки. |
Оселедець, кілька, тюлька, шпроти, хамса, сардина |
Промислова риба |
Лососеподібні |
Добре помітна бічна лінія, є жировий плавець |
Лосось, форель, сьомга. Кета, горбуша, харіус, щука. |
Червона риба, що має високу поживну цінність, |
Коропоподібні |
Не мають зубів на щелепах, мають глоткові зуби |
Короп, товстолоб, карась, лин, краснопірка, ялець, амур |
Багато промислових видів, декоративні. |
Окунеподібні |
Мають гострі шипи на плавцях |
Окунь, судак, йорш, скумбрія, тунець, ставрида |
Багато промислових видів |
Сомоподібні |
Майже без луски, мають кілька пар вусів навколо рота |
Сом звичайний, сом оливковий |
Деякі види промислові |
Дводишні |
Парні плавці джгутоподібні, листоподібні, тіло гнучке, дихають зябрами і легенями |
Протоптер, рогозуб, лепідосирен, неоцератод. |
Об’єкт місцевого промислу, об’єкт охорони |
Кистепері |
Парні плавці з мускулистою лопаттю |
Латимерія |
Об’єкт наукових досліджень |
Пояснення вчителя: у водоймах України водиться чимало видів риб, у тому числі рідкісні та зникаючі. До них належать: білуга звичайна, осетер атлантичний(зниклий), севрюга звичайна, карась золотий, ялець звичайний,
Ці види потребують окремої уваги та охорони. Тому їх заборонено виловлювати, у місцях їх виявлення та перебування встановлюють заповідний режим, який забороняє будь яку господарську діяльність з метою збереження не тільки риб, а й місць їх існування.
2. Узагальнення й систематизація знань, застосування їх у різних ситуаціях,
наближених до життєвих
2.1. Вправа «Впізнай» учням пропонується ряд зображень риб (див. Додаток 1), що є представниками вивчених рядів. Завдання учнів: назвати ряд, до якого належить зображена тварина та ознаку, яка вказує на приналежність до цього ряду.
2.2. Прийом «Снігова грудка»: слово, речення, запитання. Наприклад:
Короп дзеркальний.
Це риба, яку розводять у рибних господарствах.
Чи справді у коропоподібних є глоткові зуби.
Форель райдужна
Водиться лише у чистій прісній воді
Чи правда, що у лососеподібних є жировий плавець?
Вивчити §17 підручника,
відповісти на питання на ст. 142
*скласти твір-мініатюру «Доля риб у забрудненій водоймі» або «Лист двієчника»
ІV. Рефлексивно-оцінюючий
Які з поставлених на сьогоднішньому уроці завдань ми виконали?
Які ряди кісткових риб вивчили?
Який з них є найціннішим? Чому?
Чому у риб сформувались різноманітні відмінні ознаки?
Взаємооцінювання.
Використані джерела
змін. 5-9 класи. - К.: Видавничий дім «Освіта», 2017. – 112 с.
ДОДАТКИ
Додаток 1.