Тема: Біосфера як цілісна система
Цілі уроку: ознайомити учнів із поняттям «біосфера», загальною характеристикою біосфери; розвивати в учнів логічне і критичне мислення, пам’ять, навички самоосвіти; формувати навички пошукової роботи з текстом, уміння узагальнювати інформацію і робити висновки; виховувати почуття цінності життя кожного живого організму, екологічну свідомість.
Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів:
Учень/учениця:
називає:
- екологічні фактори;
наводить приклади:
- угруповань, екосистем;
- пристосованості організмів до умов середовища;
- ланцюгів живлення;
характеризує:
- структуру і функціонування екосистем;
- взаємодію організмів в екосистемах;
- ланцюги живлення;
- правило екологічної піраміди;
- біосферу та її функціональні компоненти;
пояснює:
- зв’язки між організмами в екосистемі;
- роль продуцентів, консументів, редуцентів у штучних і природних екосистемах;
- значення колообігу речовин у збереженні екосистем;
- роль заповідних територій у збереженні біологічного різноманіття, рівноваги в біосфері;
порівнює:
- природні та штучні екосистеми;
застосовує знання:
- про особливості функціонування популяцій, екосистем, біосфери для обґрунтування заходів їх збереження, прогнозування наслідків впливу людини на екосистеми, визначення правил своєї поведінки в сучасних умовах оточуючого середовища;
робить висновок:
- про цілісність і саморегуляцію живих систем;
- про значення природних угруповань для збереження рівноваги у біосфері.
Обладнання і матеріали: таблиці: „Оболонки планети Земля”, „Межі біосфери”, презентація.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Компетентності, які формуються в учнів: уміння вчитися, спілкуватися державною мовою, соціальна, комунікативна, загальнокультурна, здоров'язбережувальна,історична, науково-природнича, екологічна грамотність.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класу до уроку. Перевірка присутніх.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Тестове завдання
Учням пропонується виконати тест з одним правильним варіантом відповіді. (Тест можна відобразити на екрані або роздати учням на друкованих картках.)
1. Сукупність усіх живих організмів — це:
А біокосна речовина
Б біогенна речовина
В жива речовина
2. Організми, які самостійно синтезують органічні речовини:
А консументи
Б продуценти
В редуценти
3. Людина — це:
А консумент
Б продуцент
В редуцент
4. Клімат — це чинник:
А абіотичний
Б біотичний
В антропогенний
5. Береза — це:
А консумент
Б продуцент
В редуцент
6. Омела — це:
А автотроф
Б гетеротроф
В міксотроф
7. Бактерія гниття — це:
А консумент
Б продуцент
В редуцент
8. Організми, які живляться готовими органічними речовинами:
А консументи
Б продуценти
В редуценти
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Обговорення вірша
Все на землі, все треба берегти —
І птаха й звіра, і оту рослину,
Не чванься тим, що цар природи ти —
Бо врешті, ти його частинка.
Друже мій, люби життя,
Люби людей, природу,
А кривду кинь у забуття,
Як камінь в тиху воду.
Б. Лепкий
Необхідно підвести учнів до розуміння тісного взаємозв’язку між кожним компонентом у природі, пояснити, що людина є лише частиною природи, а не її «вінцем».
ІV. Вивчення нового матеріалу
Біосфера (від греч. bbs - "життя", spbaira - "куля") - одна з оболонок (сфер) Землі, склад і енергетика якої в істотних своїх рисах визначені роботою живої речовини.
Термін «біосфера» введений Э. Зюссом в 1875 р., в результаті робіт В. І. Вернадського цей термін став означати усю ту зовнішню область планети Земля, в якій не лише існує життя, але яка в тому або іншому ступені видозмінена або сформована життям. Біосфера включає атмосферу, гідросферу, літосферу. Область сучасного мешкання живих організмів охоплює в середньому 1217 км - дещо менше на суші, більше в океані. Сфера випадкового попадання організмів і біогенних елементів коливається до 4050 км.
Нижня межа біосфери в середньому лежить на глибині 3 км від поверхні суші і на 0,5 км нижче дна океану, хоча у бурових свердловинах живі мікроорганізми виявлені на глибині 4 км, а мікробіологічні залишки - до 7 км. В "чорних курцях" - виходах термальних вод на дні океану на глибинах в 3 км при тиску близько 300 атм (34 107 Па) виявлені живі організми при температурі 250 З (з підвищенням тиску при t > 100 З вода не кипить). Рослини піднімаються в гори до висоти близько 5 км. Далі царює вічний холод, але життя тут жевріє - мешкають деякі павукоподібні і мікроорганізми.
Схема будови біосфери
Верхня межа біосфери знаходиться на висоті 2025 км на рівні озонового шару, що захищає усе живе від жорсткого ультрафіолетового випромінювання. Вище випадково залітають тільки спори грибів, бактерій.
1.Структурні елементи біосфери:
-жива;
-біогенна;
-косна;
-біокосна;
-радіоактивна;
-космічна;
-розсіяні атоми
2.Функції живої речовини(біоти):
- газова;
- концентраційна;
- окисно-відновна;
- біохімічна
3. Біологічний колообіг речовин і перетворення енергії.
(робота с підручником, схема коло обігу СО2)
V. Узагальнення і систематизація знань
Питання для самоконтролю
1.Що називають біосферою? Хто є засновником вчення про біосферу?
2.Які оболонки та їх частини входять до складу біосфери? Відповідь обґрунтуйте.
3.Поміркуйте, чому не можливо провести чітких меж біосфери.
4. Визначити сутність процесів, які становлять основу колообігу N2 в природі.
VІ. Домашнє завдання.
1. Опрацювати матеріал підручника
2. Підготувати презентацію «Охорона навколишнього середовища»
Завдання для дитини з ООП
За допомогою схеми визначити процеси, які становлять основу колообігу О2 в природі