Мета:
*ознайомити учнів із твором Б.Лепкого „Мишка (казка для дітей: малих
і великих)”;
допомогти усвідомити його ідейно-художнє значення, розкривати комічну та трагічну ситуацію у творі;
*розвивати навички виразного читання твору, вміння аналізувати текст, висловлювати власні думки, досліджувати поставлені проблеми, критично мислити та уявляти;
*сприяти вихованню кращих моральних якостей, розуміння істинної вартості життєвих цінностей.
Урок української літератури (7 клас)
Богдан Лепкий.
"Мишка
(казка для дітей: малих і великих)"
Учитель української мови та літератури Олександрівської філії
КЗ «Олександрівське НВО № 1» Мовчан А.В.
Тема: Богдан Лепкий. „Мишка (казка для дітей: малих і великих)”.
Мета:
*ознайомити учнів із твором Б.Лепкого „Мишка (казка для дітей: малих
і великих)”;
допомогти усвідомити його ідейно-художнє значення, розкривати комічну та трагічну ситуацію у творі;
*розвивати навички виразного читання твору, вміння аналізувати текст, висловлювати власні думки, досліджувати поставлені проблеми, критично мислити та уявляти;
*сприяти вихованню кращих моральних якостей, розуміння істинної вартості життєвих цінностей.
Обладнання: портрет письменника; ілюстрації до творів Б.Лепкого; мишка;
літературознавчий словник; картки із завданнями; епіграфи; мікрофон.
Форми та методи роботи: вправа „Мої асоціації”, мозковий штурм, метод „Мікрофон”, схема „У 3 кроки”, гра.
Тип уроку: урок поглибленого вивчення твору.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Щастя – сім’я, любов, повага, здоров’я, добро, взаєморозуміння, благополуччя, мир, віра...
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.
ІV. Мотивація навчальної діяльності школярів.
Гроші, якими володієш, - знаряддя свободи; ті, за якими женешся знаряддя рабства.
Ж.-Ж.Руссо.
Роби добро таємно і шкодуй, коли про нього дізнаються, і ти навчишся радості творити добро.
V. Сприйняття й вивчення навчального матеріалу.
1. Слово вчителя.
- Сьогодні, діти, ми вивчатимемо твір Богдана Лепкого „Мишка (казка для дітей: малих і великих)”. Нехай наша Мишка подарує нам хвилини добра, гарного настрою та цікавості. Отже, починаймо.
2. Виразне читання твору Б.Лепкого „Мишка...”
3*. Словникова робота за питаннями учнів.
4. Робота з теорії літератури.
- Твір Б.Лепкого за жанровими ознаками нагадує притчу. Давайте згадаємо, що це таке? (Звернення до літературознавчих словничків).
Притча – невелике алегоричне оповідання з яскраво вираженою мораллю (повчання).
5. Спостереження над текстом.
- Про який час ідеться у творі Б.Лепкого?
- Як ставилися до війни мишка, господарі, інші люди?
- Знайдіть у тексті опис мишки (портрет)?
- Кого найбільше боялася мишка? Зачитайте, чому.
- Про що розмовляла мишка зі своїми міськими подругами? Як вони виглядали?
- Чому мишці зробилося соромно за свою господиню? Підтвердить цитатами.
- Які слова викликали особливу неприязнь до господарів? Зачитайте.
- Як ви гадаєте, чи може порядна людина тішитися горем і війною?
- Чому мишка вирішила покарати господарів?
- Назвіть головних і другорядних героїв твору?
VI. Поглиблений аналіз твору.
І. Мишка
Свій світ Чужий світ
діти, нірка, подружки господар, господиня, гроші, війна,
з міста, поле, подвір’я, жадібність, жорстокість, голод,
співчуття, доброта, егоїзм, хата, скриня...
кмітливість, милосердя...
ІІ.
- Який світ має кордони? (Хата).
ІІІ. З’ясування авторської позиції.
VII. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу.
Мишка
добро любов
совість гідність
співчуття злагоду в сім’ї
волю віру
справедливість
3. Гра „Хто швидше”.
- Допоможіть мишці зібрати її речі та розшифруйте прислів’я, яке співзвучне з ідеєю Б.Лепкого „Мишка...”
Відповідь: злий плаче від заздрості, а добрий – від радості.
VIII. Підбиття підсумків уроку.
ХІХ. Домашнє завдання.
*Намалювати ілюстрації до твору „Мишка”.
**На вибір:
а) продовжити казку „Мишка...”;
б) скласти до казки „Мишка...” 12 запитань, які б починались словами „Чому?”, „Навіщо?...”