Урок "Будова речовини" у 7 класі

Про матеріал

Пропоную інтерактивний урок у 7 класі для вчителів фізики для загального використання. Урок містить елементи профорієнтації. використовують картки самооцінювання. використовуються додатки.

Перегляд файлу

Урок з фізики.

Урок – подоріж.

Тема: Густина речовини

Мета: Введення поняття густини, як величини, що характеризує                                                     речовину; одиниць її вимірювання; формування вміння порівнювати густини різних речовин; удосконалення вміння самостійно робити висновки із  спостережуваних дослідів; розуміння важливості знань про густину для вирішення практичних задач.

Тип уроку: Засвоєння нових знань, умінь, навичок.

Демонстрації: зважування тіл однакового об’єму, але різної маси.

Обладнання: Терези, набір тіл однакового об’єму, таблиця густин, дидактичні матеріали для закріплення знань.

Очікувані результати: учні

  • розуміють фізичний зміст поняття густини;
  • знають формулу для обчислення густини;
  • вміють розв’язувати якісні задачі, користуватися таблицями;
  • знають спосіб практичного визначення густини.

 

План уроку

1.Вправа  «Фізичний футбол».

2. Розв’язування вправи «Я тобі, ти мені».

3. Зупинка в бухті  Наукова:

   а) Увага! Проблема!;

   б) перегляд відеоролика;

    в) робота з підручником.

4. Розв’язування вправи «У світі професій».

Хід уроку

 

І І Організаційний момент.

  • Сьогодні у нас незвичайний урок, а урок – подорож.  Але нас чекає лише перша зупинка «Наукова», а щоб продовжити нашу подоріж на наступному уроці, ми повинні виконати всі завдання цієї зупинки. Як ви вважаєте, що необхідно зробити для успішної подорожі?
  • Давайте перевіримо чи готові ви до подорожі? А робити це будемо згідно плану і свої результати записуватимемо до картки само оцінювання.

  ІІ. Актуалізація опорних знань (вправа «Фізичний футбол»)

1.  Назвіть тіла, які складаються з пластмаси, дерева. Чим у цих випадках є дерево, пластмаса?

2. У чому полягає відмінність між речовиною і фізичним тілом?

3. Що розуміють під поняттям «об’єм»? Як його знайти?

4. Які одиниці вимірювання об’єму? Як позначають об’єм?

5.Якою буквою позначають масу? Які одиниці маси ви знаєте?

5. Як можна виміряти масу тіла?

 

В подорожі велике значення має, чи знаєте ви мову жителів країн, до яких подорожуєте.

Повторимо правила переходу  одиниць з однієї системи в іншу(робота в парах вправа «Я тобі, ти мені»).

Завдання :

  1. 2т 300кг = 2300 кг.
  2. 3г 500мг = 3,5 г.
  3. 2000г = 2 кг.
  4. 3 = 4000 дм3.
  5. 3 =1000000 см3.

-Оскільки команда готова до подорожі, і … ми опиняємося в океані Дослідження.

ІІІ. Створення проблемної ситуації.

Стоп!!!! Проблема!!!!

 Картоплина тоне у воді? (на досліді показати) Як заставити її плавати у воді?

Як можна визначити масу величезної гранітної брили або великої кількості нафти якогось родовища?

(Версії учнів)

Так як жодний із запропонованих способів для визначення величезних мас не підходить, спробуємо розв’язати задачу іншим способом – вивчити матеріал сьогоднішнього уроку.

 

4. Оголошення теми та мети уроку і очікувані результати.

          Тож тепер пливемо далі і заходимо в бухту Наукова.

V. Вивчення нового матеріалу

  1. Демонстрація дослідів. .(перегляд відеоролика)
    • Зважування пластин однакових об’ємів;
    • Зважування  циліндрів однакових об’ємів;
    • Зважування циліндрів однакових мас.

Висновки: різні речовини в однакових об’ємах мають різну масу.

                      різні тіла з однаковою масою мають різні об’єми.

1) молекули речовин різні(за масою і розміром);

2 ) взаємне розміщення молекул – різне.

3) маса всіх молекул в одиниці об’єму речовини різна.

Це дає можливість порівняти маси тіл, знаючи маси за однакових об’ємів, наприклад 1см або 1м.

  1. Аналіз результатів лабораторних досліджень (вправа Ерудит).

В лабораторії найточнішими методами вимірювали масу зразків алюмінію різних об’ємів, перед вами результати досліджень.

m, г

2,7

5,4

27

54

270

V, см

1

2

10

20

100

Чи помітили ви якусь закономірність?

Відношення маси до об’єму у кожному досліді залишається сталим 2,7

Отже робимо висновок: Щоб порівняти масу і об’єм різних тіл, використовують фізичну величину – густину речовини. Густина – це щільність молекул.

    3. Введення поняття густини.

Густина = маса / об’єм; в буквених позначення    і

-З даної формули випливає, що густина тим менша, чим більший об’єм. Чи справді це так?  Аби що разу не підраховувати відношення маси до об’єму тіл, вченими були створені таблиці густин різних речовин для твердих тіл, рідин і газів.                       

   4. Робота з підручником

Ми продовжуємо нашу подорож. Оскільки в бухті Наукова ми познайомилися з новою фізичною величиною, пропоную повернутися в океан Дослідження і знайти густину деяких тіл .

   -Відкрийте підручник на сторінці….

Перед вами таблиця густин речовин. З неї можна довідатися яку масу має 1 м3  або 1 см3 тієї  чи іншої речовини.

1) порівняйте густину води і льоду.

(молекули однакові, але розміщення різне)

2) Порівняйте густину води і нафти.

(води >нафти, оскільки молекули різні і розміщені по різному).

3) Що означає запис таблиці: густина заліза 7800кг/ м3?

(3 заліза має масу 7800 кг.)

4) Яка з двох ложок залізна чи алюмінієва має більшу масу?

( залізна, оскільки густина заліза > густини алюмінію)

5) 1м3 якого газу має найбільшу і найменшу густину?

(найбільшу - хлор, найменшу – водень.) 

6) По таблиці порівняйте густину води, льоду і пари.

Висновок: густина одної і тієї ж речовини, але в різних агрегатних станах різна.

   

    VІ. Закріплення вивченого матеріалу (вправа «Пограймося в професії»

1.Уявіть собі, що ви геологи і знайшли якусь речовину, вам невідому за зовнішніми ознаками.

Як бути?

   ( експериментально визначити густину і перевірити по таблиці).

2. Ви – майбутні авіатори. Знайдіть по таблиці густин, яка речовина використовується для будови літаків. Якою вона повинна бути?

   ( міцною, легкою, тобто густина мала, а також не підступною до корозії     – це алюміній)

   А краще всього дюраль алюміній – сплав алюмінію: 93 % алюмінію,     5% - міді, 1% - марганцю і 1% магнію.

3. Ви – будівельник.

Бетонщик-будівельник повинен знати фізичні і хімічні властивості бетону. Густина – основна властивість бетону, яка впливає на якість виробів і чим вона більша, тим міцніше споруда.

5. Ви- експериментатор. Картоплина тоне в воді. Треба заставити картоплю плавати. ( треба збільшити густину води за допомогою солі).

  VІІ. Підсумок.

У нас була захоплива подоріж. Ми отримали багато знань і нам пора повертати додому.

Наша подорож підходить до кінця.

-Чи сподобався урок?

-Що запам’яталося на уроці?

-Чи досягли  ми очікуваних результатів?

  VІІІ. Оцінювання.

   ХІ.   Домашнє завдання.

 Опрацювати параграф ……..

  1. (п-с)  Чому в таблиці густин відсутні значення густини ґрунту землі?

Чому густина грунту – важлива характеристика цього середовища?

     2. (д-в)  Визначити густину власного тіла.

Додаток 1

Вправа «Фізичний футбол»

( 0-3 бали)

Вправа «Я тобі, ти мені»

( 0-3 бали)

Відповідь на запитання за підручником

( 0-3 бали)

Вправа «У світі професій»

( 0-3 бали)

 

 

 

 

Разом:

Примітка:  я знаю відповіді на всі питання – 3 б.

                              я знаю відповіді на більшу частину питань – 2 б.

                              я знаю відповіді на меншу частину питань – 1 б.

                              я не жодної відповіді  - 0 б.   

 

 

 

Додаток 2

 

Робота з підручником

1) порівняйте густину води і льоду.

2) Порівняйте густину води і нафти.

3) Що означає запис таблиці: густина заліза 7800кг/ м3?

4) Яка з двох ложок залізна чи алюмінієва має більшу масу?

5) 1м3 якого газу має найбільшу і найменшу густину?

6) По таблиці порівняйте густину води, льоду і пари.

 

Додаток 3

Гра «У світі професій»

   1.Уявіть собі, що ви геологи і        треба збільшити густину

знайшли якусь речовину, вам            води за допомогою солі

невідому за зовнішніми ознаками.

Як бути?

 

 2.Ви – майбутні авіатори. Знайдіть          повинен знати фізичні і хімічні

 по таблиці густин, яка речовина               властивості бетону. Густина -

використовується для будови літаків.       основна властивість бетону, яка

Якою вона повинна бути?                           Впливає на якість виробів і чим

                                                                       вона більша, тим міцніше 

                                                                        споруда

 

3. Ви – будівельник.                             експериментально визначити

Бетонщик-будівельник                       густину і перевірити по таблиці

 

 4. Ви- експериментатор. Картоплина         міцною, легкою, тобто густина

тоне в воді. Треба заставити картоплю        мала, а також не підступною до

 плавати.                                                          до корозії     – це алюміній)

                                                                         А краще всього дюраль          

                                                                           – сплав алюмінію: 93 %         

                                                                           алюмінію,     5% - міді, 1% -    

                                                                           марганцю і 1% магнію

j0301252

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, 7 клас, Розробки уроків
Додано
8 січня 2019
Переглядів
683
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку