Урок "Центральна нервова система. Будова й функції спинного мозку"

Про матеріал
Формувати в учнів знання про особливості розташування, зовнішньої та внутрішньої будови спинного мозку; визначити функції спинного мозку, розвивати вміння логічно мислити, робити висновки, порівнювати, узагальнювати.
Перегляд файлу

Тема: Центральна нервова система. Будова й функції   спинного мозку

 

Мета: формувати в учнів знання про особливості розташування, зовнішньої та внутрішньої будови спинного мозку; визначити функції спинного мозку, розвивати вміння логічно мислити, робити висновки, порівнювати, узагальнювати.

Обладнання та матеріали: таблиця «Спинний мозок», таблиця «Рефлекторна дуга», неврологічний молоточок.

Основні поняття: мозкові оболонки: тверда, павутинна, м’яка; спинний мозок, сегменти спинного мозку, спинномозкова рідина, висхідні й низхідні шляхи, сіра речовина, біла речовина, рефлекторна й провідна функції.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

 

                                               Хід уроку

Організаційний етап.

Актуалізація знань.

Вчитель усно опитує учнів.

 

  1. Яку роль, на вашу думку, нервова система відіграє в організмі людини?
  2. Які клітини утворюють нервову тканину?
  3. Які вам відомі властивості та знання нервової тканини?
  4. Що таке подразнення й збудження?
  5. Як передається збудження по нервовій системі?
  6. Що таке рефлекс?
  7. Які рефлекси вам відомі?
  8. Що таке нервовий імпульс, де він виникає, через які частини рефлекторної дуги передається робочому органу?
  9. З яких відділів складається нервова система людини?
  10. Що належить до центрального відділу нервової системи?
  11. Що належить до периферичного відділу нервової системи?

 

Вивчення нового матеріалу

Розташування, будова й функції спинного мозку

Розповідь вчителя, демонстрація таблиці «Спинний мозок»

Спинний мозок розміщений у хребетному каналі. У дорослої людини він має вигляд довгого циліндричного тяжу. У чоловіків його довжина дорівнює 45 см, у жінок – 42 см, маса приблизно 40 г, а діаметр близько 1 см.

Початок спинного мозку знаходиться на рівні потиличного отвору черепа, а закінчується він на рівні другого поперекового хребця. Спинний мозок значно коротший за хребет. Від нього відходить багато нервових корінців, які утворюють густий пучок, що отримав назву «кінський хвіст».

Спинний мозок оточений трьома оболонками. Це м’яка, павутинна та тверда оболонки.

На поперечному розрізі видно межу між сірою та білою речовинами. Сіра речовина знаходиться по центру спинного мозку і має вигляд метелика. Ця речовина являє собою скупчення тіл нейронів. У центрі сірої речовини знаходиться отвір, який називається центральним каналом і заповнений він спинномозковою рідиною. Навколо сірої речовини розташована біла речовина, яка складається зі скупчення відростків нейронів.

Значення спинномозкової рідини:

  •          проведення поживних речовин до клітин спинного мозку;
  •          виконує функцію армотизатора, пом’якшує поштовхи;
  •          забезпечує від удару та струсу;
  •          бере участь у виведенні продуктів обміну з організму;
  •          має бактерицидні властивості;
  •          підтримує певний рівень осмотичного тиску.

 

Робота в парі. Використовуючи підручник, заповнити таблицю в зошиті «Функції спинного мозку»

 

    Функції спинного

               мозку

Функції сірої речовини

Функції білої речовини

 

 

 

 

Розповідь вчителя

 

Спинний мозок складається з 31 або 32 сегментів. Крізь отворив дугах хребців від спинного мозку відходить 31 пара спинномозкових нервів, з них 8 пар шийних, 12 – грудних, 5 – поперекових, 5 – крижових і 1-2 – куприкових. Кожна пара спинномозкових нервів починається двома корінцями: задніми – це аксони чутливих нейронів, та передніми – аксони рухових нейронів.

 

У зошит записати схему:

                                        Будова спинного мозку

 

 

          Сіра речовина           Спинномозкова                  Біла речовина

                                                     Рідина

 

Розповідь вчителя

До функцій спинного мозку відноситься рефлекторна та провідна. Рефлекторну функцію виконує сіра речовина, провідну – біла.

До рефлекторної функції належить регуляція роботи внутрішніх органів, розташовані центри багатьох безумовних рефлексів та здійснення довільних рухів.

До провідної функції відносять проведення імпульсів від органів і тканин та здійснення зв’язку між спинним і головним мозком.

 

Класифікація спінальних рефлексів

Розповідь вчителя

Спінальні рефлекси класифікуються на дві групи: соматичні та вегетативні рефлекси.

До соматичних рефлексів належить сукупність елементарних позних і рухових актів, які можуть здійснюватися без тих відділів ЦНС, що розташовані вище. До них належать рефлекси розтягнення, наприклад колінний рефлекс. Також рефлекс обмацування поверхні, згинальний рефлекс, локомоторний та чухальний рефлекс.

До спінвальних вегетативних рефлексів належать регуляторні реакції, які замикаються на рівні спинного мозку й здійснюються за участю вегетативної нервової системи.

 

Експеримент

Дослідження колінного рефлексу:

  1. Один учень сідає на стілець та кладе одну ногу на іншу.
  2. Другий учень легенько вдаряє неврологічним молоточком по сухожиллю чотириглавого розгинача стегна, розгинача гомілки, що розташований під колінною чашечкою.
  3. Учні спостерігають за колінним рефлексом.
  4. Запропонувати учням скласти схему рефлекторної дуги колінного рефлексу, позначити її частини й послідовність, у якій здійснюється рефлекс.
  5. Назвати сегменти спинного мозку, у яких розташовані центри цього рефлексу.

 

Ушкодження спинного мозку

Розповідь вчителя

Спинний мозок дуже відчуває будь-які пошкодження. Спинний мозок не має функції відновлення у разі ушкодження. Пошкодження цього органу може відбуватися внаслідок травм, порушення кровопостачання, пухлин або інфекцій.

При повному ушкодженні спостерігається повна втрата чутливості й функцій м’язів нижче рівня ушкодження.

При частковому ушкодженні частково зберігаються функції тіла нижче рівня ушкодження.

Ушкодження верхніх шийних відділів спинного мозку може викликати параліч обох нижніх і верхніх кінцівок. Це вказує на те, що при ушкодженні спинного мозку обидва боки тіла страждають однаково. У разі ушкодження нижньої частини спини може бути параліч обох нижніх кінцівок.

 

Робота в групах

Унаслідок деяких захворювань нервової системи людина не відчуває уколу шкіри в ділянці ступні. Припустіть, із порушенням якого відділу нервової системи пов’язана втрата чутливості. Яка функція спинного мозку порушена?

 

Закріплення вивченого матеріалу

Вчитель усно задає неврологічні задачі до класу

Задача 1.

Нога рухається, але біль не відчуває.. (Ушкодження задніх коренців спинного мозку)

 

Задача 2.

Нога паралізована, але є відчуття болю. (Ушкодження передніх корінців спинного мозку)

 

Задача 3.

Нога паралізована і втратила чутливість. (Ушкодження передніх і задніх корінців спинного мозку)

 

Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф. Дати відповіді на питання у кінці параграфа.

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
12 лютого 2025
Переглядів
1009
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку