Тема: «Чим особливі гриби?»
Мета: ознайомити дітей з царством грибів, з особливостями будови, значенням в житті людини та місцем у природі, розширити світогляд учнів, пробудити інтерес до природи;
розвивати пізнавальну активність, процеси мислення, зв'язне мовлення, спостережливість;
виховувати бережливе ставлення до природи, до свого здоров'я.
Тип уроку: урок отримання нових знань.
Обладнання: презентація «Види грибів», картки-завдання для роботи в групах, таблиці з природознавства для 3 класу, пам'ятки «Цей урок навчить мене…», енциклопедія рослин.
Презентація до уроку
Тема: «Чим особливі гриби?»
Мета: ознайомити дітей з царством грибів, з особливостями будови, значенням в житті людини та місцем у природі, розширити світогляд учнів, пробудити інтерес до природи;
розвивати пізнавальну активність, процеси мислення, зв’язне мовлення, спостережливість;
виховувати бережливе ставлення до природи, до свого здоров’я.
Тип уроку: урок отримання нових знань.
Обладнання: презентація «Види грибів», картки-завдання для роботи в групах, таблиці з природознавства для 3 класу, пам’ятки «Цей урок навчить мене…», енциклопедія рослин.
Презентація до уроку
Хід уроку
І. Організаційний момент.
-Треба дружно привітатись:
– Добрий день!
– Друзям голосно сказати:
– Добрий день!
Друг до друга поверніться, Один одному всміхніться,
Молодці!
-Що ви чекаєте від нашого уроку, чого сподіваєтесь навчитися на цьому уроці?
– Так, сьогодні ми будемо працювати в групах, аналізувати отриману інформацію та робити висновки.
(Вивісити на дошку додаток № 1).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Навесні веселить, влітку холодить,
Восени живить, взимку зігріває.
(Ліс).
-А для того, щоб ми в лісі не заблукали, нам потрібен провідник.
Цим провідником, буде дитина, яка багато читає енциклопедій, пізнавальних журналів. (Прізвище дитини).
_Щоб з нами не трапилося біди, повторимо правила поведінки в лісі.
(На екрані з’являється слайд № 1 «Ліс».)
(Дерева, квіти, гриби, звірі, спів птахів).
1 група «Дерева мішаного лісу»;
2 група «Звірі лісів України»;
3 група «Птахи лісів України»;
4 група «Які рослини лісу люди можуть споживати?»( Ягоди, горіхи, гриби).
ІІІ. Основна частина.
-Прочитайте запис на дошці та сформулюйте тему уроку.
Чимособливігриби?
(На дошці додаток № 2)
Зразок виконання завдань
Висновок (дітей, а потім зачитати з підручника ст..123).
ІV. Фізхвилинка.
Посиділи ми всі трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
Всі веселі, от чудово,
У лісок підемо знову.
( їстівні та отруйні).
V. Розширення нових знань.
Перегляд презентації.
Матеріал для гри: білий гриб, мухомор,пліснява, сироїжки, жовчний гриб, підосичник, цвіль, бліда поганка, несправжні опеньки.
VI. Узагальнення та закріплення нових знань.
1 група «Довести, чому не можна збирати гриби біля смітників, уздовж доріг».
2 група «Довести, що отруйні гриби та пліснява приносять певну користь».
3 група «Розкрити роль грибів в житті людини».
4 група «Скласти поради для недосвідчених грибників».
VII. Підсумо уроку.
VIII. Рефлексія:
IX. Домашнє завдання:
Хід уроку
І. Самовизначення до діяльності.
1. Організація класу до уроку.
Діти: Доброго ранку, усіх ми вітаємо. Здоров’я і миру усім ми бажаємо
Вчитель: Мабуть найбільшу насолоду і радість, найпалкішу любов до рідного краю, до життя викликає спілкування з природою. Вона чарувала і чарує, хвилювала і хвилює людину. Плескіт голубої води, шелест зелених дібров, спів пташок, запах і розмаїття квіток, усе це дороге серцю, ні з чим незрівнянна природа рідного краю.
2. Фенологічні спостереження
- Як завжди розпочнемо урок з календаря спостережень за погодою та явищами природи. В цьому нам допоможе черговий синоптик.
(Виступ синоптика)
У рідному краї панує весна. Місяць – березень. Сонце піднімається вище, його косе проміння пригріває землю. День довгий, а ніч коротша. Небо блакитного кольору на ньому блукають хмари. Часом з них виривається дощ. Температура повітря вранці становила ___ градусів.
Нехай негода ранньої весни не псує вам настрій!
Черговий синоптик _________________________
ІІ. Актуалізація опорних знань і фіксація ускладнення.
- Почнемо відкриття нового із повторення необхідних знань.
1. Діти які ознаки мають «Живі організми» (Всі живі організми народжуються, дихають, живляться, ростуть, розмножуються, вмирають).
- Назвіть царства живих організмів (Рослини, тварини, гриби) на дошці вчитель вивішує таблички.
- Чи є серед цих царств ті які ми ще не вивчали назвіть їх? (Царство гриби) – відкладає в сторону.
- Пригадайте за якими ознаками царство рослин відрізняється від тварин? (Рослини живляться можуть самі для себе створювати поживні речовини із сонячної енергії, не пересуваються)
- Які від’ємні ознаки царства тварин? (тварини живляться іншими живими організмами: рослинами або тваринами, можуть пересуватися)
Сьогодні на уроці ми обов’язково познайомимося ще з одним царством живих організмів.
ІІІ. Постановка проблеми
1. Відгадайте загадку і дізнайтесь, з яким царством живих організмів будемо знайомитись
В теплий дощик народився,
Парасолькою накрився
Може б з лісу пострибав,
Як би другу ногу мав (Гриб)
- То ж сформулюйте тему уроку у вигляді розповідного речення. (Тема нашого уроку – гриби-організми) – Вивішує на дошку.
- Що ви знаєте про гриби? (Гриби ростуть у лісі, біля дерев та пеньків, є їстівні та отруйні гриби, гриби є їжею для деяких тварин, люди теж використовують гриби в їжу)
2. Щоб відкрити нові знання ми повинні з’ясувати, чого ми ще не знаємо і не вміємо?
- Хто може довести, що гриби – це не рослини, і не тварини, а нове царство живих організмів?
- Чому виникла проблема (ускладнення)? (Ми не можемо відповісти на це питання, бо ми ще не вивчали царство грибів, і не знаємо ознак організмів цього царства)
- А що необхідно зробити аби знати (Дізнатись)
IV. Відкриття нових знань
1. Вступне слово вчителя
Світ грибів надзвичайно різноманітний. Їх царство налічує близько 100 тисяч видів.
Гриби – це не рослини і не тварини, а представники особливого царства. Гриби мають всі ознаки живих організмів.
А які це ознаки живих організмів?
Нам повідомить юний науковець (Учень)
Відповідь науковця.
Вони: дихають, живляться, ростуть, розмножуються, відмирають.
2. Робота з підручником (с. 121)
А зараз ми з вами дізнаємось про будову шапинкового гриба і в цьому нам допоможе наш підручник.
а) Читання статті ланцюжком.
б) Зверніть увагу на малюнок 96 (будова шапинкового гриба)
Отже який висновок можна зробити із вище сказаного, з чого складається шапинковий гриб (Всі разом повторюють будову гриба)
Фізкульхвилинка
V. Первинне закріплення
Діти при підготовці до уроку разом зі мною працювала енциклопедична служба.
Зараз ми надамо слово експертам цієї служби, які підготували для нас невеликі повідомлення стосовно нашої теми.
Виступ експерта №1
Я познайомлю Вас з тим як розмножуються гриби. Гриби розмножуються спорами і частинами грибниці. Спори за допомогою вітру потрапляють в ґрунт. Після дощику, коли сонце прогріває землю, спори утворюють грибницю і з’являються нові гриби. Ростуть вони дуже швидко і живуть близько 10 днів. Тому коли ви збираєте гриби їх потрібно акуратно зрізати, а не рвати, щоб не зруйнувати грибницю.
Виступ експерта №2
Інформація з якою я вас познайомимо стосується значення грибів, як гриби тісно співіснують з деревами.
Отже, більшість грибів є санітарами довкілля. Вони живляться рештками відмерлих рослин і тварин, перетворюючи їх на поживні речовини. Гриби підвищують родючість ґрунту.
Також гриби є кормом для деяких диких тварин. Грибами живляться білки, сороки, лосі, їжаки, миші, дикі кабани, деякі комахи.
Виступ експерта №3
Моя інформація про те яке значення мають гриби для людини:
- Є гриби карлики, які нас лікують. Із цвільових грибів виробляють ліки(пеніцилін)
- Люди використовують гриби як продукт харчування. Дріжджі використовують для випікання хлібних виробів, виготовлення квасу. Завдяки кефірному грибку, молоко перетворюють на кефір.
- Із грибів люди готують смачні страви (суп із грибів, жульєн, смажені та мариновані гриби)
Отже який можна зробити з цього всього висновок:
- Гриби розмножуються спорами і частинами грибниці
- Гриби дуже потрібні лісу.
- До грибів належать цвіль, дріжджі.
VІ. Самостійна робота з самоперевіркою в класі
1. Робота в зошиті з друкованою основою с. 45 зав.1 (Будова шапинкового гриба)
Результати звіряють з таблицею на екрані.
VІІ. Введення у систему знань і повторення.
Робота в парах
1. Ознаки грибів – (заповнюють таблицю) на дошці презентують. Утворення «Асоціативного куща» Ознаки грибів.
2. Доповни речення
Тіло шапинкового гриба складається із шапки і ніжки. Грибниця знаходиться в землі.
3. Доповни речення
Гриби живляться: рештками рослин і тварин, що є в ґрунті. Розмножуються гриби: спорами і частинами грибниці.
VІІІ. Рефлексія діяльності
1.Ось і добігає кінця наш урок. Ми сьогодні багато говорили про гриби. А як ви гадаєте чи потрібні вони нам у нашому житті, чи не потрібні? (Відповіді дітей).
Все в природі взаємопов’язане, і все що існує потрібно, нічого зайвого не буває.
2.Повідомлення д/з.
- Вдома опрацюєте матеріал підручника с.121-123.
- За бажанням спробуйте якомога більше дізнатись про їстівні та отруйні гриби з інших джерел, бо ця інформація буде корисною для нас на наступному уроці.
3. Оцінювання учнів
- Мені сподобалось, як сьогодні на уроці працювали……………………
- Чи можна стверджувати, що ми з вами піднялись ще на одну сходинку успіхів у навчанні, вивчаючи гриби?
- Працюючи дружньо нам буде все по плечу і ми з вами досягнемо успіхів в будь чому.