Тема. Число і цифра 7.
Мета: познайомити учнів з утворенням числа сім і цифрою 7; навчити писати цифру 7; закріплювати нумерацію чисел у межах семи, вправлятись у порівнянні чисел від 1 до 7; складанні і розв’язанні прикладів на додавання. Розвивати логічне мислення, увагу; виховувати інтерес до вивчення математики.
Обладнання. Цифра 7, предметні малюнки, палички, геометричні фігури, сигнальні картки.
Хід уроку
І. Організазійний момент
Встало сонечко давно,
Зазирнуло у вікно.
На урок час поспішати
Математику вивчати.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
- Сьогодні у нас незвичайний урок. До нас у гості завітало Сонечко, але воно засмучене, бо його промінчики затулили хмарки.
- Скажіть мені, як називається день, коли Сонечко затуляють хмарки? (Похмурий)
- А який у нас сьогодні день?
- А до якої природи належить Сонце, а хмарки. (До неживої)
- Так, а чому? (Бо вони не можуть рости, дихати, живитися, розмножуватися та народжуватися)
- Я з вами цілком згодна.
- Так от, щоб Сонечко знову засяяло своїми веселими промінчиками нам треба виконати всі завдання, що знаходяться на хмарках.
- Отже не будемо гаяти часу і дізнаємося про перше завдання.
1. Усна лічба.
- Діти, давайте всі разом полічимо від 1 до 10 при цьому плещемо в долоні над головою.
- Тепер ми будемо рахувати від 10 до 1. При цьому ми будемо тупати ногами.
- Я бачу, що ви вмієте лічити, тому знімаю першу хмаринку.
2. Хвилинка чистописання.
- Наступна хмаринка пропонує вам продемонструвати як ви гарно навчилися писати цифри. Запишіть у зошиті по порядку цифри які ми вже навчились писати.
- Молодці! Сміливо можна знімати другу хмаринку.
3. Веселі задачі.
- Наступна хмаринка для покращення свого настрою хоче послухати як ви вирішуєте веселі задачі.
• На лужку серед лози
Заховались дві кози.
А отут, в густій траві
Ще пасуться собі дві.
Може, скажем всі гуртом,
Скільки є тих кіз разом?
(2+2=4)
• Рано-вранці Віра встала,
В нову корзинку поклала
Мак і мальву. Хто із діток
Скаже, скільки всього квіток?
(1+1=2)
• Рибу киці у коробці
Принесли з рибалки хлопці
Дві рибини з’їла зразу,
Три рибини є в запасі!
Скільки рибок у коробці
Принесли для киці хлопці?
(2+3=5)
• У садок, до годівниці
Прилетіли три синиці.
Потім ще одна синиця.
Скільки птиць на годівниці?
(3+1=4)
- Добре впоралися і з цим завданням, отже знімаю третю хмаринку.
4. Порівняння чисел в межах 6.
- Сонечко вже повеселішало, але ще залишилося багато хмаринок. Отже наступне завдання порівняти числа записані на дошці. Записуємо це ж саме в зошит.
2...5 4...3 1...6 4...4 6...5
- Розумнички! Ми з Сонечком дуже задоволені вашими результатами. Знімаю четверту хмаринку.
Фізкультхвилинка
Багато завдань ми встигли зробити,
Тому прийшов час нам відпочити.
Діти виконують танцювальні рухи під пісню «Сонячний промінчик».
ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом
1. Робота з посібником с. 54.
1) Ознайомлення з числом та цифрою 7.
- Діти, а зараз розгорніть, будь ласка, свої посібники на с.54, знайдіть перше завдання.
- Що зображено на кожному малюнку? (Годинник показує сім годин. Сім квіточок у вазі. Наруках відігнуто сім пальців)
- Яке число називали? (Сім)
- Число сім позначається цифрою 7 (або сімкою).
- Молодці! Наступне завдання під номером 2.
- Скільки цуценят зображено намалюнку зліва? (6) А з права? (1) Скільки цуценят всього? (7) Як же їх стільки стало? (Було 6 прибігло ще 1)
- Отже щоб дістати число 7, потрібно до 6 додати 1. Число 7, як і всі інші, має свій знак, позначається цифрою 7, «сімкою». (Показ цифри)
Завдання 4 у посібнику. Зафарбуйте кожну сьому намистинку.
2) Гра «На що схоже?»
- На які предмети навколишнього світу схожа цифра 7?
Цифра сім, - як кочерга,
В неї, бач, одна нога.
- Узагалі число 7 – магічне. Воно перебуває в гармонії із природою і являє собою 7 кольорів веселки, 7 планет, 7 днів тижня, 7 чудес світа.
3) Написання цифри 7.
Аналіз елементів цифри
- Цифра сім складається з трьох елементів: хвилястої лінії, великої й маленької палички.
Починаємо писати хвилясту лінію трохи нижче середини верхньої сторони клітинки, доводимо її до верхнього правого кута клітинки, звідти, невідриваючи руки, проводимо основну, похилу паличку до середини нижньої сторони клітинки. Маленька паличка повинна перетнути основну приблизно посередині. Вона повинна бути горизонтальною.
Письмо «у повітрі».
- Діти, спробуйте написати цифру 7 в повітрі.
Завдання 5, с.55 у посібнику.
- Тепер напишемо цифру 7 в посібнику, а хмаринки подивляться як ви це зробите.
- Є? Дуже добре! Можна мені знімати наступну п’яту хмаринку.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота з посібником с.55
- Діти, а зараз знайдіть завдання під номером 6. Виконайте додавання, скориставшись малюнком.
- Завдання 7. Полічіть об’єкти на кожному малюнку й запишіть їх кількість. Порівняйте ці числа.
- За плідну роботу знімаємо шосту хмаринку.
2. Лічба в межах 7.
- Одна з хмаринок заблукала, бо будиночки на її вулиці переплутані. Вона просить нас допомогти їй і розташувати будинки у правильному порядку відповідно до їх номерів від 1 до 7. Допоможемо їй!
- Будинок під яким номером передує будинку під номером 7?
- Будинок під яким номером буде наступним для будинку під номером 6?
- Тож яке число буде попереднім до числа 6? А наступним до числа 7?
- Назвіть попереднє й наступне числа для чисел 3; 5.
- От і з проханням сьомої хмаринки ви впоралися. Тож її також знімаємо.
3. Гра «Не помились»
- Наступна хмаринка хоче з нами погратися. Для цього ви повинні викладати на своїх партах палички, кількість яких відповідає цифрі, яку я вам покажу.
(Учитель показує цифри, а діти викладають палички)
- Хмаринка задоволена вами і я її знімаю.
- У класі стає все світліше, бо ми з вами дуже плідно працюємо, виконуючи завдання хмаринок.
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
1. Заключна бесіда.
- З якою цифрою ми познайомились сьогодні на уроці?
- Як утворилося число 7?
- Що вам найбільше сподобалося?
- Діти, а наше сонечко засяяло всіми промінчиками. А я дякую вам за плідну роботу. Ви великі молодці!
2. Самооцінювання.


Оцініть свою роботу на уроці за допомогою Сонечок. Візміть жовте Сонечко, якщо вам на уроці було легко виконувати завдання, оранжевий – якщо виникли деякі труднощі у виконанні завдань, і червоне – якщо вам було дуже важко працювати на уроці. (Учні піднімають вибрані Сонечка)