УРОК−ПОШУК
Допоможемо Буратіно знайти ключика.
Число і цифра 9. Поняття «дев’ятий». Доповнення до 9. Порівняння чисел. Написання цифри 9. Читання рівностей і нерівностей (Математика, 1 клас)
Парафілова Галина Анатоліївна
учитель початкових класів, вища категорія
Комунальний заклад «Східненський ліцей» Музиківської сільської ради Херсонського району Херсонської області
Мета: продовжити формування в учнів поняття «числа», учити писати цифру 9., ввести поняття «дев ' ятий», учити порівнювати числа в межах 9, доповнювати до 9; вдосконалювати обчислювальні навички і розвивати мислення; виховувати акуратність, відповідальність, почуття обов’язку за доручену справу.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма уроку: урок − пошук.
Хід уроку
− Пролунав уже дзвінок,
Починається урок.
Тож і ми часу не гаймо
У пошук цікавого рушаймо.
2. Очікування від уроку (відповіді учнів).
Слайд № 1
Учитель:
− Шановні, діти, гості, я вітаю вас у цю чудову пору року – осінь.
(Звучить осінній вальс)
− Осінній день. А скільки в нім чудес!
Пожовкле листя з дерева летить,
Чарує серце синява небес,
Легенький вітер в листі шурхотить.
(Музика призупиняється)
Учениця читає вірш Л. Костенко «Вже брами літа замикає осінь…»
ВЖЕ БРАМИ ЛІТА ЗАМИКАЄ ОСІНЬ...
Задощило. Захлюпало. Серпень випустив серп.
Цвіркуни й перепілочки припинили концерт.
Чорногуз поклонився лугам і садам.
Відлітаючи в Африку, пакував чемодан.
Де ж ти, літо, поділось, куди подалось?
Осінь, ось вона, осінь! Осінь, ось вона, ось.
Осінь брами твої замикала вночі,
погубила у небі журавлині ключі.
Учитель:
− Не чути уже пташиних в досвіту пісень, бо осінь, осінь. Ось у чому річ!
− Зараз до нас у гості завітає казковий герой, якого ви впізнаєте у загадці.
− До школи прямує хлопчик дерев 'яний,
В руці він тримає ключик від знань.
Буратіно Слайд № 2 (Буратіно і черепаха)
− Діти, що цим ключиком Буратіно буде робити?
Слайд № 3 (Діти у класі: гра)
(Ним він буде відкривати дивовижну країну Знань, а учні будуть гарно навчатися).
− А де ж цей ключик Буратіно?
− Нам треба сьогодні його знайти.
− Допоможемо Буратіно!
− Подивіться, наш герой тримає конверта. Що в ньому? Прочитаємо?
(Учитель читає листа)
Виявляється, у ньому є завдання від Буратіно, про яке ви дізнаєтесь пізніше.
− Лічіть від 1 до 8 і від 8 до 1.
− Гра «Математичний м ' яч.
(Учитель кидає дітям по черзі м 'яч і промовляє: наприклад 5 – наступне (I гр. )…., 7 – попереднє (II гр.)
− Назвіть склад числа 8, кому тяжко, покажіть на плакаті і назвіть.
− На парті покладіть стільки паличок, скільки потребує відповідь до задачі.
● Швидко їде Федя на велосипеді.
А за ним ще п ' ять хлоп ' ят.
Скільки хлопців їде в сад? (6) 1+5=6
● Сім цукерок Толя мав
Дві цукерки Маші дав.
Дві малій сестричці Олі.
А лишилось скільки в Толі? (3) 7-2-2=3
● На лугу пасуться гуси.
Їх пасе мала Маруся.
Шість гусей ще біля броду.
Двоє вже ввійшло у воду.
Ми попросимо дітей
Полічити всіх гусей. (8) 6+2=8
− Яке наступне число після 8? (9)
− Полічіть, скільки всього тваринок на малюнку?
− Першим хто стоїть: − козеня, другим….
Вівця - дев ' ята.
Висновок: тобто, щоб отримати 9, треба до 8+1=9.
Вправа на визначення спільного у предметах.
● Цифра 9, чи дев ' ятка,-
Наче в цирку акробатка:
Сторчака як перевернеться,
Зразу шісткою обернеться.
(Демонстрація 6 і 9)
● 6 і 9 – близнюки.
9 – шістка навпаки.
Їх впізнати дуже просто:
В цифри 6 доверху хвостик.
Ну а дев ' ять уявіть,
На тім хвостику стоїть.
Фізкультхвилинка Слайд №
с. 31 (друкований зошит) вставити пропущені букви, попереднє і наступне.
5. У зошиті завдання 4 – читання рівностей і нерівностей
5>0 (1, 2, 3, 4) 6>0 (1, 2, 3, 4, 5) 1<2 (3, 4, 5, 6, 7, 8, 9) 7<8 (9, 10) 5=5
6. Фізкультхвилинка
Буратіно потягнувся,
Раз – нагнувся, два − нагнувся,
Руки в сторону розвів,
Мабуть ключик загубив.
А щоб ключик цей дістати,
Треба нам навшпиньки стати.
7. Творче завдання, с. 31
Зафарбуй синім кольором довший шлях хлопчика.
Чому він довший?
8. Висновок:
− Яку цифру вивчили і вчились писати?
Переходимо до завдання Буратіно (зачитує дитина, яка вміє уже досконало читати) :
Не знаю, учень ти чи учениця,
але для мене ти люба дитина.
Допоможи мені з друзями знайти
чарівного ключика.
Ти в небо не дивись.
Від столу учителя зроби 9 кроків уперед.
Зупинись. Повернись ліворуч і стань обличчям до дошки.
Зроби знову 9 кроків. Зупинись. Повернись праворуч
І крокуй прямо до дверей. Зупинись. Повернись знову праворуч
І дивись прямо: знизу – вверх – і мій ключик перед тобою. Дякую.
V. Рефлексія.
VI. Підсумок уроку.