Автор: Найда Ірина Жоркісівна,
учитель хімії та біології Комунальний заклад
«Центральноукраїнський ліцей-
Інтернат спортивного профілю
Кіровоградської обласної ради»
Урок хімії 7 клас
із застосування технології «Перевернуте навчання»
Тема: Чисті речовини і суміші . Споосби розділення сумішей
Мета.1. продовжити формувати предметну компетентність щодо чистих ркчовин та сумішей , вдосконалювати й застосовувати набуті знання під час практичних завдань, а саме розрізнення однорідних та неоднорідних сумішей та способів їх розділення;
2. Розвивати логічне мислення, уважність, здатність аналізувати проблему та знаходити раціональний спосіб її вирішення;
3. Виховувати толерантність, вміння спілкуватися, працювати в групах.
Тип уроку: узагальнення та коригування знань.
Форма уроку: перевернутий урок
Предметна компетентність: формовати предметної компетентності щодо чистих ркчовин та сумішей ,продовжувати вдосконалювати і застосовувати набуті знання під час розв’язування практичних завдань, розвивати логічне мислення, уважність, здатність аналізувати проблему та знаходити раціональний спосіб її вирішення.
Ключові компетентності: спілкування державною мовою, , основні компетентності у природничих науках і технологіях, екологічна грамотність і здорове життя, інформаційно-цифрова компетентність, уміння вчитися впродовж життя, ініціативність .
Форми роботи: бесіда, самостійна робота з тестами робота в групах. інтерактивний прийом «Незакінчене речення», «Лови запитання», практикум : моделювання дослід, кластер
Обладнання: штатив демонстраційний,, хімічні склянки, фільтр, лійка, , магніт.
Реактиви: вода, пісок, порошкове залізо, тирса; суміші у банках 1) суміш цукру і листочків чаю; 2) сік з м'якоттю; 3) сік без м'якотті; 4) суміш солі і чорного перцю; 5) суміш крохмалю і цукру; 6 ) вода з олією; 7 ) солона вода
Мультимедійні засоби навчання: Комп'ютер, мультимедійний проектор, екран
Програмні ресурси:
Друкований роздатковий матеріал:
Базові поняття й терміни: чиста речовина, суміш, відстоювання, фільтрування, кристалізація, дистиляція, фільтр, фільтрат
Хід уроку
І. Організаційний етап
Привітання. Доброго дня всім! Я запрошую вас до цікавого навчання і бажаю вам поважати один одного та створювати протягом уроку хорошу робочу атмосферу і хороший настрій, адже саме від хорошого настрою залежить половина успіху на уроці.
(слайд1)
Американський винахідник Генрі Форд сказав:
Зібратися разом - це початок,
Триматися разом - це прогрес,
Працювати разом - це успіх!
Ми зібралися,тримаємося разом і починаємо працювати. Бажаю успіху!
(слайд2)
Урок наш незвичайний, перевернутий. Сьоголні у нас все навпаки. Нову тему ви розглянути при підготовці домашньог завдання, а домашне завдання , тобто розв'зування практичних вправ, ми виконуємо разом під час уроку.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
Бесіда
1 Що нам сьогодні належить з’ясувати?
2.Запропонуйте тему уроку.
(слайд3)
3.Які основні питання потрібно з’ясувати, чого навчитися?
(Формулювання теми і мети уроку учнями, запис на дошці).
Очікувані результати: повторити поняття «чисті речовини», «суміші», навчитися розрізняти чисті речовини й суміші, однорідні та неоднорідні суміші; з’ясувати подібні ознаки та відмінності між ними; вміти різними методами розділяти сумішеі на компоненти, аргументувати свою думку
4.Які засоби для самостійного здобуття нових знань ви застосували? (підручник, презентації, відеоролики, аудіолекцію)
5. А ще що потрібно було зробити? (Оформити опорний конспект)
Ви можете його використовувати в будь-яку хвилину уроку як підказку. (слайд 4 )
6. Оцініть рівень своєї підготовки до уроку , прикріпивши до свого конспекту зелений стікер, якщо: «Мені все зрозуміло!»,
оранжевтй, якщо «Майже все зрозуміло, але є запитання»
рожеий стікер, якщо «Для мене тема є важкою » .
І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
1.Вправа«Лови запитання».
Переглядаючи відоролик, учні складають запитання з вивченої самостійно теми, щоб поставити його перед будь-ким зі своїх однокласників. Учень, який отримав запитання і дав на нього відповідь, має право поставити своє запитання. (Відео)
2. Вправа. Детектор. Визначити яке твердження правда яке Ні. «Так» вбо «НІ» (взаємоперевірка)
І варіант.
1 |
Речовина у суміші свої властивості зберігає |
|
2 |
Морська вода –це чиста речовина |
|
3 |
Грунт –це суміш |
|
4 |
Морська вода – це неоднорідна суміш |
|
5 |
Для відділення залізних ошурок від деревних використовують здатність одного з компонентів суміші добре горіти |
|
6 |
Для розділення суміші спирту і води використовують дистиляцію |
|
7 |
Для розділення суміші цукру з водою фільтрування |
|
Ключ:1. Так; 2. Ні; 3. Так; 4. Ні; 5. Ні; 6. Так; 7. Ні
ІІваріант
1 |
Речовину із суміші можна виділити хімічними методами |
|
2 |
Чистою речовиною є джерельна вода |
|
3 |
Туман – це суміш речовин |
|
4 |
Сталь – це однорідна суміш |
|
5 |
Для виділення нафти з води використовують різницю густини |
|
6 |
Для розділення суміші крейди і води використовують фільтрування |
|
7 |
Для розділення суміші кухонної солі з водою застосовують відстоювання |
|
Ключ: 1. Ні; 2. Ні; 3. Так; 4. Так; 5. Так; 6. Так; 7. Ні
(слайд 5)
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Епіграф до уроку (слайд 6)
Має значення тільки те знання, яке використовується на практиці
Гордон Драйден, новозеландський письменник, видавець та дослідник
Чи потрібні нам знання про чисті суміші на практиці, у повсякденному житті?
Коли і де ми готуємо суміші?
В яких випадках потрібно розділити суші на складові, або виділити із суміші якусь одну речовину?
ІІІ. Узагальнення та коригування знань
Для опрацювання практичної частини поділ на групи (фішки - види хімічного посуду)
міні-групи (за рівнем підготовленості). Кожній групі дається певне завдання.
(слайд 7)
Група 1. Конструктори. Виготовити модель за допомогою насіння квасолі
1.Чиста речовина
2.Однорідна суміш
3.Неоднорідна суміш
Група 2. Теоретики 1. Заповнити схему кластер Чисті речовини. Суміші»
Група 3. Практики - аналітики «Екскурсія до бабусиної кухні»
У банках: 1) суміш цукру і листочків чаю; 2) сік з м'якоттю; 3) сік без м'якотті; 4) суміш солі і чорного перцю; 5) суміш крохмалю і цукру; 6 ) вода з олією; 7 ) солона вода.
Завдання .Допоможіть бабусі розставити суміші у різні лотки банки з однорідними та неоднорідними сумішами. Поясніть за якими ознака ви це зробили.
Група 4. Практики- експериментатори розділіть суміш заліза, тирси та піску. (Обладнання на столі)
ІV. Рефлексія.
Разом оцініть роботу кожного учасника при виконанні практичного завдання від 1 до 4 балів і виставте бал на його аркуші з впр «Детектор»
(слайд 8 )
Вправа 3 «Незакінчені речення»
- Найбільше мені сподобалось…
- Мені ці знання знадобляться…
- Мені б хотілося дізнатися ще про …
— На сьогоднішньому уроці для мене найважливішим відкриттям було…
— Урок важливий, тому що…
— Мені сподобалося…
— Мені не сподобалося…
— Від наступного уроку я чекаю…
V. Підведення підсумків уроку.
А ось і моя думка про нашу співпрацю на уроці:
Я дякую вам за співпрацю, я думаю ми плідно попрацювали
Самим активним учням я дарую і від себе + 1 бал, отож додайте до ваших оцінок.
Сподіваюся, що ви знайдете застосування знанням та вмінням, які здобудули на сьогоднішньому перевернутому уроці
(слайд 10 )
VІ . Домашнє завдання
повт §8,9 – 7,8 стор.50