Урок читання 4 клас
Тема: Легенда «Хліб і золото».
Мета: актуалізувати знання учнів про легенду як жанр усної народної творчості; навчити їх працювати з текстом, осмислювати його зміст; формувати вміння ділити текст на частини, складати план; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати читацькі навички; виховувати пізнавальний інтерес.
Обладнання: дискусійна шкала, слова словникової роботи, кругова діаграма, завдання для групової роботи, цеглинки лего.
Хід уроку
І Організація класу
Всі почули ви дзвінок,
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядуть лиш дівчатка,
А за ними і хлоп’ятка.
ІІ Мовленнєва розминка
ІІІ Перевірка домашнього завдання
- Назвіть головних героїв твору.
- Чому мати так тяжко працювала?
- Чому мати звернулася до дітей по допомогу?
- Кого вона послала до своїх донечок?
- Хто з доньок допоміг матері? Як були покарані інші діти?
- Що в казці вигадане?
- Яка основна думка казки?
ІV Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.
Робота з прислів’ями.
Багато снігу – багато __________ . (хліба)
Без солі, без ________ - нема обіда. (хліба)
Глибше орати – більше _________ мати.
На чорній землі білий ______ родить. (хліб)
V Повідомлення теми та мети уроку.
— Сьогодні ми ознайомимося ще з одним жанром усної народної творчості. (Легенди
— Розповідь учителя
— Легенда — усне народне оповідання про чудову подію, небувалу пригоду, життя та діяльність якоїсь особи або вигаданої особистосі.
Сьогодні ми з вами будемо читати легенду, яка має назву «Хліб та золото».
- Що для вас найдорожче: хліб чи золото? ( учні на дошці пишуть свої позначки). Обґрунтуйте свої відповіді.
ІІІ Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
Слухання легенди в аудіозаписі.
2.Читання тексту комбінованим способом ( вчитель – учні ).
Отже, що найдорожче: хліб чи золото?
3.Словникова робота
Гра «Блискавка»
Похід, майстер, закон, дружина, дарунок, майстерня.
- Поставте слова в алфавітному порядку ( дарунок, дружина, закон, майстер, майстерня, похід )
- Назвіть слова за поясненням їхнього лексичного значення.
Фахівець з якого – небудь ремесла. (майстер)
Організовані дії, спрямовані на боротьбу з ким – небудь. ( похід)
Приміщення, де працює майстер. ( майстерня)
Річ, яку дарують. (подарунок)
Загальнообов’язкове правило. (закон)
Так називалося військо у давнину. ( дружина )
Галич — у давні часи столиця Галицького королівства, зараз — місто в Івано-Франківській області.
- Назвіть серед поданих слів спільнокореневі.
3.Гра «Рибки»
Мовчазне читання учнями легенди
Фізхвилинка
VI Аналіз змісту легенди
Діти ставлять запитання один одному за змістом твору. 1.Гра «Інтерв’ю»
- Що вмів дуже гарно робити майстер?
- Чого він не мав?
- Що він одного разу сказав королеві?
- Як Данило виправив майстра?
- Чи вдалося Данилові переконати майстра в тому, що його думка — хибна?
- Який напис на стіні побачив Данило другого дня?
- Що зробив король?
- Як майстер опинився замкнутим у майстерні?
- Скільки часу він там перебував?
- Що сталося із майстром?
- Які слова тепер побачив король на стіні?
- Як ви можете пояснити значення слів короля Данила: «Хліб — усьому голова»?
- Що призвело до загибелі майстра?
2. Робота в групах
Визначення головної думки легенди. Кожна група повідомляє свою думку.
3.Робота з ілюстрацією.
Данило Галицький — син засновника Галицько-Волинської держави Романа Мстиславича. Данило народився на початку XIII ст. і після смерті батька у 1205 р. пройшов важкий шлях борні з непокірним боярством та іноземною агресією. Лише наприкінці 1230-х років він остаточно повернув собі батькові володіння.
Князь був людиною високих політичних, державних і військових здібностей, діячем високого польоту.
За його князювання було зведено могутні укріплення Холма, збудовано Львів, який названо за ім’ям Данилового старшого сина Лева.
VII Підсумок уроку
Урок читання
у 4 класі на тему:
Легенда
«Хліб і золото»
Підготувала і провела
вчитель початкових класів
Тимко Лариса Дмитрівна
2023 – 2024 н. р.