Урок
читання у 2 класі
на тему:
«Не роби іншому того, чого сам не любиш»
І.Франко «Лисичка і Журавель»
Вчитель початкових класів
Ричак Л. В.
Тема |
Не роби іншому того, чого сам не любиш. Іван Франко «Лисичка і Журавель».
|
Мета |
Вчити учнів аналізувати зміст твору; виділяти в тексті дійових осіб, давати їм елементарну характеристику; спостерігати за структурою і сюжетом казки; Формувати навички правильного й свідомого читання мовчки та вголос; розвивати техніку читання, пам’ять, мислення, увагу; Виховувати чуйність, доброзичливість, гостинність, порядність.
|
Очікувані результати:
Пояснює, що літературна казка – це авторський твір;
визначає, правильно називає героїв казки;
на основі спостережень за поведінкою та вчинками
персонажів розповідає про домінуючі риси їх характерів;
висловлює елементарні узагальнені судження;
уміє знаходити в тексті найважливіші слова, речення, що
характеризують певні якості дійових осіб;
вміє читати в особах;
висловлює власні міркування щодо можливого розвитку подій.
Обладнання: портрет І.Я.Франка, зображення лисички і журавля,
ілюстрації до казки «Лисичка і Журавель»,маски лисички і
журавля, картки із завданнями для роботи в групах
Проблемне питання: чи правильно вчинила Лисичка з Журавлем?
ХІД УРОКУ
І . Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок
Запросив нас на урок.
Наш урок цікавий
Він гостей зібрав ласкавих
Повернімося обличчям до гостей
І лагідно промовимо:
Ми Вам раді люди добрі,
І вітаєм щиро Вас,
І запрошуєм ласкаво
На урок у 2 клас.
Вчитель:
ІІ. Мовленнєва розминка
1.Вправи для розвитку дихання
- Дмухніть на цей листочок.
-Понюхоймо осінню квіточку,
- Як шумить вітер?
- Як падають крапельки дощу?
2. Чистoмовка.
Єць-єць-єць – пoдув сильний вітeрець.
Aї-Aї-аї – oблітає листя в гаї.
Гo-гo-го – ми збираємo йoго.
Aс-aс-ас – принесемo йoго в клaс.
3. Скоромовка.
На болоті журавель
Цілий день збирав щавель.
Назбирав собі на борщ,
Та якраз вперіщив дощ.
ІІІ. Перевірка вивченого матеріалу.
( про казки)
на минулому уроці?
9.Чого навчає нас ця казочка?
Казкові пазли під муз. супровід
(діти складають ілюстрації до казки та називають героїв)
----Казки з дитинства навчають нас бути добрими, щирими, справедливими, навчають нас жити.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми познайомимося з
українською казкою Івана Яковича Франка.
Всі Франка ми величаємо
він великий наш казкар, поет.
Гляньте - ось його портрет.
- Зверніть увагу на його погляд.
Розумні, вдумливі очі.
-Прочитаємо, як Іван Якович говорить про казку.
«Тисячі речей забудете, а тих хвилин, коли вам люба мама чи бабуся розповідали казку, не забудете ніколи»
сільській бібліотеці і прочитати.
А сьогодні ми познайомимось тільки з однією казкою з цієї збірки.
Спробуйте відгадати героїв цієї казки і назвати казку.
З А Г А Д КИ
1. У кущах вона ночує
І на зайчика полює.
Вся руденька ця сестричка,
А зовуть її …. (Лисичка)
2. Довгі ноги, довгий ніс,
Прилетів – обід приніс
Смачних жабеняток
Для своїх маляток… (Журавель)
3. Йшов собі якось Журавель
І зустрів Лисицю,
Стали друзями вони,
Все як і годиться,
Та нечемною була
Лисичка- сестричка,
Тому казочка про них
Зовсім невеличка,
Та мораль там непроста
І для всіх дається.
Як же казочка про них,
Любі друзі, зветься?
(«Лисичка і Журавель»)
- Хто головні герої казки?
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Героїв казки ви назвали.
1.Перегляд відео казки
Послухайте казку.
- Чи сподобається вам казка?
- Який настрій вона у вас викликала?
2. Словникова робота.
У казці є малозрозумілі вам слова і словосполучення.
Прочитаємо і пояснимо їх значення.
Призволяйся – пригощайся.
Облизня спіймати – залишитися ні з чим.
Пісним голосом – казати незадоволено.
Зареклася – дала обіцянку більше такого не робити.
Заприятелювали – затоваришували.
Тепер, знаючи значення цих слів, ви будете краще розуміти зміст казки.
3. Читання казки учнями ланцюжком.
Прочитаємо казку «Лисичка і Журавель» ланцюжком
Ми з вами потрудились
І мабуть трохи притомились
Тепер настав час для хвилинки відпочинку
Муз. Фізкультхвилинка
4.Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання
(Щирим)
(Лисичка називала його Журавликом, Любчиком)
(Тарілку)
(Бо вона сама їсть із тарілки)
(Припрошувала)
Прочитайте.
(Не вдалося)
(Він подякував Лисичці невеселим голосом і запросив її до себе в гості)
(Глечик)
(Бо їв завжди з глечика)
(Він її припрошував, а сам пригощався)
(Після гостини Лисички у Журавля дружба між ними скінчилася.)
(Журавля)
(Я вважаю, що автор на боці Журавля. Він подякував за обід і запросив Лисичку до себе в гості, а Лисичка не подякувала за гостину, а тільки розсердилась і зареклася дружити з Журавлем)
- Чого навчає нас ця казка?
В будь-якій справі слід враховувати не тільки свої інтереси, уподобання , а
й інтереси інших людей.
Інтерактивна вправа «Сенкан»
5.Складання сенкану
Складемо сенкан.
Дівчатка – про Лисичку
Хлопчики – про Журавля.
Лисичка
Хитра, хижа.
Красива,руда.
Живе, полює,хитрує.
Ходить, причащає, припрошує
Лисичка полює на курей.
Лисичка любить смачно поїсти
Тварина
Хитруня
Журавель Довгоногий,вічливий Стукає, походжає, пригощає. Журавель запросив Лисичку в гості Любчик. Довгодзьобий, доброзичливий. Готує, накладає, припрошує. Журавель ходить по болоті Птах.
|
|
-Молодці, діти. Добре і вміло охарактеризували казкових героїв.
Як ви важаєте, яка головна думка твору?
( Не роби іншому того, чого сам не любиш)
Молодці! Ви правильно обрали відповідь на це питання і відповіли прислі’ям.
6.Робота з прислів’ями.
Зверніть увагу на прислів’я', які записані на дошці.
Прочитаємо їх.
-Як ви розумієте це прислів»я ?
( Справжній друг завжди каже правду)
- Як ви можете пояснити це прислів»я ?
( За погане частування – погане дякування )
- Хто бажає пояснити значення цього прислів»я ?
( Якщо не любиш чогось сам, то не роби цього іншому )
(Хто хоче жити в мирі з кимось, той буде жити в мирі і намагатиметься цього досягти)
- Яке з цих прислів'їв може бути заголовком до нашої казки ?
Ви мабуть помітили, дітки, що прислів'я навчають нас жити, правильно поступати в будь-яких життєвих ситуаціях.
Такі в казочці Лисичка і Журавель повинні були врахувати уподобання один одного, приготувати те, що любить інший і підібрати відповідний посуд, з якого легко можна було б пригоститись кожному з них.
7. Робота в групах. Театралізація казки «Лисичка і Журавель».
А тепер і ми спробуємо побувати в ролі Лисички та Журавля.
Молодці діти! Гарно виконали ролі казкових героїв.
VІ. Узагальнення й систематизація нових знань
1. Бесіда за змістом
- Спробуємо відповісти на проблемне питання:
Чи правильно вчинила Лисичка з Журавлем? Чому?
- Чому Лисичка зареклася з Журавлем приятелювати?
- Чи правильно вчинив Журавель?
- Як би ви вчинили на його місці?
- То що засуджується в казці?(Жадібність)
- А чого вчить нас ця казка? (Бути гостинними
VIІ.Підсумок уроку.
- Чи сподобалась вам ця казка?
- Чому вона нас навчає?
(Товаришувати, робити своїм друзям лише добро, жити з ними в дружбі, злагоді.)
Інтелектуальна вправа «Мікрофон»
Продовжіть думку:
На уроці я навчився: характеризувати казкових героїв, виразно читати текст, давати правильні відповіді на питання.
Я дізнався про життя Івана Яковича Франка, його творчість.
Я зрозумів що потрібно жити дружно, не чинити зла іншим.
VІІ Оцінювання роботи учнів (Картки «Світлофор»)