Урок читання в 1 класі Буква «Чч»

Про матеріал
Тема. Звук [ч], позначення його буквами Чч. Мета: Ознайомлення учнів з буквою «Чч» її алфавітною назвою та звуковим значенням. Удосконалювати навички свідомого виразного читання. Формувати у дітей правильне артикулювання звука [ч]. Розвивати навички читання учнів; зв’язне мовлення. Збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати любов до тварин, до рідної землі; • повагу до народних традицій та сімейних цінностей. Обладнання: ПК, мультимедійний дидактичний матеріал, плакат з буквою, плакат зими. Тип уроку: комбінований.
Перегляд файлу

 

 

 

 

Урок читання

в 1 класі

Буква «Чч»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ДНІПРОПЕТРОВСЬК

 

 

Тема. Звук [ч], позначення  його буквами Чч.

Мета: Ознайомлення учнів з буквою «Чч» її алфавітною назвою та звуковим значенням.

 Удосконалювати навички свідомого виразного читання. Формувати у дітей правильне артикулювання  звука [ч]. Розвивати навички читання учнів; зв’язне мовлення. Збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати любов до тварин, до рідної землі;

  • повагу до народних традицій та сімейних цінностей.

 Обладнання: ПК, мультимедійний дидактичний матеріал,  плакат з буквою, плакат зими.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку:

І. Організаційний момент .

1.1 Учитель зачитує (слайд 1)

- Сьогодні на уроці нам потрібні:

  • уважні;
  • розумні;
  • організовані;
  • кмітливі;
  • а ще дружні і кмітливі діти.    
  • А тепер сідайте діти,

Домовляймось не шуміти,

Руку гарно піднімати,

Чітко в лад відповідати,

На уроці не дрімати,

Добре всі слова читати (слайд 2)

1.2. Девіз нашого уроку (слайд3)

Хто багато читає,

Той багато знає!

ІІ. Оголошення теми, мети уроку.

2.1. У нас сьогодні незвичайний урок. По-перше до нас завітали гості, а по-друге, нас іще чекає багато цікавого.

- Отже, як треба себе поводити на уроці?

ІІІ. Розвиток артикуляції, дихання, навички читання.

А щоб ротик був слухняний,

Зробимо для нього вправи (слайд  4).

3.1. Вправа «Віконечко» (слайд5)

(Широко відкрити рот «жарко» закрити рот «холодно»).

3.2. Вправа «Слоненятко» (слайд 6).

(Витягуємо губи вперед трубочкою, неначе хобот у слоненяти)

3.3. Вправа на дихання «Дмухаємо на пір’їнку» (слайд 7)

(Вдих – видих повільний, ніби дмухаєш на пір’їнку).

  • Діти, а навіщо ми з вами зробили ці вправи?

IV. Повторення вивчених букв. (слайд 8)

4.1. Читання вивчених букв та складів з ними за таблицею з різною інтонацією.

  • весело
  • сумно                    по рядах
  • питально

4.2. Співаємо разом склади за мотивами пісні «Два веселих гусі».

V. Ознайомлення з новим матеріалом.

5.1. (Стукіт у двері). (Заходить гість).

Гість: - Доброго дня, діти!

Вчитель: - Доброго дня! А ми можемо з вами познайомитися?!

Гість: - Щоб узнати моє ім’я, відгадайте загадку:

 Чого ходить на болоті?

 А щоб жабку там спіймати,

 Принести в гніздечко потім

 Любим діточкам пухнастим?

Вчитель:  - Діти, хто це? ( Чапля) (слайд 9)

  А яке ім’я у нашого гостя? [ч]

Гість: - я звуковичок [ч]. В українській мові я завжди твердий приголосний. Запам’ятайте!

Вчитель: - Отже сьогодні ми поближче познайомимося з цією буквою і звуком.

5.2. Демонстрація букви (слайд 10)

Буква «Ч» - немов стілець,

Догори лиш ніжки.

Навіть с буквою чотири буква схожа трішки.

5.3. – Діти давайте разом повторимо, який звук завжди звук [ч] в українській мові.

- Дякуємо, звуковичку. А до нас ще в гості завітала твоя улюблениця чапля.

- Дітки, а як ви думаєте, чому чапля улюблениця звуковичка? (Звуковичок сідає на стілець і спостерігає за уроком).

5.4. Входить чапля.

Чапля:  - Я чесна, чуйна, чемна, чепурна (слайд 12)

Вчитель: - Діти, а що спільного в цих словах? (спільний звук [ч])

         - Почекай, чапле, вихвалятися, нехай тебе інші похвалять!  Те що ти чепурна ми бачимо, а що чемна – ні. Краще привітайся з усіма та розкажи про себе.

Чапля:  - Ой вибачте. Доброго дня, діти! Я- чапля. Я можу жити на річці, озері, болоті. У мене великий дзьоб, довга шия і ноги, чорно-біле пір’я. Зимую в теплих краях, тому я – перлітний птах. Люблю їсти комах, риб, ящірок, жаб і змій.

Вчитель: - Дякуємо тобі, чапле, за розповідь. Діти що ви дізналися про нашу гостю?

5.5. – А давайте спробуємо слово чапля перетворити на багато (чаплі) (слайд 13)

(Чапля сідає на своє місце).

  • Зробимо звукову схему до слова Чапля. (-0= = -) 5 б., 5 зв.
  • Отже, діти, яка буква Чч?

5.6. – Чапля нам принесла цікаві загадки. Але ми не просто повинні їх відгадати, а ще визначити чи є в словах – відгадках звук [ч] і де саме. (слайд 14).

1. Червоненькі намистинки

    Нанизались на стеблинки.

 Подивись на їхні личка,

 І впізнаєш в них … (сунички).

2. Хоч буваю часто битий,

 Але зовсім не сердитий,

 Я стрибаю, веселюся

 Чи вгадаєте, як звуся? … (м’яч).

3. Вдень - завзяті і проворні:

 Можем бігати, стрибати,

 А вночі ми безпорадні,

 Бо лягають ноги спати… (черевички).

  •    Отже діти, де може в словах зустрічатися звук [ч]?

5.7. Фізкультхвилинка. (слайд 15)

(учні виконують разом із чаплею)

 Чапля зшила черевички

 І мерщій пішла до річки.

 Чапу-лапу, чапу –лапу,

 В мене гарні черевички.

 Поки хвастала, ходила

 Черевичок загубила.

 І стоїть вона в лозі

 На одній своїй нозі,

 Другу ногу підіймає –

 Черевичка там не має.

5.8. – Дітки, а давайте напишемо букву Чч у повітрі, очима намалюємо.

5.9.Робота в зошитах «Букварятко». (учні друкують букву Чч).

- Читання таблиць зі складами, словами.(слайд 15,16,17,18)

VI. Робота з Букварем.с.120.

6.1. Словникова робота (слайд 19).

Чебрець- трав’яниста лікарська рослина.

6.2. Читання слів в стовпчиках (1 стовпчик – 1 учень)

6.3. Робота над текстом.

- Дітки, а давайте з вами зараз поміркуємо.   Яке найголовніше свято ми відзначаємо взимку? (Різдво).

Вчитель: - ( слайди 20-24, 26)

 Наближається одне з найбільших християнських свят – Різдво Христове. Напередодні, 6 січня – християнська сім’я збирається за столом до Святої вечері, а господиня готує 12 пісних страв, які символізують 12 апостолів (учнів) Ісуса Христа. На стіл подається  кутя – пшениця мелена із маком і медом.

 Дорослі і діти співають щедрівки і колядки.

6.4. А зараз наші учні покажуть невеличку сценку святкування Святої вечері.

6.5. Словникова робота. (слайд 23)

Печериці – їстівний гриб, шампіньйон.

Горнятко – це грошик, у якому варять страву ( слайд24)

Пампушка – (пампух) невеличка булочка, кругла, пишна, із солодкою начинкою або часником. (слайд 25).

6.6. Проблемне запитання.

Про що буде йти мова?

6.7. (Українська хата. Горить свіча. Стіл наповнений стравами.) (слайд 26)

(Учень читає слова автора. Лунає тихо музика.)

Свято. На столі вареники, пиріжки, пампушки, юшка, узвар. Господиня підігріла голубці та печериці. Івасик заніс до хати в’язочку сіна під кутю.

  •    А де ж кутя? – спитав хлопчик.
  •    Ось у грнятку, - відповіла мама.
  •    Це ж варена пшениця.
  •    Авжеж, - усміхнулась мама, а ми додамо до неї меду та маку – буде смачна вечеря.

6.8. Питання до побаченого.

- Про що йшла  мова?

- Як називається варена пшениця, мелена з медом та маком?

6.9.Читання тексту сильними учнями.

- Напівголосне читання, разом із вчителем.

VII. Підсумок уроку.

На жаль, наш урок добіг кінця. І нам потрібно прощатися із гостями.

(Подяка гостям).

  •    Що більше сподобалось?
  •    Яка буква завітала до нас у гості?

(Частування варениками)

 

 

 

 

doc
Додав(-ла)
Шойнова Лола
Додано
15 листопада 2022
Переглядів
393
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку