Конспект уроку
з історії України
для 11-го класу
Підготувала учитель історії
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Чорнобильська катастрофа
Мета: визначити причини Чорнобильської катастрофи, на основі різних джерел інформації; охарактеризувати вплив катастрофи на екологію України; з’ясувати як катастрофа вплинула на повсякденне життя українців та активізацію національного руху; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки; удосконалювати навички роботи в парах, малих групах, вміння працювати з текстом підручника та Інтернет-ресурсами; формувати повагу до історичного минулого України.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
-
визначати причини Чорнобильської катастрофи, на основі різних джерел інформації;
-
характеризувати вплив катастрофи на екологію України;
-
описувати як катастрофа вплинула на повсякденне життя українців та активізацію національного руху;
-
показувати на карті Чорнобильську АЕС та територію забруднення після аварії.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, історична карта, мультимедійна презентація, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд до теми, відеоролик.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Гра «Впізнай фільм».
-
Прослухайте факти про серіал та назвіть його.
-
П’ятисерійний бритино-американський серіал.
-
На українських екранах з’явився у червні 2019 року.
-
Базується на спогадах учасників та свідків подій.
-
Посідає п’яте місце на IMDЬ з оцінкою 9,4 з 10.
-
Визнаний найкращим серіалом сучасності.
Учні висловлюють припущення. (Серіал «Чорнобиль»)
-
Перегляд відеоролику «Український трейлер серіалу «Чорнобиль»».
-
Перегляньте український трейлер.
https://www.youtube.com/watch?v=_bXwI5dhXRk
-
Що можна сказати про побачене?
-
Чи відповідають кадри із серіалу реальним подіям?
-
Чи бачили ви цей серіал?
-
Чому, на вашу думку, він зайняв визначне місце у кінематографі?
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Перегляд відеоролику.
https://www.youtube.com/watch?v=UhgXiUf9vX8
-
Визначте головну причину та наслідки Чорнобильської АЕС.
-
Чому радянське керівництво намагалися приховати катастрофу?
-
Що змусило керівників все ж таки повідомити населення про вибухи?
-
Вибіркове читання (с. 179 – 180 підручника).
-
Зачитайте ті речення, що містять відповіді на питання.
-
Чому святкування 1 травня у Києві відбувся у звичайному режимі?
-
Наскільки правдивими були повідомлення влади про шкідливість аварії на ЧАЕС?
-
Чому Чорнобильська катастрофа стала поштовхом для активізації національного руху часів «перебудови»?
-
Робота в парах.
-
Прочита йте фрагменти джерел.
-
Чому інформація КДБ від 29 квітня мала на меті не інформування задля порятунку населення від радіації, а створення умов державної безпеки під час підготовки і святкувань «1 Травня – Дня міжнародної солідарності трудящих»?
-
Чому влада в СРСР загалом та УРСР зокрема намагалася приховати правду про події на ЧАЕС як від своїх громадян, так і від країн Заходу? Як це узгоджувалося з політикою гласності?
-
Аналіз історичного джерела.
-
Прочитайте фрагмент джерела.
-
Як у документі пояснюється зв’язок економічних та екологічних проблем в Україні з визріванням ідеї незалежності?
-
Сформулюйте одне-два запитання до тексту джерела.
-
Робота з додатковою інформацією.
-
Опрацюйте додатковий матеріал.
-
На основі цього матеріалу та інформації, отриманої на уроці, заповніть таблицю.
Чорнобильська катастрофа
|
Дата_______________
|
Причини
|
Наслідки
|
|
|
-
Робота з Інтренет-ресурсами.
-
Скористайтеся QR-кодом та прогляньте статтю.
-
Хто та з якою метою встановив ялинку у Прип’яті?
-
Що сприяє активному туризму до зони відчуження?
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Прийом «Нова інтерпретація».
1-ша група.
-
Поміркуйте, як би змінилася історія України та світу, якби Чорнобильської катастрофи не було.
2-га група.
-
Поміркуйте, що б змінилося, якби радянське керівництво вчасно повідомило населення про катастрофу та розпочало евакуацію.
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Три М».
-
Назвіть три моменти, які вас вразили на уроці, або ті, що видалися вам найцікавішими.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати с. 179 – 181 підручника.