Конспект уроку для 3 класу за підручником Оксани Карпюк «Англійська мова. Підручник для 3 класу загальноосвітніх навчальних закладів».
Конспект розробила студентка 132 групи, спеціальність 013 Початкова освіта Кайдаш Емма, методист – Середа Н.С.
Бериславський педагогічний коледж імені В.Ф. Беньковського
Херсонського державного університету.
Тема: Day by Day
Мета : навчити учнів вживати нові лексичні одиниці: was, were, last, comfortable,
розвивати навички діалогічного мовлення, читання та аудіювання, тренувати пам'ять, увагу та мислення, виховувати інтерес до вивчення англійської мови, сприяти оволодінню учнями навичками міжкультурного спілкування; підтримувати бажання спілкуватися іноземною мовою, внутрішню мотивацію та впевненість в успіху.
Тип уроку: формування мовленнєвих навичок користування мовним матеріалом
Методи: вправляння на етапі тренування та практики, демонстрація, контроль.
Інтерактивні методи: акторська майстерність, «Мікрофон», робота в парах.
Інтеграція: природознавство, фізичне виховання, інтегрований курс «Я досліджую світ».
Здоров’язберігаючі технології: фізкультхвилинка.
Змістові лінії: екологічна безпека та сталий розвиток: взаємозв’язок людини й навколишнього середовища, громадянська відповідальність: формування толерантного ставлення до інших, здоров’я і безпека: розуміння правил безпечної поведінки
Засоби: презентація, фізкультхвилинка (відео), відео матеріали.
мультимедійна програма www.ilesson.com./ua/en3/
Хід заняття
І. Початок уроку.
1) Організація класу
Good afternoon children! Let’s start our lesson with a wonderful activity.
Warmer: Yes, No, Stand up
https://www.youtube.com/watch?v=G0HoUDhRpKA
I ask you a question. If you say “Yes!” you stand up. If you say “No” you sit down! Ready?
1) Do you like chocolate?
2) Do you like to run?
3) Is 2+2 = 5?
4) Do you make your bed?
5) Do you help your mum in the kitchen?
6) Do you help your grandpa in the garden?
7) Do you cook meals?
8) Do you play tennis?
9) Do you watch TV in the evening?
2) Мовленнєва зарядка
So, I know so many things about you! Let’s meet!
My name is Emma Andriivna. I am your English teacher today.
And I need some things to know. (Метод «Мікрофон»)
-What is your name?
-What day is it today? (Wednesday).
- How old are you?
- Do you like playing games?
-What is the weather like today?
- Are you good at home?
3) Фонетична зарядка
Well, do you hear the sound? Who do you think it is? (https://noisefx.ru/skachat-zvuki-shagov-po-polu.html)
Yes, you are right! It’s Mr Tongue. He always comes to our lessons to help you pronounce all English sounds correctly.
Whether the weather be fine,
Or whether the weather be not,
Whether the weather be cold,
Or whether the weather be hot,
We'll weather the weather
Whatever the weather,
Whether we like it or not! (http://www.wordsforlife.org.uk/songs/whether-weather)
4) Повідомлення теми і мети уроку
Children, today we are going to look in the past and we’ll learn to speak about things that happened in the past and we want to share the information with our friends. And our friend Past Simple will help us.
So, let’s go!
II. Основна частина
1) Перевірка домашнього завдання.
2) Розвиток навичок аудіювання.
Pupils, open your books at Page 86, Exercise 1.
Your task is listen and say.
Follow the announcer's voice.
3) Робота діалогом. Розвиток навичок читання.
Look at the screen. What do you see there?
Yes, mountain and hotel.
Let’s pronounce these words correctly. All together! mountain - [maʊntɪn], hotel- [həʊˈtɛl]
(https://tophonetics.com/ru/)
And now we’ll read the dialogue in pairs. When you finish reading you have to answer the questions
1) Where were Vicky’s parents and Vicky?
2) Where was their hotel?
4) Робота в парах.
We work in pairs now. Read the dialogue and pay attention to the pronunciation and intonation.
5) Розвиток навичок аудіювання та читання.
p. 87. ex.2
In the text you saw sentences in blue colour. They all have magic words was and were, last and comfortable.
Try to guess what they mean. Listen and read.(p. 87. ex.2 )
A small surprise for you. Sing along!
https://www.youtube.com/watch?v=KAsacxmPh1Q
6) Фізкультхвилинка.
https://www.youtube.com/watch?v=IkanoEmIcHM&t=88s
7) Тренування вживання was were в реченнях. Виконання вправ з підручника.
Eх.3. з.87
8) Робота з мультимедійною програмою.
www.ilesson.com./ua/en3/
8) Інтеграція з тематичним тижнем. (На подвір’ї або відео)
https://www.youtube.com/watch?v=a_dZ8QgCz3Q
What was there? Was it a snake? Was it dangerous? Was it white? Was it black? Was it interesting?
ІІІ. Заключна частина
1) Повідомлення д/з
2) Підбиття підсумків
The lesson is over! Goodbye children!
https://www.youtube.com/watch?v=DuwTW6DzObs