Тема уроку : День Спорту в школі.
Мета уроку: (формувати компетентності):
предметні: активізувати вживання лексики за темою, формувати навички усного мовлення, читання, письма, практикувати навички вживання умовних речень, вчити здобувачів освіти висловлювати свою точку зору щодо ставлення до спорту, розвивати мовну здогадку, розвивати критичне мислення.
ключові компетентності:
уміння вчитися: допомогти здобувачам освіти самоорганізовуватися до навчальної діяльності, самостійно визначати і використовувати необхідну інформацію;
ініціативність і підприємливість: ініціювати усну, писемну, зокрема онлайн взаємодію іноземною мовою для розв’язання конкретної життєвої проблеми;
соціальну та громадянську: обговорювати позитивні та негативні наслідки технічного прогресу; оцінювати вплив навколишнього середовища на здоров’я людей.
Методи навчання, прийоми: колективна робота, індивідуальна робота, робота з підручником та роздатковим матеріалом.
Міжпредметні зв’язки: фізичне виховання
Наочність: підручник роздатковий матеріал, постери
Технічні засоби навчання: комп'ютер, електроний додаток до підручника.
Procedure
ХІД УРОКУ
І. ПОЧАТОК УРОКУ.
1. Greetings.
Привітання.
- Good morning my dear friends. I’m glad to come into your friendly group and look into your clever eyes.
2. Aims.
Повідомлення теми та завдань уроку.
Different people spend their free time in different ways. Some like travelling,
reading books, some listening to music, some enjoy going to the theatres and
cinemas. I like jogging so much. I am full of beans after it. Don’t you understand me? “Full of beans” is an idiom. People create some very interesting phrases using their experience. They may sound interesting and they may mean also interesting things. So it is an idiom. Take a look. Let’s watch the video. It helps you to understand this English idiom.
https://www.youtube.com/watch?v=qUqlDaQBy9M
- Аre you full of beans?
Really and truly at this lesson we`ll revise the names of different sports and games, practice in grammar and discuss the sports day in our lyсeum.
3.Warming-up activity.
Мовленнєва зарядка
(введення в комунікативну ситуацію)
Playing basketball
T: First at all I‘d like to play basketball, choose any ball, read and do task
name five places where
you can do sports.
name six different people
name three sports for
which you need a ball
name two pieces of
sports equipment
name two things
you wear to do sports
name three verbs that are
the same as noun
name three types of sports
II. Main Part
1. Vocabulary revision
2. Grammar revision
T: Complete the sentences using the I condition
If my friends are free this evening,….
If I get some money for my birthday,….
If the weather’s nice at the weekend,….
If I go to the supermarket, …..
T -Now let’s work together. We should complete timetable of spotrs events and make up dialogue.
School Sports Day
TIME |
EVENTS |
LOCATION |
7:00 a.m. |
photo challenge “Healthy Breakfast”/ sports marathon ”Step to Health” |
home |
10:00 a.m. |
morning exercises |
at the sports ground |
4:00 p.m. |
sports competitions |
gym |
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.
Підсумки уроку
T: Our lesson is coming to the end and I hope it was useful for you.
2. Home assigment
Повідомлення домашнього завдання
T :Your homework for the next lesson is
1.Learn the dialogue by heart
2.Do exercises in workbooks on page 63