Урок природознавства
Тема. Дерева, кущі, трав’янисті рослини. Якими бувають дерева, кущі, трав’янисті рослини.
Мета: закріпити поняття: «дерево», «кущ», «трав’яниста рослина»; розширити поняття: «листяні дерева і кущі», «хвойні дерева і кущі»; сформувати поняття: «»однорічна трав’яниста рослина», «багаторічна трав’яниста рослина»; учити розрізняти дерева, кущі й трав’янисті рослини, хвойні і листяні дерева і кущі, однорічні, дворічні, багаторічні трав’янисті рослини;
розвивати увагу, пам’ять, мислення; формувати уміння порівнювати, виділяти істотні ознаки, підводити об’єкт під поняття;
виховувати самостійність, прагнення знаходити відповідь на поставлені запитання, бережливе ставлення до рослин.
Хід уроку.
І. Організаційна частина.
Дзвоник всім нам дав наказ -
До роботи швидше в клас.
Попрацюєм всі старанно,
Щоб урок пройшов немарно.
ІІ. Основна частина.
- Яким буде наш урок? ( Цікавим, навчальним, науковим, продуктивним, пізнавальним, світлим, розвиваючим)
- А ви на уроці якими повинні бути? (Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними, вправними, наполегливими)
1.Виступ синоптиків.
- Як завжди роботу на уроці природознавства ми розпочнемо з аналізу погоди сьогоднішнього дня. Слово надається нашим синоптикам.
Схема аналізу погоди
1. Дата.
2. Пора року.
3. Висота сонця.
4. Температура повітря.
5. Стан неба.
6. Опади.
7. Сила вітру.
8. Зміна тривалості дня і ночі.
9. Зміни в житті рослин.
10. Зміни в поведінці тварин
11. Праця людей.
12. Народні прикмети.
Живої природи світ таємничий
Ми на уроці сьогодні відкриєм.
Вчитимемось його красу не руйнувати,
А примножувати, любити, оберігати.
Наш урок ми проведемо у вигляді усного журналу, який називається «Чарівний світ рослин».
Тож, перегорнемо першу його сторінку «Зелене диво Землі»
2. Перевірка домашнього завдання.
1) Індивідуальні завдання на картках.
1. Назвати органи рослин.
Як різняться рослини різних видів.
2. Назвати органи рослин в порядку їх розвитку.
Яке значення має корінь?
3. Пояснити, як відбувається процес дихання у рослин.
4. Розказати про значення стебла, квітки і плода у рослин.
2) Фронтальне опитування.
- На які царства поділяється жива природа?
- Над вивченням якої великої теми ми з вами працюємо на уроках природознавства?
- Чому рослини належать до живої природи?
- Яке значення мають рослини? Щоб відповісти на це питання, побудуємо павутинку.
Складання павутинки
Значення рослин
(краса, чисте повітря, ліки. Їжа. Одяг, предмети побуту, житло, тепло)
- Чому рослин називають зеленим дивом Землі?
- Як життя рослин пов’язане з неживою природою?
- Чи всі рослини однакові?
- Які органи є у рослин?
- У якій послідовності вони розвиваються?
- Як відбувається живлення рослин?
3) Заслуховування індивідуальних відповідей.
4) Природничий диктант.
1) - Усі живі організми вчені поділили на шість царств.
2) + Рослини одного виду схожі між собою.
3) - Не всі рослини складаються з органів.
4) + У кожної рослини є корінь, стебло, листя, квіти, плоди з насінням.
5) - Зовнішньо рослини дуже схожі між собою.
6) + За допомогою кореня рослина тримається за землю і всмоктує з ґрунту поживні речовини.
7) + Рослини дихають всіма органами вдень і вночі.
8) - Вдень рослини поглинають кисень, а виділяють вуглекислий газ.
9) + З квітки утворюється плід з насінням.
10) - Рослини не потрібно оберігати, адже їх і так багато .
2 сторінка – «Загадкова»
3 . Відгадати загадки.
У зеленім кожушку,
Костяній сорочці,
Я росту собі в ліску,
Всім зірвати хочеться. (Ліщина)
Сережки я повісила –
Тонесенькі такі –
І радісно та весело
Готуюсь до весни. (Береза)
Я найперша зацвітаю
Синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка. (Пролісок)
Чи можна об’єднати ці рослини в одну групу? Чому?
3 сторінка – «Наші завдання»
Завдання уроку:
4 сторінка «Дерева, кущі, трав′янисті рослини»
Отже, рослина, яка має одне міцне дерев’янисте товсте стебло (стовбур), - це дерево;
рослина, яка має кілька міцних дерев’янистих , але значно тонших, ніж у дерева, стебел, - це кущ;
рослина, яка має м’яке соковите стебло, - це трав’яниста рослина.
3) Вправа «Мікрофон».
Учні першого ряду називають дерева, другого ряду – кущі, третього – трав’янисті рослини.
4)А тепер пограємо у гру «Знайди «зайву»рослину».
- Серед перелічених рослин потрібно знайти зайву і свій вибір пояснити.
Дуб, клен, береза, яблуня, калина, каштан, верба.
Калина, ліщина, шипшина, бузина, аґрус, кульбаба.
Волошка, кульбаба, береза, фіалка, тюльпан, барвінок.
5 сторінка – «Унашому лісі».
5) Поняття про листяні і хвойні дерева.
- Ми з вами виділили основні ознаки, за якими рослини поділили на три групи.
- А чи всі росли кожної групи однакові?
- Чим відрізняються дерева між собою?
Робота з підручником.
- Відкрийте підручник на с. 113, прочитайте перші три абзаци і скажіть, які дерева називають хвойними, а які листяними.
Робота в зошитах .
Перевіримо, як ви зрозуміли цей матеріал, попрацюємо у зошитах. Відкрийте їх на с. 40, знайдіть таблицю. Давайте разом заповнимо її.
6 сторінка «Тривалість життя рослин».
6) Поняття про однорічні, дворічні та багаторічні рослини.
Вік дерев різноманітний.
Так осика живе 80 років,
Ясен – 280 років.
Ялина – 300 років.
Липа – 330 років.
Сосна – 400 років.
Єль – 1200 років.
Робота з підручником. С. 113.
До однорічних рослин належать: (увага на екран)
Дворічні трав’янисті рослини першого року життя проростають з насіння, але не квітують. Квітки і плоди з насінням з’являються в них на другий рік. Давши насіння, дворічні рослини відмирають. Морква, капуста, буряк, петрушка – дворічні рослини.
Багаторічні трав’янисті рослини мають цибулини, бульби, кореневища. З них щороку виростають нові рослини. Вони квітують, дають плоди з насінням і відмирають. А цибулини, бульби, кореневища з накопиченими поживними речовинами зимують у ґрунті. Багаторічних рослин у природі безліч. Наприклад: цибуля, часник, тюльпан, гладіолус, кропива, пирій, осот, кульбаба, сон-трава, суниці.
7) Робота в зошитах.
Продовжимо працювати у зошитах.
Наше завдання заповнити схему на с. 41 угорі.
8) Технологія «Метод «Прес».
Зараз ви побачите малюнок рослини (перець, буряк, пролісок). Вам потрібно визначити, до якої групи вона належить. Відповідати ви будите за взірцем.
На дошці кліше. Я ВВАЖАЮ, ЩО ...
ТОМУ, ЩО …
ТАКИМ ЧИНОМ, …
9) Поняття про культурні та дикорослі рослини.
Багато рослин людина вирощує для свого харчування. Є ті, якими вона прикрашає своє житло. Рослини, які вирощує людина, називаються культурними.
Рослини, які ростуть самі по собі без допомоги людини, називаються дикорослими.
10) Робота в зошитах.
Завдання 2 на с. 41. підкреслити назви культурних трав’янистих рослин однією лінією, а дикорослих – двома.
7 сторінка – « Хвилинка- цікавинка».
Одним із завдань на сьогоднішній урок вам було знайти цікавинки про рослин.
ІІІ. Заключна частина.
Тест
а) дерево;
б) кущ;
в) трава.
2. Бузок – це:
а) трав’яниста рослина;
б) дерево;
в) кущ.
3. Дерева і кущі з широкими листками називають:
а) листяними;
б) хвойними.
4. Дерева і кущі – це:
а) однорічні;
б) дворічні;
в) багаторічні рослини.
5. До дворічних рослин належать:
а) буряк, морква, капуста;
б) пролісок, часник, цибуля;
в) помідор, огірок, перець.
6. Рослини, які вирощує і доглядає людина, називаються:
а) культурними;
б) дикорослими.
Опрацювати статтю підручника на с.111 – 114, закінчити виконувати завдання у зошиті на с. 40 – 41.
1