Урок "Дім. Кімната. Меблі"

Про матеріал

Комбінований урок за темою "Дім. Кімната. Меблі". Метою якого є тренування, вживання лексичних одиниць з теми в усному та писемному мовленні, вдосконалення навичок читання , аудіювання та мовлення.

Перегляд файлу

Сватівська загальноосвітня школа І-ІІІ ст.№ 2

 

 

 

 

 

 

 

 

Комбінований урок

Тема: Дім. Кімната. Меблі .

4 клас

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Підготувала і провела:

Вчитель англійської мови

Галінська Ганна Сергіївна

 

 

 

 

 

 

 

2009

ТЕМА: Дім. Кімната. Меблі .

 

Мета: тренувати вживання  лексичних одиниць з теми в усному та писемному мовленні; вдосконалювати навички читання , аудіювання , мовлення ; розвивати вміння працювати в групах і в парах; формувати вміння учнів переключатися на різні види діяльності ; тримати відповідний темп у роботі ; виховувати доброзичливе ставлення до оточуючих та готовність прийти на допомогу.

 

Тип уроку: комбінований.

 

Обладнання: ілюстрації за темою, картки для індивідуальних та групових завдань, тексти для аудіювання, картки «Сходинки», маски мишки та кота, підручник.

 

ХІД УРОКУ

1. Організаційна частина.

  1. Привітання

-Good morning, children! I am glad to see you! And you?

 

 2. Повідомлення теми і мети уроку

 

-Today our lesson is unusual, because you’ll climb up from the bottom to the top using your knowledge. The topic is “The house, the room and the furniture.” We’ve learned some words and we’ll ask and answer questions, make up words and small text, read, speak and then talk about your mistakes.

 11. Основна частина.

1. Фонетична зарядка

 

-And now look at the blackboard. These are stairs here. The first step is SOUNDS. Read the words and say the words with the sound [   ], and then [   ].

На дошці : Then, thank you, thing, they, think, that, this, thirty, birthday, thick, there, those.

2. Закодовані слова

 

-I see your tongues are quick, let’s check your eyes. Our next step is PUZZLES. Do you like puzzles? Розкодуйте слова. Look at the blackboard.

 (На дошці слова: faso, bleta, robeward, casebook, boardcup, chairarm, ormirr, deb.)

   

3. Бесіда «Твій Дім»

-We’re going to talk about your house. The step is QUESTIONS.

-Where do you live?

-Do you live in a house or in a flat?

-Is your house big?

-How many rooms are there?

-What is the biggest room?

-What is the smallest room?

-Do you know any rhymes about the house? Go to the blackboard!  -Tell us, please.

Rhyme.

I see a room

I’ve got two eyes and I can see

A very nice room in front of me.

I see a window and a door,

I see a ceiling and a floor,

I see a table and a bed,

I see a carpet, it is red.

I see a wardrobe and a shelf.

I like to do the room myself!

 

-Thank you. Sit down.

4. Діалог «Маленька Мишка»

 

-I’m happy to know that my pupils have a house. Now let’s make another step. It’s GUESTS.

-Meet Little Mouse and Little Cat. Listen them!

 

Cat.

Little Mouse,

Little Mouse,

Where is your house?

Mouse.

Little Cat,

Little Cat,

I have no flat.

I’m a poor mouse,

I’ve no house.

Cat.

Little Mouse,

Little Mouse,

Come to my house!

Mouse.

Little Cat,

Little Cat.

I can’t do that!

You want to eat me!

 

6. Робота з текстом «Кухня для маленької мишки»

 

-Don’t  worry, Little Mouse! We’ll help to find your house! Sit down Little Cat.

-Little Mouse, help me to give out the cards!

-This is a text “Kitchen for Little Mouse”. Correct the mistakes! The next step is TEXT.

-I give you 5 minutes on this task. - Who is ready?

 

 Card 1

Kitchen for Little Mouse

 

This room are not very big. There is a table and four chair  in it. We can see a cooker, cupboard near the wall. There is many plates in the cupboard. There are a fridge and a dishwasher in the corner. The lamp are above the table. It is clean. We have dinner in it.

 

7. Фізкультхвилинка

 

-And now you’ll have a rest !

-Let’s play game “Just like me”!

- The step is RELAXATION.

Just like me

 I touch the floor

Just like me

I go upstairs

Just like me

I open the window

Just like me

I look at the ceiling

Just like me

I see monkeys there!

Just like me

So, you are monkeys?!

No, we aren’t.

-You sit down on your chairs!

 

7. Аудіювання

 

-The next step is LISTENING. Now listen to the description of the rooms and then show the pictures that you have.

 

Bathroom.

This room is very small. There are no windows in it. There is a shower, a bath and washing machine in it. We wash our face and clean our teeth there.

 

Living-room.

It is a very big room. There are two pictures on the wall. There is a table, a sofa and an armchair in the middle of the room. There is a carpet on the floor. We watch TV in this room.

 

Bedroom.

It is a nice room. There is a big wardrobe, a mirror and a bed in it. You can see a carpet on the floor. We sleep in this room.

 

Kitchen.

This room is small. We can see a cupboard near the wall. There is a table and two chairs in the middle of the room. It is clean. We have breakfast, dinner and lunch in it.

 

8. Індивідуальні завдання

 

-The last step is TASKS. Little Mouse help me to give out the cards! Take your cards and fill in the letters. Complete the words.  Then match the words with the pictures.

-Give you 5 minutes on each tasks.

Card 2.

Встав букви в слова та прочитай їх:

A  ch…ir

A bo…kcase

A carp…t

A s…fa

A be…

A la…p

A tab…e

A TV-s…t

A mir…or

A wardr…be

 

Card 3.

З’єднай слово з відповідним малюнком:

Table

Bed

Wardrobe

Sofa

Chair

Chest of drawers

 

-Now check your tasks. Read the card 2. Translate the card 3.

 Card 4

Розглянь малюнки та знайди розбіжності між ними.

 

111. Заключна частина

1. Домашнє завдання

 

-That’s all! We climbed up to the top. I think you’ve done a lot today. I hope Little Mouse liked her house. Open your dairy. Write down your hometask. Your homework is to describe your favourite room.

 

2. Підсумок уроку

-What do you do at this lesson?

-Would you like to add anything?

 

3. Оцінювання

-Thank you very much! You are good pupils!

 

4.Прощання

Our lesson is over. Good bye!


 


 

doc
До підручника
Англійська мова (підручник для загальноосвітніх навчальних закладів) 4 клас (Павліченко О.М., Доценко І.В., Євчук О.В.)
Додано
5 квітня 2018
Переглядів
1399
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку