Тема. Дмитро Павличко. Основні відомості про поета, перекладача. Громадські мотиви лірики. Пісня «Два кольори».
Мета: ознайомити з основними відомостями про життя і творчість талановитого сучасника- поета шістдесятника, розкрити багатогранність його таланту; формувати навички аналізу поетичного твору; розвивати естетичний смак, відчуття краси поетичного слова; сприяти вихованню інтересу до творчої спадщини поета, почуття гордості до за талановитих сучасників, виховувати шанобливе ставлення до рідної матері.
Тип уроку: формування знань і вмінь учнів.
Обладнання: презентація, виставка творів Д.Павличка, роздатковий матеріал до кластерів, сенкенів.
Хід уроку
І Організація учнів до уроку.
ІІ Мотивація до навчання.
1. Бесіда.
-
- До творчості якого письменника ви намагалися доторкнутися розумом і серцем, готуючись до уроку? Слайд 1
-
Тож тема сьогоднішнього уроку «Дмитро Павличко. Основні відомості про поета, перекладача. Громадські мотиви лірики. Пісня «Два кольори».
-
- Що ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? Слайд 2
ІІІ Цілевизначення і планування.
- Ви повинні знати: життя і творчість талановитого поета-шістдесятника,
багатогранність таланту,
ідейно-художні особливості пісні“Два кольори”, яка стала народною.
Слайд 3
Уміти: розповідати про життя і творчістьД.Павличка,
аналізувати поезію “Два кольори”,
складати сенкени, кластери.
IV Актуалізація опорних знань.
Слайд 4
-
«Дмитро Павличко – це мислитель, достойний продовжувач Івана Франка, каменяр нової доби,»- стверджував Олесь Гончар. Чи погоджуєтеся ви з його думкою? (Відгукується на злободенні теми часу, відчуває пульс доби).
-
Чи помітили ви щось спільне в їхній долі, їхній письменницькій праці?
-
Він, як і Франко, талановитий перекладач. Доведіть.
Слайд 5( Досконало знав англійську, іспанську, італійську. Французьку, португальську та багато слов’янських мов).
-
Я вражена його талантом. А які факти біографії вас вразили?
-
Долю Дмитра Павличка можна назвати складною, а літературну спадщину – багатою. Пригадайте, які збірки вийшли з-під його пера?
Слайд 6 (21ст. – 13 збірок, Слайд 7 бо живе не маючи ні хвилини спокою).
V Вивчення за закріплення нового матеріалу.
1. Робота з підручником.
-
Ряд віршів Дмитра Павличка в тоталітарні часи вважалися справжнім викликом епохи. Звернімось до підручника, сторінка 250. До якої збірки вони входили? («Правда кличе»).
-
Який вірш цієї збірки був гнівним звинуваченням тоталітарної системи? («Коли помер кривавий Торквемадо»).
-
Кого мав на увазі письменник? (Сталіна).
2. Бесіда.
-
У цей час з’являються і такі поезії, у яких звучать громадські мотиви, що стали притчевими (повчальними) та відобразили проблеми нації, серед яких «О слово рідне, хто без тебе я», «Ти зрікся мови рідної». (Читає учень) Слайд 8
-
Сильний твір і незвичайна поезія – це інвектива. А що означає цей літературний термін? (Сатиричний твір, що висміює або гостро критикує реальну чи уявну особу, групу). Запишіть і запам’ятайте це поняття. (Т.Шевченко, «Кавказ»).
-
До кого звернена поезія, кого засуджує автор? (До тих, хто зрікся мови, хто цурається її).
-
Тож будьмо мудрими, не зрікаймося рідної мови, щоб нас не осудили, щоб над нами не сміялись.
3. Робота в парах (складання сенкенів).
-
А зараз хвилинка творчості. Складемо сенкен на основі почутого про Д.Павличка. Коментар до роботи перед вами. Працюємо в парах.
4. Перевірка робіт.
- Поділіться своїми творчими здобутками.
Слайд 9
5. Робота над поезією «Два кольори»
-
- Д.Павличко – автор відомих пісеннх текстів, серед яких … Слайд 10
-
Які почуття викликала у вас ця пісня?
-
З якою піснею і якого автора вона співзвучна? (А.Малишко «Пісня про рушник»). Слайд 11
-
Які образи матерів постають у цих піснях?
-
А зараз до тексту. (Читає учень).
-
За жанром – це ліричний вірш. На сторінці 252 повинні засвоїти особливості ліричного жанру, пісні. (Запис визначень у зошити).
-
Про які кольори йдеться в поезії?
-
А з чим у вас асоціюється червоний? (У мене, наприклад, із маминою душею, яка віддзеркалює теплом)
6. Складання кластерів.
-
Перед вами малюнок- кетяг калини. У кожну ягідку запишіть ці поняття. Ви маєте кластер – це один із видів творчої роботи, гроно, у якому об’єднано суть одного поняття. У даному випадку – символіка червоного кольору в пісні «Два кольори».
-
Ця пісня стала народною. Вона ніби візитна картка України. Як ви думаєте, чому? (Бо її співає народ, передається з покоління в покоління, бо близька до народу своєю мовою, символами, тим життям, яке знаходить відображення в пісні).
7. Слово вчителя.
…. Хоча б яку ти вибрав із доріг,
Хоча б якими ти пішов шляхами,
Та через терни горя й бід
Ти все ж повернешся до мами.
-
Як і ліричний герой цього вірша.
VI Рефлексивно-оцінювальний етап уроку.
Я
-
замислився …
-
зрозумів …
-
подумав …
-
зробив висновок …
Оцінювання.
Домашнє завдання. Сторінки 253-256, поезію «Два кольори» вивчити напам’ять.