Тема. Добір спільнокореневих слів, що належать до різної частини мови. Виразне читання вірша
Мета. Поглиблювати знання про спільнокореневі слова; розвивати вміння добирати споріднені
слова, визначати в них корінь; поглиблювати знання учнів про речення; виховувати любов
до Батьківщини, повагу до її символів.
Обладнання. Презентація, малюнки із зображеннями тварин
Тип уроку: комбінований
Українська мова
Тема. Добір спільнокореневих слів, що належать до різної частини мови. Виразне читання вірша
Мета. Поглиблювати знання про спільнокореневі слова; розвивати вміння добирати споріднені
слова, визначати в них корінь; поглиблювати знання учнів про речення; виховувати любов
до Батьківщини, повагу до її символів.
Обладнання. Презентація, малюнки із зображеннями тварин
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
ІІ. Перевірка домашнього завдання
— Яка відмінність у значенні слів лівого і правого стовпчиків?
— Назвіть корінь в кожній парі слів.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
У їн ще ий ай
Красивий, щедрий, рідний край
І мова наша — солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься … (Україна).
— Спишіть каліграфічно. Допишіть потрібне слово.
— Знайдіть у вірші слова, що означають назву дії.
— До перших трьох слів доберіть споріднені слова, які відповідають на питання що? Запишіть пари слів, визначте в них корінь. (Красивий — краса, щедрий — щедрість, рідний — рід).
ІV. Основна частина уроку
1. Робота з підручником. Вправа 66, с. 31.
— До поданих слів — назв предметів доберіть споріднені слова — назви дій та назви ознак.
— З яким словом — назвою предмета можна сполучити слова третього стовпчика?
— Пригадайте, що ви знаєте про розповідні, питальні і спонукальні речення?
2. Самостійна робота. Виконання вправи 67, с. 32.
— До слова погойдувати доберіть з лічилки спільнокореневі слова. Запишіть їх, визначте корінь.
(Перевірка виконаного).
3. Робота з віршем. Вправа 68, с. 32.
— Прочитайте вірш мовчки. Хто його автор?
— Підготуйтеся до виразного читання.200
— З чого видно, що тополі тяжко жилося в чужому краї? Куди вона хотіла повернутися?
— Тополя здавна була одним із символів України. Про неї складено багато народних пісень і легенд.
— Знайдіть і виразно прочитайте питальні і спонукальні речення у вірші.
— Знайдіть і прочитайте пестливі назви предметів.
— До виділених слів доберіть і запишіть спільнокореневі.
4. Фізкультхвилинка.
5. Гра «Знайдіть малят».
Учитель виставляє картки з зображеннями тварин.
Діти повинні записати речення за зразком.
У лисиці — лисеня.
У слона — …
У ворони — …
У кита — …
— Визначте корінь у словах.
6. Виконання вправи 69. Самостійна робота з подальшою взаємоперевіркою.
7. Робота в парах. Вправа 70, с. 33.
— Вивчіть вірш напам’ять. Розкажіть його сусідові по парті.
— Правильно запишіть слово, в якому пропущено букву. Доберіть до нього спільнокореневі слова.
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання. Вправа 71, с. 33. (Пояснення виконання)