Мета:створити умови для формувати уявлення учнів про добро і зло, створитиуявлення про морально- етичний зміст їхніх стосунків із навколишнім світом; формувати почуття чуйності і доброзичливості;розвивати почуття відповідальності за свої вчинки; викликати бажання боротися проти зла
1
Смолінського навчально- виховного об’єднання
«Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів- гімназія-
позашкільний навчальний заклад».
Урок доброти
« Щоб не згинути у морі зла,
спішіть добро творити,
дітвора!»
Підготувала вчитель
Діхтяренко Л.В.
Тема. Щоб не згинути у морі зла, спішіть добро творити, дітвора.
Мета: створити умови для формувати уявлення учнів про добро і зло, створити уявлення про морально- етичний зміст їхніх стосунків із навколишнім світом; формувати почуття чуйності і доброзичливості;розвивати почуття відповідальності за свої вчинки; викликати бажання боротися проти зла.
Обладнання: ілюстрації, гра «Живе слово», гра «Розсипанка», аркуші паперу, маркери, «Квітка доброти»,Інтернет-ресурси( відео ролик «Твори добро», пісня про добро).
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1.Розминка.
Здрастуй, золоте!
Я всміхаюся квіточці!
Хай вона росте.
Я всміхаюсь дощику.
Лийся, мов з відра.
Друзям усміхаємось.
Зичим їм добра.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Перегляд відеоролику «Твори добро».
-Як ви гадаєте, про що буде йти мова на сьогоднішньому уроці?
-Чому так вирішили?
-Які добрі вчинки помітили, переглядаючи цей ролик?
ІІI. Повідомлення теми і завдань уроку.
ІV. Робота над темою уроку.
1)Гра «Живе слово» ( із літер скласти слово «добро»).
2) Учні читають вірші.
1.Все - із доброго чи злого-
Починається з малого:
Листя виросте з листочка,
З нитки витчкться сорочка,
Хліб- з маленької зернини,
Дощ – із чистої краплини.
Усміхнемось всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям!
2. І тоді обов’язково-
День для нас привітним буде!
День турботою почнеться,
Все довкола усміхнеться!
Проганяй мерщій дрімоту
І рукам давай роботу,
І роби невтомно, вміло,
Хоч мале, та добре діло!
3.Навчаймося добра, як вчаться мови діти,
Щоб потім все життя його творить святе.
Плекайте крізь роки троянди ніжні й жито,
Тримайте у руках, як сонце золоте.
Даруймо для людей погожі дні весняні,
Щоб щедрим садом вік святився небокрай,
Щоби беріз пісні лунали до нестями
І повнився добром наш дім і рідний край.
3) Проблемне питання.
- Що таке добро?
- Чи може людина доторкнутися до добра? Чи можна його скуштувати, понюхати?
ДОБРО- це духовна категорія, її не можна торкнутися, понюхати, посмакувати. Добро можна тільки відчути: це ласкаве, добре, ніжне ставлення, це готовність допомогти в скрутну хвилину, це любов до оточуючого світу. Це те, що заставляє нас радіти, любити, співчувати.
Ще з давніх часів доброта і милосердя були в традиціях нашого народу. Природним
вважалося допомогти знедоленому, нещасному, поділитися шматком хліба, дати притулок обездоленому, захистити старість, немічність, скривдженого.
Добро виховується в наших душах і серцях старанням і бажанням його творити. Якщо людина добра, то з нею хочеться говорити, сміятися, частіше спілкуватися, її всі люблять. А злі люди, навпаки, частіше насуплені, невдоволені, їх ніхто не любить, з ними нікому не цікаво.
Добрий – той, хто робить людям добро, чуйно до них ставиться.
Милосердний – той, хто в будь-яку хвилину готовий надати допомогу.
Привітний – той, хто виявляє доброзичливість, привітність
4) Робота в групах. Асоціативний кущ.
- Встановіть асоціацію до слова «добро».
5) Гра «Знайди пару» .
Співчуття чуйність
Милосердя порядність
грубість Добро вимогливість
щирість брехливість
ввічливість чесність
6) Слухання казки «Добро і зло».
« Одного разу Добро завітало в гості до Зла. Зло почало пригощати Добро чаєм, але в кухлик замість цукру поклало сіль. Добро спробувало, але нічого не сказало Злу.
Тільки подякувало за гостину. А коли Добро йшло від Зла, воно сказало: «Щось цукор у вас не солодкий. Візьміть гроші, купіть собі цукерок до чаю». Зло скривилось, але робити нічого, довелось взяти гроші. Так Добро віддячило Злу добром за зло.»
- Зло є причиною війн, голоду, знущань, зради, обману. Зла людина своїми словами і вчинками може завдавати іншим великої шкоди. Але добро завжди сильніше, ніж зло. Люди цінують і довго пам’ятають добрих людей, допомагають у тяжку хвилину, а від злих намагаються триматися подалі. Злі люди завжди одинокі.
7) Робота в групах. Гра «Розсипанка”.
- Зі слів утворіть прислів’я, поясніть їх зміст.
А) «Хто людям добра бажає, той і собі має».
Б) «Не плюй у криницю, знадобиться води напиться».
В) « Не роби іншому того, чого собі не бажаєш».
Г) « У лиху годину пізнаєш вірну людину».
Д) « Гостре словечко коле сердечко».
Е) « Все добре пам’ятай, а зла уникай”.
8) Бесіда за ілюстраціями.
9) Гра «Впіймай добру справу»
Умови гри. Якщо я називаю добру справу ,ви плескаєте в долоні, а якщо ні, то нічого не робите.
10) Учні читають вірші.
1. Добрим бути просто чи не просто?
Не залежить доброта від зросту!
Як людей полюбиш, пошануєш,
Силу для добра й душі відчуєш.
2. Не забудь ні старця, ні дитину,
Поділись останнім сухарем,
Не носи в душі своїй провину
Тільки раз на світі ми живем.
3.Доброта з роками не старіє,
Доброта від холоду зігріє,
І якщо вона, як сонце світить,
То радіють і дорослі й діти.
4.Зло нічого не дає, крім зла,
Вмій прощати, як прощає мати.
Мудрість завжди доброю була,
За добро добро спіши віддати.
V. Підсумок уроку.
1) Створення «Квітки доброти». Робота в парах. (Звучить запис пісні про добро)
- Потрібно записати на пелюстках вчинки, які потрібно робити, щоб у нашому класі завжди панувало добро. ( Пелюстки із записами прикріплюємо на дошку).
2) Бесіда
-Що вдалось? Що було важким?
-Який висновок для себе зробили?