Урок-дослідження вода в нашому житті. Де живе вода. Досліджуємо стани води.

Про матеріал
Розробка уроку ознайомить вас з властивостями води та трьома станами води в процесі дослідницької діяльності;розвиває активне пізнавальне ставлення до природи;вчить формувати гіпотези;сприяти створенню теоретичної бази для інтелектуального розвитку учнів. Виховувує спостережливість,уважність,толерантність,бережне ставлення до природи,охайність та старанність,цікавість до навчання та допитливість
Перегляд файлу

Тема: Урок-дослідження вода в нашому житті. Де живе вода. Досліджуємо стани води.

Мета:  -Формувати в учнів предметні компетентності:

-природознавчу – ознаомити властивостями води та трьома станами води в процесі дослідницької діяльності;розвивати активне пізнавальне ставлення до природи;вчити формувати гіпотези;сприяти створенню теоретичної бази для інтелектуального розвитку учнів.

- мовну та мовленнєву – збагачувати словниковий запас учнів.

Ключові компетентності: вміння висловлювати власну думку;долучатися до роботи відразу після вказівки вчителя; діяти згідно прийнятими правилами поведінки; вміння спостерігати,робити узагальнення за результатами дослідів,спостережень;співпрацювати в групі;оцінювати власну діяльність на уроці.

-Розвивати зорову пам ять ,мислення, аналітичні вміння,кмітливість.

-Виховувати спостережливість,уважність,толерантність,бережне ставлення до природи,охайність та старанність,цікавість до навчання та допитливість

Очікувані результати:

-знаннєва лінія:учні зможуть знаходити воду в довкіллі.пояснювати властивості води,досліди,які проводять,робити висновки.

-Діяльнісна лінія:оберуть найбіль цікавий для себе вид дослідницької діяльності на уроці,навчаться проводити досліди з водою,шляхом досліджень.власних спостережень.практичного застосування власного досвіду.

- Ціннісна лінія: розширять своє уявлення про природу,зрозуміють значення води для живої природи.усвідомлять важливість економного використання води в природі.

Обладнання:прозорі склянки,вода в пляшках,шматочки льоду,коктельні трубочки,молоко,фарби,цеглинки LEGO,мультемедійна презентація,колаж.

Тип уроку: комбінований.Урок –дослідження.

Вид уроку: Інтегрований: природнича освітня галузь,соціальна і

здоров збережувальна освітня галузь.громадянська освітня галузь,технологічна освітня галузь.

 

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

  1. Створення позитивного настрою. Ранкове коло.

 Я всміхаюсь сонечку:
Здрастуй, золоте.
Я всміхаюсь квіточці:
Хай вона росте.
Я всміхаюсь дощику:
Лийся, мов з відра.
Друзям усміхаюся:
Зичу їм добра

 Пора року:зима.

Дата:

День: вівторок.

Яка температура повітря?

Чи є сьогодні опади, а вітер?

На небі сонце сяє,

Хмаринки мерехтять.

Дзвінок у клас скликає

Цікавинки пізнать.

Сьогодні разом з нами

Краплинки –мандрівниці

У подорож –дослідження.

 Разом полетять

-Давайте разом  з наших краплинок утворимо струмочок.

Як ви вже здогадалися сьогодні ми дізнаємося багато цікавого про воду.

ІІ.  Мотивація навчальної діяльності.

Вправа «Очікування» (звучить валь дощу)

-дітки ,а що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку .До нас у клас завітали краплинки- мандрівниці,покажіть їх один одному,вони всі різні,і будуть нам допомагати протягом уроку.

 

 

 

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

 Загадка.

  •             Можливо, ви вже здогадалися, про що ми сьогодні говоритимемо?

Щоб упевнитися у своїх передбаченнях, відгадайте загадку:

Відома всім вам рідина.
Усі її вживають.
Буває хмаркою вона,
Сніжинкою буває.
Бува як скло, бува тверда,
Звичайно, підкажіть-но, це 

Повідомлення теми.

Вода є справжнісіньким скарбом. Її називають колискою життя на Землі, бо саме у воді зародилися перші живі організми. А ще з нею можуть відбуватися різноманітні чарівні перетворення. І сьогодні ми в цьому переконаємося.

 

Як ви вже зрозуміли, у нас сьогодні буде незвичайний урок. Ми з вами, разом з  краплинками-мандрівницями перетворимося на справжніх дослідників, а наш клас перетвориться на наукову лабораторію .Діти ,а ви бували коли –небудь у лабораторії.А що такет на вашу думку лабораторія?

Словник:Лабораторія –це місце,де проводяться спостереження,досліди, ескперементи.

Я хочу запросити вас в лабораторію,де кожен із вас буде дослідником. Сьогодні на уроці ми будемо досліджувати воду.

 

Вправа «Ассоціативний кущ»

Які асоціації виникають у вас коли ви чуєте слово Вода(джерело,річка,озеро ,море,океан,лід,хмара,пара,колодязь)

ІV. Вивчення нового матеріалу.

2. Розповідь вчителя з елементами бесіди.

Вода є скрізь . Вона є  в океанах, морях, річках, озерах, ставках, струмках, а також є в льодовиках, під землею, наприклад , в колодязі і навіть у повітрі. А ще вода є в рослинах, тваринах і в людині. Їхні  тіла значною мірою складаються з води. Без води все живе загине.

  •          Діти, як ви гадаєте чи багато води на Землі? (показує глобус). Усі ці блакитні плями – вода. Недарма нашу землю називають блакитною планетою.  Як вважаєте, чи скрізь вода однакова? (В природі вода може бути солоною і прісною ). Більша частина земної води -  це солоні моря і океани.
  •          Хто живе у солоні воді? ( У солоній воді живуть риби, ростуть водорості). Однак люди не можуть її пити, готувати на ній їжу, чи використовувати в господарстві.
  •          Яку ж тоді воду люди п’ю та використовують у господарстві?А як ви розумієте слово «прісна»? (Це вода без смаку, без запаху) .

Нам для життя потрібна прісна вода. А її на планеті значно менше.

  •          Тому, що потрібно робити? (Берегти воду). Діти, навіть якщо вода крапає з крана по краплинці, то за місяць її витікає аж 400 літрів: це дуже багато. Уявіть, невеличке містечко, мешканці якого не закручують добре крани, за цей час зливають у каналізацію цілісіньке озеро! Тому й кажуть: «Закривай міцніше кран, щоб не витік океан!»

 

Фізхвилинка

 

А зараз я запрошую вас у чарівну лабораторію де ми будемо досліджувати які ж властивості має вода.

 

3. Досліджуємо властивості води. 

У кожного із вас є пляшка з водою. Обережно відкрийте її.

Дослід 1. Понюхайте воду. Чи має вода запах? (вода не має запаху ).

Дослід 2.Спробуйте її на смак через трубочку. Які висновки ви можете зробити?(вода не має смаку)

Дослід 3. Перелийте акуратно  чисту воду з пляшки у склянку.

Чи ллється вода?Чому? (томущо вона рідка) .

Оскільки вона рідка і може текти її називають рідиною. Вода текуча і займає форму посудини,у яку її наливають.

Дослід 4. Опустіть  цеглинку  у склянку з водою. Що ви бачите?(вода прозора)

Дослід 5. Додайте у пляшку з водою шматочок  цукру. Закрийте пляшку. Розмішайте воду. Що сталося?(цукор розчинився,вода стала солодкою)

 

Отже, який висновок ми можемо зробити ?

C:\Users\Сергей\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\1-104-638.jpg

4.Досліджуємо стан води.

Вода –це хімічна речовина.у природі вона існує в трьох станах.

Твердому –у вигляді льоду.

Рідкому.

Газоподібному –водяна пара.

Вода буває :

 

D:\Плужник\УРОК ВОДА\voda_led_par.jpg

  1. Гра з цеглинками

Я називаю стан води,діти показуть цеглинку за кольором.

Рідкий стан блакитна-дощ,струмок,озеро,океан.

Твердий стан  зелена –лід,сніжинка,град.

Газоподібний стан жовта – пар,туман,хмари.

  •          5. Куб Блума (критичне мислення)

За допомогою чарівного кубика  ми закріпимо,що ви дізналися про воду.

VІ. Підсумок уроку.

6.Діти ,скажіть ,збулися ваші очікування від нашого уроку. Якщо збулися візміть свою краплинку яка була поруч протягом уроку і зробіть їй комплимент.

(краплинко,ти красива;дякуємо тобі ,краплинка;ти даруєш нам чудовий настрій;Дякуємо тобі за воду)

Від ваших комплементів з явилася чарівна веселка,сонечко і хмаринка. Вони запрошують нашу краплинку до дощового балу. Давайте відправимо нашу краплинку у гості до хмарки,веселки і сонечка.

Дітки,подивіться краплинка дякує вам за урок і дарує вам свій комплимент.

Закінчився наш урок.Піднялись ще на один крок.

Стали ми мудріше.Про водичку взнали  більше.

Що може різною ставати.Й людям всім  допомагати.

Дуже нам вона потрібна.

Тож давайте берегти,адже всі у  світі знають.

Що без чмстої води – ні туди і ні сюди

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
26 жовтня 2025
Переглядів
135
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку