Урок-екскурсія у 7 класі на тему: "Різноманітність молюсків. Значення молюсків."

Про матеріал
узагальнити і поглибити знання учнів про різноманітність молюсків; навчити спостерігати за природою; виховувати бажання оберігати все живе.
Перегляд файлу

Урок – екскурсія у 7 класі

Тема: Різноманітність молюсків. Значення молюсків.

Мета: узагальнити і поглибити знання учнів про різноманітність; навчити спостерігати за природою; виховувати бажання оберігати все живе.

Тип уроку: засвоєння знань.

Обладнання: черепашка рапана, беззубка, мідії, устриць, дрейсени морського гребінця, вироби та прикраси з молюсків, річкові перли, ґудзики, малюнки.

Хід уроку

І. Ознайомлення з новим матеріалом.

Вступне слово вчителя

Добрий день, любі діти, учителі та гості. Сьогодні ми проведемо екскурсію, але це буде незвичайна екскурсія. Ми проведемо її по незвичайній крамниці. Познайомимося з різноманітністю та використанням молюсків.

Спочатку ми запрошуємо всіх у продуктовий відділ магазину.

Учень – продавець.

Основними промисловими молюсками є устриці, мідії, гребінці. Мідії зустрічаються в усіх морях Північної півкулі. Багато мідій живе в Чорному морі, де їх і добувають. Їх споживають свіжими, смаженими в олії,сушеними. Мідії також маринують та консервують.

Мідії – найбільш поширений морський двостулковий молюск (фото). Чорноморська мідія важить всього-навсього 30 гр., та варто сказати, що в Голландії на кожного мешканця в рік припадає майже 10 кг м’яса мідій.

Учень – продавець.

Дійсно, це мідія (показує черепашку мідії). Мабуть, та, що піймав ірландський робінзон  Уілтон. Було це в 1235 році. Французький корабель, на якому плив Уілтон, потрапив у катастрофу. Запасів не було. Уілтон залишився на березі сам. Він сплів з морських водоростей сітку, закріпив її на дні за допомогою гілок. Думав піймати рибу, а піймав молюсків. Ранком всю сітку обліпили черепашки мідій. З голоду Уілтон скуштував їхнього м’яса. Французи й сьогодні розводять мідій у такий спосіб, який запропонував  ірланський  «робінзон».

Учень – продавець.

Біля берегів Європи живе 2 види устриць: європейська і португальська (фото). У європейської устриці є одна цікава особливість: протягом року вона один раз (в північних водах) або 2-3 рази(біля берегів Франції) змінює свою стать. Дозрівши до розмноження, вона спочатку функціонує як самиця, через деякий час – як самець, потім знову як самиця і, якщо умови дозволяють, то ще раз як самець.

Будучи самицею, вона продукує 600 – 3 млн. яєць. Два тижні вони залишаються у неї під мантією, а потім у вигляді личинок покидають матір і 10-14 днів ведуть планктонний спосіб життя. Потім личинки опускаються на дно (шукають чисте каміння або пусті черепашки) і осідають. Прикріплюються біс усними нитками, а пізніше цементуючими виділеннями черепашки. Личинка стає дорослою устрицею. Тепер вона нерухома. Через 2-3 роки виростає до товарних розмірів: ширина черепашки – 7-9 см. Живе не менше 30 років. У Франції є завод з відгодовування устриць в м. Марена.

Учень – продавець.

Відомо, що молюски є кормом для багатьох риб: морських їжаків, морських зірок, водяних комах, птахів. Досліди показали, що молюски – чудовий білково-вітамінний корм для худоби і птиці. У м’ясі двостулкових молюсків є вітаміни С, В, А, D3. Вітаміну D3  в молюсках у тисячу разів більше, ніж у хребетних та рослинах. У Херсонській області збудовано завод для переробки  молюсків на кормове борошно й мінеральну крупу.

Учень – продавець.

Не поспішайте переходити в інший відділ магазину. У нас є ще один їстівний молюск – морський гребінець (фото). У Японії за рік вирощують 150 тис. Тон морського гребінця. Розводять його на Далекому Сході, Сахаліні. Маленька, але товста черепашка робить гребінець мало рухливим. Верхня черепашка гребінця має радіальні випуклі валики. Численні щупальця мантії надзвичайно чутливі до сторонніх предметів. Коли гребінець спокійно лежить, мантія розміщена на краях напів відкритої черепашки. Рухається морський гребінець стрибками – ляскаючи стулками черепашки. Зустрічається в Баренцовому і Чорному морях.

Учень – продавець.

Як не дивно, споживають у їжу й виноградних слимаків (фото).

Вчитель.

А зараз на нас чекають інші відділи магазину.

Учень – продавець. Я запрошує вас до ювелірного відділу. Безперечно, вам сподобається це намисто. Воно з перлів ( намисто з річкового перлу).

Ці прикраси були прикрасою для жінок та чоловіків на Сході (І ст.. до н.е.) . ось такі коштовності творять під черепашками двостулкових і деякі черевоногі молюски.

Учень – продавець. Якщо будь-яке стороннє тіло ( піщинка, дрібний організм) випадково потрапляє між мантією і черепашкою , воно оточується шарами перламутру і рогової речовини, які чергуються.

Так виникає перлина, яка зазвичай має сірий колір, часто непоказна. Здебільшого вони мають неправильну форму, а майстри надають їм форми і виготовляють різні прикраси.

Учень – продавець. З давніх-давен існує професія ловців перлів. Вони пірнають і дістають з морського дна черепашки, в яких трапляються перли великих розмірів. Лов перлів триває 3 місяці, і роблять це дорослі чоловіки. Пірнати їм доводиться до 50 раз на день на глибину до 45 метрів і залишатись під водою до 3-5 хв.

Хочеться згадати історію гігантської перлини неправильної форми, виставленої на вітрині ювелірної крамниці м. Нью-Йорк. За розміром вона була з людську голову та й формою нагадувала голову мусульманина в чалмі. Вага її 6 кг.350г., довжина – 23 см., товщина 14 см. , висота – 15 см.

Історія цього перла така: син одного вождя племені на Філіпінських островах плавав і пірнав разом з усіма іншими ловцями перлів. Та тільки під вечір помітили, що серед них відсутній син вождя. Багато разів пірнали в море, знайшли його мертвим на дні. Рука хлопця була щільно стиснута стулками великої черепашки. Спільними зусиллями тіло і черепашку тридакни підняли на берег. Черепашка, як капкан, вагою в 160 кг. Утримувала руку хлопця. Тридакну розкрили. У ній знайшли гігантську перлину чудернацької форми. Справжні перли дуже дорогі. Тепер користуються штучно вирощеними перлами.

Учень – продавець. Варто згадати ще одного молюска – каурі ( малюнок ). Увага до нього особлива – фінансова. Каурі – черевоногий молюск, живе в тропічних водах Індійського і Тихого океанів у зоні коралових рифів. Розміри черепашки – 2 см. завширшки і заввишки, 2 см. – завдовжки. Каурі із родини Фарфорових молюсків. Зверху вся черепашка її вкрита мантією. Та лише доторкнись – і мантія стягується. У наші дні черепашки цінуються як прикраси.

Вчитель.

А зараз перейдімо до господарського відділи магазину.

Учень – продаdець.У цьому відділі ви дізнаєтесь про господарські товари, виготовлені з молюсків: всім відоме скло для вікон, різні фарби, покриття дахів. Ви чули коли-небудь про перламутрові дахи? В одному селі на Сахаліні десятки будинків вкриті великими – з чайне блюдце – черепашками морського гребінця. Незвичайні дахи переливаються на сонці ніжними рожевими, блакитними, фіолетовими кольорами. Такі дахи десятки років не потребують ремонту і витримують всі негоди сахалінського клімату.

Та якщо ви зробите дах з черепашок морського гребінця, то вам, напевно, захочеться засклити вікна незвичайним склом і вікна. Тут теж знадобляться молюски. Для цього широко застосовують як будівельний матеріал черепашки молюска плакуна (фото). Цей двостулковий молюск поширений у водах від Аравійського моря і далі на схід до берегів Китаю й Філіппін. Дорослі форми досягають 13, 5 см у діаметрі. Стулки їх такі прозорі, що пропускають світло. Використовують також стулки перлових скойок, що водяться в тропічній частині Індійського океану.

Учень – продавець.У відділі господарських товарів виставлені різні фарби. Цінний барвник – пурпур  - добувають з молюска Середземного моря – мурекса (фото). Цей молюск – хижак, належить до родини Мурицид,  на черепашці якого є безліч довгих і гострих колючок та голок, що стирчать в усі боки. Цей молюск виділяє слиз для захисту свого ніжного тіла від пошкоджень. Майже білий у воді. Слиз стає на світлі жовтим, потім зеленкуватим, нарешті, пурпурним. Ось так міняється секрет залоз молюска на сонці.

Вчитель.

Пропонуємо вам перейти до галантерейного відділи магазину.

Учень – продавець.Пам’ятайте, що ви завжди можете знайти на своєму одязі вироби з молюсків. Які саме? Звичайні білосніжні ґудзики на наших сорочках. Вони переливаються то зеленим, то рожевим кольорами. Переливчасте забарвлення перламутрового шару виграє різнобарв’ям веселки. Щоправда тепер ґудзики виготовляють із пластмаси, але раніше траплялися і перламутрові.

Учень – продавець.А якби ви зайшли в галантерейний відділ у Венеції, там би вам запропонували панчохи, рукавички, що виготовляють з шовковистого волокна. Неможливо повірити, що добувають його з молюсків. Саме з двостулкових молюсків, які виділяють особливу речовину – бісус. Міцні шовковисті нитки довжиною до 30 см. утворює молюск пінна, який живе в Середземному морі й Атлантичному океані. Із бісусних ниток пінни ще в глибокій давнині люди навчилися виготовляти особливу дорогоцінну тканину – вісон – морський шовк.

Фарба виготовлена з молюсків не тьмяніє. Пурпуром фарбували тканину для римських імператорів, із нього виготовляли високоякісні рум’яна і чорнило. Для нас це дуже дорого. Для того щоб одержати грам пурпуру треба взяти 10 000 молюсків.

У наші часи пурпур замінили більш дешевим аніліновими фарбами. Що створені за допомогою сучасної хімії.

Повторення вивченого матеріалу

Ось ми на нашій екскурсії ознайомилися з незвичним застосуванням вивчених молюсків. А зараз я вам пропоную ще одну подорож.

Як по морю глибокому, океану широкому, плив білий – білий кораблик. Не віз він товарів в країни заморські, не перевозив людей в міста чужоземні. Був той кораблик науковий, випитував таємниці у моря – океану. Летів по хвилях чайкою білокрилою, але раптом начебто на підводну скелю налетів – і ні з місця. Машини ревуть, гвинти піну женуть, а кораблику ходу немає.

Вибіг на палубу капітан: що трапилося?!

Дивиться а із пучини морської вилізає чудовисько: космате, волосате, в бороді водорості заплуталися, очиська що ті миски, а на маківці – корона з морських зірок і черепашок – перлівниць. Вчепилося чудовисько лапищами за корабельний ніс і не відпускає.

-  Я пучини повелитель, грізний цар солоних вод. Хочете чи не хочете тільки дальше не попливете.

-  Як це вас зрозуміти, ваша морська величносте? За що така немилість? – крикнув в рупор капітан.

А чудовисько відповідає: - Та сумно мені сьогодні. У вас людей, і телевізор, кіно, а у мене – які розваги? Ось пограюсь з вашим корабликом, та й втоплю, і на душі повеселішає. В моїй підводній колекції такого кораблика немає.

-  Які ж це розваги, морська величність, кораблі топити! Давай краще пограємо в надзвичайно цікаву гру «Морський бій». Ти будеш влучно «стріляти» запитаннями, а команди мого корабля будуть відбиватися правильними відповідями. Домовилися?

-  Домовилися! А для того, щоб ви ваша величність, влучно «стріляли» нагадаю тему нашого уроку: « Різноманітність молюсків ».

Розв’яжіть задачі:

  1.                   Двостулкові молюски перлівниці пересуваються дуже повільно: 20-30 см./год. Визначте, скільки часу потрібно перлівниці, щоб подолати шлях у 5 км?
  2.                   Мідії активні фільтратори. Вони очищають воду від одноклітинних водоростей, бактерій, одноклітинних тварин, живлячись ними. При температурі 20 0С одна мідія може профільтрувати 3,5л  води за годину. Підраховано, що мідії, які мешкають на дні, очищують 280 л води за годину. Визначте скільки води може очистити одна мідія протягом місяця?

Вікторина «Чи знаєте ви?»

  1.                   У країнах Центральної  Європи цих молюсків цінують, як делікатес. У Південній та Західній Європі вони звичайна їжа населення й використовуються у великій кількості. Як вони називаються?                                                                Мідії
  2.                   Черепашки цих молюсків у Європі були відомі під назвою порцелетта, порцеланна, пор селен і інше. Так же називається в ци[ країнах і фарфор. А як називається молюск, який дав ім’я фарфору?                                                                            Перлівниця
  3.                   Цей морський равлик подарував людству цінну фарбу -  королівський пурпур, яким фарбували тканини в червоний і фіолетовий кольори. Що це за молюск?

                                                                             Морський гребінець

  1.                   Із секрету цього молюска в давнину виготовляли цінну тканину – вісон. Пофарбовані в пурпур із вісону шили одяг для римських патрицій. Як називається цей секрет молюска і сама залоза, що його виробляє?                             Пінна
  2.                   Молюски шкідники рослин.                             Голий слизень
  3.                   Стародавні індійці вважали, що це «самий коштовний продукт моря» який утворюється в черепашці коли в неї потрапляє чужорідне тіло. Що це за «продукт»?                        Перли
  4.                   Цього молюска їли ще наші предки. Доказом цього – пусті черепашки цих молюсків, які вчені знаходять на місці стоянок наших пращурів. Як він називається?                       Мідія
  5.                   Коричневу рідину цього молюска, яку він викидає з чорнильного мішка при небезпеці, використовують при виробництві відомої фарби – сепії. Як називається цей молюск?                                                                  Каракатиця

 

Термінологічний диктант

  1.                   У більшості молюсків зовні тіло вкрите…….черепашкою
  2.                   Тулуб оточений складкою шкіри ………….мантією
  3.                   Серце поділене на такі камери………передсердя і шлуночок
  4.                   Проміжок між мантією і тулубом……мантійна порожнина
  5.                   Тіло складається з відділів………голова, тулуб і нога
  6.                   Кров насичена вуглекислим газом…………..венозна
  7.                   Пластинка на язику, що має зубчики…….тертка
  8.                   Проміжок між органами заповнені…………..паренхіма
  9.                   Скелетний утвір, що захищає тіло молюска та слугує місцем прикріплення м’язів………………..черепашка
  10.               Особливий орган, що слугує для реактивного руху ……….лійка

 

Домашнє завдання.

  • Дібрати з природничих довідників нову інформацію за темою уроку.
  • Намалювати карту «Життя молюсків»
docx
До підручника
Біологія 7 клас (Довгаль І.В., Ягенська Г. В., Жолос О. В., Ходосовцев О. Є., Костіков І. Ю., Волгін С. О., Додь В. В., Сиволоб А. В., Скрипник Н.В., Толстанова Г. М.)
Додано
1 лютого
Переглядів
216
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку