Урок "Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції"

Про матеріал

Ця розробка допоможе у підготовці до уроку, на якому учні ознайомляться з фізчними та хімічними явищами ; навчаться розрізняти їх за певними ознаками та розкриють значення хімічних реакцій у житті людини.

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

„Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції.

 

 

 

 

 

 

   Тема. Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції.

    Мета: сформувати поняття про фізичні та хімічні явища, їх відмінності;

                  розглянути зовнішні ефекти, що супроводжують хімічні реакції;

                    визначити умови та причини перебігу хімічних реакцій; розкрити

                  значення хімічних реакцій у житті людини.

   Обладнання штатив з пробірками, спиртівка, порцелянова чашка,

    та матеріали:  хімічний  стакан, скляна пластинка, щипці; парафінова

                                свічка, мідний дріт,  розчин хлоридної кислоти, купрум (II)

                              сульфату, натрій гідроксиду, фенолфталеїн, порошок

                             магнію.

Базові поняття речовина, фізичні та хімічні явища, ознаки хімічної

  та терміни:      реакції, умови виникнення та перебігу реакцій, фізичні

                                 та хімічні властивості.

                                     

 Тип уроку: вивчення нового матеріалу     

Форми роботи: розповідь, лабораторні досліди.

 

Хід уроку

 

I.Організаційний етап

 

II. Мотивація навчальної діяльності

 

    Проводиться бесіда

    - Що вивчає хімія?

( Хімія вивчає склад властивості й перетворення речовин, а також явища , що супроводжують ці перетворення)

 

Слайд 1.

 

   Але в навколишньому світі постійно відбуваються якісь процеси або зміни ( їх ще називають явища ). Залежно від того, до якої сфери життя належать явища, їх можна поділити на групи.

   На які групи? Наведіть приклади.

Слайд 2.

 

 

   Ми з вами будемо розглядати фізичні та хімічні явища. У хімічних явищах виявляються хімічні властивості речовин – їх здатність змінюватись під впливом різних умов і реагувати з іншими речовинами. Вивчення хімічних властивостей речовин -  одне із завдань хімії.                                          

 

III. Вивчення нового матеріалу                                                     

     Отже, тема сьогоднішнього уроку – фізичні та хімічні явища.

 

Слайд 3.

 

( Учні записують тему уроку і формулюють питання , які треба вияснити .)

 

Слайд 4.

 

   Учням роздаються таблиці, в яких вони будуть записувати свої спостереження і висновки після проведених дослідів.

 

п/п

Досліди

Спостереження

Висновки

1

Плавлення парафіну

 

 

2

Згинання мідного дроту

 

 

3

Подрібнення паперу

 

 

4

Горіння свічки

 

 

5

Спалення паперу

 

 

6

Взаємодія магнію з хлоридною кислотою

 

 

7

Взаємодія купрум сульфату з натрій гідроксидом

 

 

8

Додавання до розчину натрій гідроксиду розчину хлоридної кислоти_____

 

 

Демонстрація 1.   Згинання мідного дроту.

      Візьмемо шматок мідного дроту і виготовимо з нього спіраль.

   -Яка зміна відбулась з мідною дротинкою?

   -Чи змінилась речовина мідь, з якої утворена мідна дротина?

     (Діти роблять висновки.)

Демонстрація 2. Подрібнення паперу.

     Візьмемо шматок паперу і подрібнимо його на менші шматочки.

  -Які зміни відбулися з папером?

  -Чи змінилася речовина целюлоза. З якої складається папір?

Демонстрація 3.  Плавлення парафіну

     Від парафінової свічки відріжемо невеликий шматочок. Парафін кладемо в порцелянову чашку і нагріваємо. Після розплавлення виливаємо рідкий парафін у склянку з водою.

   -Які зміни відбулися з парафіном?

   -Чи відбулося утворення нової речовини?

   Всі ці явища називають фізичними. Під час цих процесів змінюється форма предметів або агрегатний стан речовини, але не змінюється її склад. Внаслідок перебігу фізичних явищ молекули речовини не змінюються , отже не змінюються і властивості речовин.

Демонстрація 4. Спалення паперу

    Беремо шматок паперу і спалюємо його у порцеляновій чашці.

    -Які зміни відбулися з папером?

    -Чи відбулося утворення нової речовини?

Демонстрація 5. Горіння свічки.

   Запалюємо парафінову свічку. Над полум’ям потримаємо скляну пластинку, на якій буде конденсуватися водяна пара. Пояснюємо, що газ, який утворюється, є вуглекислим.

   -Які зміни відбуваються з парафіном ?

   -Чи відбулося утворення нових речовин?

    Ці явища відносять до хімічних. У процесі їх перебігу частинки однієї речовини перетворюються на частинки іншої речовини, з однієї речовини утворюється інша речовина з іншими властивостями.

   Учні записують визначення, які явища називають фізичними, а які хімічними.

Слайд  5.

 

 

 

Слайд 6. 

  • Наведіть приклади явищ , які ви спостерігаєте в повсякденному житті.

    Часто замість слів « хімічне явище» кажуть хімічний процес або хімічна реакція.

Іноді фізичні та хімічні явища відбуваються одночасно. Як же їх розрізнити ? Оскільки в процесі хімічної реакції утворюються нові речовини з новими властивостями, то про перебіг реакції можна судити за зміною фізичних властивостей речовини, які вступають в реакцію.

  • За якими ознаками можна судити про протікання хімічних реакцій?

( Обговорення записів у таблиці )

  • Які  ознаки хімічних реакцій ми вже спостерігали?

Демонстрація 6.  Взаємодія магнію з кислотою.

   Поміщаємо в пробірку порошок магнію і доливаємо до нього розчин хлоридної кислоти.

   - Які зміни відбуваються ?

   - Чи відбулося утворення нових речовин ?

   - Яка ознака даної реакції?

Демонстрація 7.  Взаємодія розчину натрій гідроксиду з розчином хлоридної кислоти.

   Наливаємо в пробірку розчин натрій гідроксиду і добавляємо кілька крапель індикатору фенолфталеїну.

   - Що спостерігаємо ?

Потім по краплях додаємо розчин хлоридної кислоти.

   - Що спостерігаємо ?

   - Яка ознака даної реакції?

Демонстрація 8.  Взаємодія розчину купрум сульфату з розчином натрій гідроксиду.

  Наливаємо в пробірку розчин купрум сульфату і добавляємо по краплям розчин натрій гідроксиду.

   - Що спостерігаємо ?

   - Які зміни відбулися з речовинами ?

   - Яка ознака даної реакції?

Записуємо ознаки проведених реакцій в опорну таблицю і робимо висновки.

 

Слайд 7.

 

 

- Наведіть приклади хімічних реакцій у повсякденному житті, де ви можете спостерігати такі ознаки.

 

IV. Закріплення та узагальнення знань

  • Які явища називаються фізичними, а які – хімічними ?

Якими зовнішніми ефектами супроводжується хімічна реакція ?

 

Завдання.  Повернувшись додому з уроку хімії, учень подумав : « Як же багато навколо хімічних явищ!»  Наприклад:

Слайд 8.

 

   Допоможіть учневі розібратися, які процеси фізичні, а які – хімічні.

 

Учні обдумують самостійно, а потім пояснюють свої варіанти відповідей.

 

V. Домашнє завдання

 

   1.  Вивчити §   14 ( ст.102-109 )       

   2.  Вправа 1-7 (ст.109 )

 

VI. Підбиття підсумків уроку

   - Чи на всі питання, які ми поставили на початку уроку, отримали відповіді?

 

    Дякую за урок. До побачення.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, Розробки уроків
Додано
20 лютого 2020
Переглядів
1192
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку