Тема. Фізичні й хімічні явища. Хімічні реакції та явища,що їх супроводжують. Хімічні властивості речовин. Проведено інструктаж з БЖД.
Мета:повторити і поглибити знання про фізичні й хімічні явища, з’ясувати їх відмінності,сформувати уявлення про хімічні реакції; визначити умови виникнення та перебігу хімічних реакцій ;розкрити значення хімічних реакцій у житті людини,удосконалити навички роботи з хімічними речовинами й лабораторним посудом.
Обладнання:штатив з пробірками,ступка,хімічний стакан,скляна паличка, мідний дріт.
Матеріали: індикатор – фенолфталеїн,цукор, луг,сода,розчин купрум(ІІ) сульфату стрічка магнію,оцтова кислота.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І.Організаційний етап.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1.Виконати завдання на картках.
1.1.Визначте валентність хімічних елементів за формулами хімічних сполук: N2O, Fe2O3, CaO, HCl, NO2,
1.2. Складіть формулу речовини за їх валентністю .
а) сполука магнію з Оксигеном;
б) сполука Карбону з Оксигеном;
в) сполука Калію з Йодом.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Давайте пригадаємо матеріал, який вивчали в курсі «Припрдознавство».
1. Як називаються процеси,що відбуваються в природі і світі? ( Явища)
2. Які бувають явища? ( Біологічні, Фізичні,хімічні, суспільні)
3.Назвіть приклади явищ,що відбуваються навколо вас щодня.
( Вітер,дощ,сніг,гроза,скисання молока,приготування чаю,ріст дерев,).
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь учителя з елементами бесіди і демонстраціями дослідів.
Отже ,ми підійшли до вивчення нової теми.
Демонстрація 1. Візьмемо шматочок мідного дроту і виготовимо спіраль.
Яке це явище? ( Фізичне)
-Чому? (Змінилася форма,але не змінилася речовина).
Повторимо демонстрацію із мідним дротом,але тепер ми його прожаремо у полум’ї спиртівки. Він (дріт) почорнів.
Учитель. Із запропонованих вами прикладів явищ,складемо схему
« Класифікація явищ»
Суспільні Явища Біологічні
Фізичні Хімічні
Спробуємо зрозуміти, до яких груп належать записані на дошці явища – суспільних,біологічних,фізичних чи хімічних?
Запишемо висновок.
-Які явища належать до фізичних?( У яких речовина не змінюється)
- Які явища належать до хімічних?(Явища, в яких змінюється речовина).
Отже,хімічні явища називаються хімічними реакціями. У хімічних рекціях,речовини,що вступають у реакцію,називаються вихідними речовинами,або реагентами.
Речовини,що утворюються в результаті реакції,називаються продуктами реакції.
Умови виникнення та перебігу хімічних реакцій
Умови початку хімічних реакцій
Наявність речовин Дотик речовин Температура Тиск(якщо це газ)
Ознаки хімічних реакцій
Демонстрація 2. ( Шматочок крейди і додамо трохи хлоридної кислоти(якщо немає- беру оцтову). Що відбувається.( Виділяється газ).
Це одна з ознак хімічної реакції.
Демонстрація 3. До розчину натрій сульфату додамо кілька крапель барій хлориду. Випадає білий осад.
Яка це ознака хімічної реакції ? ( Випадання осаду).
Демонстрація 4. До розчину їдкого натру додамо дві краплі фенолфталеїну.
Що спостерігаємо?
Потім по краплях додаємо розчин хлоридної кислоти.
Що спостерігаємо?
Поміркуємо. Яка це ознака хімічної реакції.? ( Зміна забарвлення)
Демонстрація 5 Розтираємо у ступці суміш порошків амоній хлориду і кальцій гідроксиду, з’являється запах амоніаку.
Яке це ознака реакції? (Поява запаху).
Запис хімічної реакції
А+В С+Д
Вихідні речовини Продукти реакції
(реагенти) ( П.р.)
V.Закріплення нової теми.
1. Класифікуйте явища на фізичні і хімічні
Явища |
Фізичні |
Хімічні |
Плавлення металу |
|
|
Прокисання молока |
|
|
Танення льоду |
|
|
Обвуглювання цукру |
|
|
Горіння вугілля |
|
|
2.Фізичні явища це- …
3.Ознаки хімічних реакцій (перелічити)
VI. Домашнє завдання.Прочитати параграф і дати відповіді на запитання. Виконати творче завдання. Навести приклади фізичних і хімічних явищ,які трапляються в побуті.