Урок "Фізико-географічне положення Австралії"

Про матеріал
Даний матеріал уроку містить роботу з підручником, картою. Учням пропонується скласти діаграму Вена, визначити координати крайніх точок материка та протяжність з півночі на південь та з заходу на схід. Учні у вигляді повідомлень знайомляться з етапами дослідження материка.
Перегляд файлу

 

 


             Тема:    Австралія. Фізико-географічне положення.

                           Дослідження материка.

              Мета:   повторити поняття географічного положення                        

                           материка;

                           розуміння особливостей географічного

                           положення Австралії;

                           ознайомлення з історією відкриття материка.

                           Навчити учнів порівняльної характеристики

                           двох материків; знаходити відмінне й спільне

                           між ними.

                           Розвивати вміння у знаходженні географічних

                           координат та у роботі з різними видами карт.

                           Виховувати бережне ставлення до природи.

 

             Обладнання: фізична карта материка Австралія,

                                    фізична карта світу, атласи, таблиці,

                                    зошити для практичних робіт.

 

             Тип уроку:    засвоєння нових знань.

            

              Методи:        евристична бесіда, практична робота.

        

              Хід уроку.

  1. Актуалізація знань
  2. Виклад нового матеріалу.
  3. Практична робота.

                  

       Епіграф уроку.

                Она располагается под нами

           Там очевидно ходять вверх ногами,

           Там наизнанку вывернутый год.

           Там расцветают в октябре сады,

           Там в октябре, а не в июле лето,

           Там протекают реки без воды

           (Они в пустыне пропадают где то).

           Там в зарослях следы бескрылых птиц,

           Там кошкам в пищу достаются змеи,

           Рождаются зверята из яиц,

           И там собаки лаять не умеют.

           Деревья сами лезут из коры.

          Там кролики страшней чем наводненье.

                                                                Усова

  Актуалізація знань.

 

Питання до класу.

  1. З яким материком ми з вами уже познайомилися?

( Африка)

  1. До якої групи материків належать материки Африка, Австралія, Південна Америка, Антарктида?

(Південні материки – Гондвана )

  1. З чого ми починаємо вивчення будь-якого материка?

( З фізико-географічного положення материка).

4.Що таке фізико-географічне положення материка?

( Це положення материка щодо екватора, початкового меридіана, тропіків, півкуль, океанів, материків, кліматичних поясів).

 

Виклад нового матеріалу.

 

1.  Фізико-географічне положення материка та площа материка.

 

 Робота з підручником.

Розглянути малюнок №1 на стор.6. Загальна площа Землі та її складові.

Площа материка Австралія дорівнює 9 млн. км2 ( самий маленький за розмірами материк)

Порівняти з розмірами Африки. (площа материка 30,3 млн. км2, друге місце).

 

 Робота з картою.

 

а) щодо екватора – материк не перетинається екватором, знаходиться від нього на південь;

   б) щодо початкового меридіану – материк не перетинається початковим меридіаном, знаходиться від нього на схід.

   в) півкулі – материк знаходиться в південній та західній півкулі;

   г) щодо тропіків – материк посередині перетинається південним тропіком;

     Питання до учнів.

    Подумайте, як може вплинути цей фактор на клімат материка? ( зумовить малу кількість опадів, материк найсухіший).

    д) щодо океанів – західна частина материка омивається водами Індійського материка, а східна водами Тихого океану;

   е) щодо материків – материк віддалений від усіх інших материків;

   ж) щодо кліматичних поясів – материк знаходиться в субекваторіальному, тропічному, субтропічному та острів Тасманія в помірному кліматичному поясах. (використати карту атласу №7)

 

 

 

2.  Порівняти фізико-географічне положення материка Австралія з материком Африка. Знайти спільні та відмінні риси.

 

А) Спільні риси.

 

  1. Знаходяться у східній та південній півкулі.
  2. Два материки перетинає південний тропік.
  3. Материки омиваються водами Індійського океану.
  4. Мають спільні кліматичні пояси – субекваторіальний, тропічний, субтропічний.

 

    Б) Відмінні риси.                 

                

  1. Материк Африка має  =- північну та західну півкулі.
  2. Африка перетинається екватором, початковим меридіаном, північним тропіком.
  3. Австралія омивається водами Тихого океану, а Африка Атлантичним океаном.
  4. Африка не має помірного кліматичного поясу, а Австралія екваторіального.
  5. Австралія віддалена від усіх материків, а материк Африка наближений до материка Євразія.
  6. Материки мають різну площу.

 

3.  Особливості географічного положення.

 

  1. Найменший материк.
  2. Найсухіший
  3. Найспокійніший.
  4. Найрівніший.
  5. Найвіддаленіший.
  6. Найменш заселений.
  7. Найунікальніший органічний світ.

 

4.  Крайні точки материка.

Разом з учнями визначити крайні точки материка Австралія.

 (використовуючи карту атласу №25)

 

    північна – м. Йорк – 10 0 пд. ш.  142 0 сх. д. 

     південна -   м. Південно-Східний – 39 0 пд. ш. 147 0 сх. д. .

     західна –     м. Стіп-Пойнт – 26 о пд.. ш.  113 о сх.. д. .

     східна –      м. Байрон – 28о пд. ш.   155о сх.. д. .     

 

 

 

 

5.  Визначити протяжність материка з півночі на південь, від мису Йорк до мису Південно-Східний.

 

    39о – 10о = 29о ( відстань в градусах)

    1о по меридіану  = 111 км , тоді

    29о = 29о 111 = 3219 км ( відстань в км )

 

6.  Визначити протяжність з заходу на схід, від мису Стіп-Пойнт до мису      

Байрон.

 

153о – 113о = 40о (відстань в градусах).

1о на 35о паралелі = 100 км, тоді

40о = 40о 100 = 4000 км.

  

7.  Обриси берегової лінії.

Користуючись атласом на настінною картою, визначити обриси берегової лінії. Виконати практичну роботу № 7.( в зошиті для практичних робіт).

Позначення номенклатури материка Австралія на контурній карті.

 

  1. Океани -  Індійський та Тихий.
  2. Крайні точки.
  3. Затоки – Карпентарія, Велика Австралійська затока., затока Географа, Спенсер.
  4. Протоки – Торресова, Бассова.
  5. Острови – Тасманія, Нова Гвінея, Кінг, Кенгуру, Великий Барєрний риф.
  6. Півострови – Арнем-Ленд,  Кейп-Йорк.

 

8.  Дослідження материка.

 

      Маленькі повідомлення учнів про видатних дослідників материка Австралія. Складання хронологічної таблиці.

  1. 1606 рік – Луї Торрес обігнув острів Нова Гвінея і доказав, що це острів.
  2. 1642 рік – Абель Тасман відкрив острів, який пізніше став називатися його імям.
  3. 1770 рік великий англійський мореплавець Джеймс Кук відкрив східне узбережжя Австралії.
  4. 1814 рік – (близько 200 років після відкриття) англійський мореплавець Матью Фліндерс запропонував назвати материк Австралією, що в перекладі з латинської означає “південна”.
  5. 1788 рік – на південному сході Австралії було засноване перше англійське поселення, як колонія каторжників.
  6. 1820 рік – почали селитися в Австралії українці.

 

   

 

 Підсумок уроку.

 

Отже Австралія – найменший і найсухіший материк світу. ЇЇ іноді називають “материк навпаки”. На сьогоднішньому уроці ми з вами зясували деякі особливості її географічного положення. На наступних уроках ми продовжимо знайомство з цим незвичайним і дуже цікавим материком.

 

Закріплення.

  1. Яке положення займає Австралія відносно екватора? Тропіків?
  2. У яких півкулях і географічних поясах розташований материк?
  3. Водами яких океанів і морів він омивається? Знайдіть на карті і назвіть крайні точки материка Австралія. Укажіть їх на карті.
  4. Коли був відкритий материк Австралія? Як це відбулося?
  5. Чому Австралія була відкрита пізніше інших материків?

 

    Домашнє завдання.

       §25 сторінки 103 – 109.

       Тести на сторінці 176.

 

 

doc
До підручника
Географія 7 клас (Чернов Б.О., Стадник О.Г., Миколів І.М.)
Додано
5 січня 2021
Переглядів
1937
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку