Тема: Фразеологізми. Поняття про фразеологізм, його лексичне значення. Джерела української фразеології.
Мета: сформувати в учнів загальне уявлення про фразеологізми; навчитися відрізняти фразеологізми від звичайних словосполучень і використовувати їх у своїй мові; збагатити словниковий запас.
Хід уроку
І. Організаційний момент класу
Повідомлення теми і мети уроку
ІІ. Мотивація до навчальної діяльності
(відповіді учнів)
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Теоретична розминка
(відповіді учнів)
Професійні і діалектні належать до стилістично-забарвлених чи загальновживаних.
Утворити маленький ланцюжок діалектних слів
(пательня, бульба, плай, вивірка….)
Питання
У якому стилі використовують діалектні слова?
Вправа «Виправ помилку»
На наступному уроці, не мішало б (наступного уроку, не завадило б)
IV. Вивчення нового матеріалу
Порівняйте
Сашко бив байдики |
Сашко не працював |
Почув себе як у Бога за пазухою |
Почув себе добре |
Мені це не по кишені |
Мені це дорого |
Опрацювання теоретичного матеріалу підручника
Питання
Знайти відповідність
|
А) пілюлю |
|
Б) носа |
|
В) лікті |
|
Г) глека |
|
Д) кашу |
|
Е) коника |
Пояснити значення висловів
Розподільний диктант
Фразеологізми |
Прості словосполучення |
Бити байдики |
Бити посуд |
Товкти воду у ступі |
Товкти картоплю |
Бабине літо |
Тепле літо |
Переливати з пустого в порожнє |
Переливати з відра в миску |
Робота з підручником с. 59
Спостереження людини у професійній діяльності, у побуті
Творче завдання
Із трьома фразеологізмами (на вибір) скласти речення.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Метод «Незакінченого речення»
Сьогодні я дізнався…..
Навчився відрізняти звичайні словосполучення від …..
Знаю, де можна застосувати фразеологізми….
VI. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 15, 16 у підручнику, вправа 132.
Виписати 5 нових фразеологізмів, які не прозвучали на уроці.
Вчитель
Виконати завдання не п’яте через десяте, а щоб комар носа не підточив.