Тема: Фразеологізми. Вживання в усному та писемному мовленні.
Мета: Закріпити знання про фразеологізми, вчити добирати синоніми, пояснювати значення; доречно вживати в усному та писемному мовленні; збагачувати словниковий запас; розвивати інтерес до слова, творче та образне мислення учнів; виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: таблиця «Слово. Значення слова», схема – опора «Фразеологізми», картки для індивідуальної роботи.
Хід уроку
І. Організація класу.
Пролунав шкільний дзвінок,
Всіх покликав на урок.
Будем дружно працювати,
Нові знання здобувати.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Запам'ятати - … (зарубати на носі);
Посваритися - … (розбити глека);
Червоніти - … ( пекти раків);
Лінуватися- …(бити байдики);
Мало - …(як кіт наплакав);
Дружно - …(рука за руку);
Щиро - … (від усієї душі).
Жовте листячко летить,
Під ногами шелестить.
Сонце вже не припікає,
Коли, діти це буває? (Восени)
В в вв Ввв во ос се ен ни восени
ннійОсі, ньде, нийяс, нийсоняч, ат, лийте.
Як вересніє, то й дощик сіє.
Верещить вересень, що вже осінь.
Жовтень ходить по краю та й виганяє птахів із раю.
Листопад зимі ворота відчиняє.
ІІІ. Фізкультхвилинка
ІV. Оголошення теми і мети уроку.
V. Закріплення вивченого. Тренувальні вправи.
1. Робота по варіантам (До слів лівого стовпчика дібрати слова - синоніми з правого)
І варіант
Крапля у морі легко
Крок за кроком несподівано
Як по маслу мало
Як сніг на голову поступово
ІІ варіант
Брати ноги на плечі пам'ятати
Продавати зуби вередувати
Крутити носом утікати
Тримати у голові сміятися
2. Робота в парах. (Складаня речень).
Наш, на, дідусь, руки, майстер, всі.
Бабуся, до, піклувалася, коси, нас, сивої, про.
У, тиждень, на, п'ятниць, Мишка, сім.
1група.
(Набравши води в рот, не плутатися під ногами, догори ногами, з хвилини на хвилину)
2 група
(На совість, склавши руки, за два кроки).
3 група
(Вертітися дзигою, ловити гав, місця собі не знаходити, зуб на зуб не потрапляти).
І варіант
Зустріч з однокласницею
Опорні слова:не хвилюйся, допоможу, розібратися, будь ласка, не знаю, зарубай на носі, правило, гаразд, спасибі за ласку, до побачення.
ІІ варіант
Як пройти?
Опорні слова: рукою подати, перейти, йди прямо,зверни, гаразд, дякую за ласку, не заблукаєш, зрозуміло пояснили, усього доброго, удачі, бувай здоровий.
Ані пари з вуст.
Чи можна?
І перестань молоти ногами.
Малий запитує тривожно:
Грицько Бойко
Подружка – говорушка
Говорушки Клава й Мила
На уроках говорили,
А на зборах навпаки:
Червоніли і мовчали,
Наче в рот води набрали,-
Проковтнули язики!
Грицько Бойко
VІ. Домашнє завдання.
З трьома фразеологізмами скласти речення: не покладаючи рук; нагострити вуха; намотати на вус.
VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
(З'являються на дошці картки з фразеологізмами)
Працювали … (не покладаючи рук).
Слухали … (нагостривши вуха).
Запам’ятовували фразеологізми … (мотаючи на вус).